مضرات غذای سوخته!

کباب سوخته burnt-food

به کار گیری غذای کبابی همیشه واسه اونایی که به دنبال تغذیه سالم هستن یه علامت اخطار داره! در این مقاله میخوایم درمورد این علامت اخطار صحبت کنیم.

خوردن قسمتای سوخته به خصوص در کبابا، ته دیگ و شکلای جور واجور نون کلا پیشنهاد نمی شه. اما خوردن این قسمتای سوخته باعث سرطان می شه؟

دفعه بعد که مهمون یه کباب خوشمزه با تیکه های برشته شدید در مورد خوردن کامل کمی بیشتر فکر کنین، چون که تصور عموم خوردن قسمتای سوخته غذا رو سرطان زا می دونه. ولی دلیل اون چیه؟

به هنگام پخت غذا در دمای بالا یه ترکیب شیمیایی به اسم آکریلامید تولید می شه. با اینکه این ترکیب در اندازه صنعتی ماده ای سمی و سرطان زا هستش، اما در مورد مواد غذایی رابطه اون با بروز سرطان در آدم پیدا نشده.

داستان پیدا کردن جنبه های منفی آکریلامید جالبه. بیست سال قبل در جریان ساخت یه تونل در جنوب سوئد، گاوای منطقه دچار یه مریضی عجیب شدن. این گاوا با انجام حرکتای غیرقابل کنترل، تخریب ساختمونا و در آخر مرگ، توجه مسئولان تونل رو به خود جلب کردن. بعد از انجام تحقیقات فراوون در این مورد، محققان فهمیدن که گاوها از آب آلوده منطقه تغذیه کرده بودن؛ آب منطقه درصد بالایی از آکریلامید رو در خود داشت.

مهندسان واسه انجام کارای عمرانی از پلیمر و پلی آکریل آمید استفاده کرده بودن. با اینکه به کار گیری این مواد در کارای عمرانی رایجه اما در جریان به کار گیری پلیمرها در ساخت و ساز مقداری از آکریلامید وارد آب منطقه شده بود. بعد از این اتفاق محققان کارگران مجموعه رو واسه امتحان اندازه آکریلامید خون آزمایش کردن. از طرفی دیگه با تشکیل یه گروه کنترل با اعضایی که در برابر مواد شیمیایی نبودن به آزمایشات خود بعد علمی دادن. نکته خیلی مهم اندازه بالای آکریلامید خون در هر دو گروه مورد آزمایش بود.

محققان در اول فکر می کردن که دلیل این اتفاق خوردن همبرگر یا سیب زمینی سرخ شده. با این حال قهوه هم اندازه بالایی از آکریلامید در خود داره. در قدم بعد محققان فهمیدن که این ترکیب شیمیایی بیشتر در مواد غذایی با کربوهیدرات بالا و غذاهایی مثل سرخ کردنیا یا کبابا یافت می شن. اما بیشتر غذاهای بشر از اول تاریخ همینطوری بوده؛ پس زمان زیادی از مصرف این ماده می گذره.

آکریلامید در غذاهای آب پز، بخارپز یا خام پیدا نمی شه. هم اینکه گوشت قرمز یا گوشت سفید در حالت نیم پز با احتمال خیلی کمتری این ترکیب شیمیایی رو دارن. پس ماده غذایی برچسب ارگانیک داشته یا نداشته باشه هیچ ارتباطی با اندازه آکریلامید موجود در اون نداره.

درضمن اندازه آکریلامید موجود در خون افراد سیگاری به مراتب بیشتر از افراد غیر سیگاریه.

معمولا آشپزهای خوب در طبخ غذاهای خود به یه نکته توجه می کنن. ماده غذایی تا جایی باید روی اجاق قرار گیرد که حالت خامی خود رو از دست بده و رنگ اون قهوه ای یا مشکی نشه. در این مرحله ماده غذایی به اندازه لازم گرما دیده و باکتریای اون از بین رفته و از طرفی دیگه آکریلامید کمتری در اون ایجاد شده.

وجود آکریلامیدا واسه محققان روشن شده با این حال رابطه اون در مواد غذایی با بروز سرطان هنوز به طور کامل مشخص نشده. یه تحقیق علمی در سال ۲۰۱۵ نشون داد که آکریلامید موجود در غذا تاثیری بر سرطانای عادی در افراد نداره. با اینکه همین تحقیق رابطه بین این ماده و سرطانای کلیه، رحم و تخمدان رو در افراد غیرسیگاری رد نمی کنه.

به همون مثال کباب برگردیم. در کباب به جز آکریلامید ترکیبات شیمیایی دیگری هم پیدا می شن که واسه بدن به درد بخور به حساب نمی رن. هیدروکربن آروماتیک چندحلقه ای  یا PAH، تشکیل شده از حلقه های بنزنی، هم اینکه آمینای هیدروسیکلیک یا HCA از جمله ترکیباتی هستن که در گوشتای کباب شده وجود دارن. این ترکیبات از گرما چربی یا عکس العمل آمینواسید با شکر داخل گوشت به وجود میان.

تحقیقات علمی رابطه بین این ترکیبات با سرطان رو رد نمی کنن. با این حال اندازه ترکیبات شیمیایی موجود تو یه وعده غذایی اونقدر بالا هم نیس که نگرانی واسه افراد بسازه. به طور کل تحقیقات خوردن گوشتای سوخته، سرخ شده یا کباب شده رو به طور کل پیشنهاد نمی کنن.

پس اگه به دنبال تغذیه سالم هستین باید از خوردن غذاهایی که مستقیما روی آتیش درست می شن مثل شکلای جور واجور کبابا یا سرخ کردنیا دوری کنین. این وسط خوردن غذاای بخارپز، آب پز یا غذاهایی که در مایکروفر آماده می شن پیشنهاد می شه. میوه، سبزیجات تازه یا غلات آکریلامید ندارن و می تونن سهم بیشتری در وعده های غذایی ما داشته باشن.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

رژیم غذایی زومیت سرطان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *