مضرات پاستیل

پاستیل از تنقلاتیه که با شکل های جور واجور و رنگ های گول زننده، بزرگ و کوچیک رو به خود جذب کرده و هرچند بعضی شکل های جور واجور اون طعم خوبی نداره، اما بافت کش سان منحصربه فرد اون در زمان جویدن اونقدر احساس مطلوبی در مصرف کننده ایجاد می کنه که در همه جنس های این محصول مثل ژله و مارشمالو (یه جور آبنبات اسفنجی) نمی توان یافت و این همون عامل اصلی پرطرفدار شدن پاستیله اما باید بدونیم مثل این ویژگی ها نمی تونه دلیل مغذی بودن این محصول باشه.

بدیش اینه امروزه بیشتر افراد با این تصور که ژلاتین پاستیل تامین کننده کلسیم بدنه و شکل های جور واجور میوه ای اون منبع غنی از ویتامین هاست اون رو به عنوان یکی از تنقلات مغذی و بعضی وقتا درمانی در برنامه غذایی روزانه خود یا علم آموزشان می گنجانند. اما این موضوع راسته؟

پاستیل به اندازه ژلاتین خاصیت نداره

پاستیل از گروه آبنبات های لاستیکیه و از مخلوط شکر، آب، ژلاتین، مواد رنگی، اسانس و بعضی اسیدها جفت و جور می شه. ژلاتین اون اگه حیوونی باشه، از جوشوندن پوست و استخون گاو و با احتمال خیلی کم ماهی طی فرآیندی با اضافه کردن محلولی اسیدی به دست میاد.

رنگ این ژلاتین زرد کم رنگ تا سفیده، بی بو و بی مزه بوده و بدون قند و چربیه و کالری بسیار پایینی داره. این ژلاتین تا وقتی که خالصه پر از پروتئین و کمی کلسیم و بعضی ویتامین ها بوده و مصرف اون پیشنهاد می شه، اما وقتی در صنعت با رنگ، اسانس های شیمیایی و مقدار زیادی شکر مخلوط شه به دلیل ترکیبات اضافه شده نه تنها تبدیل به محصولی کم ارزش می شه، بلکه واسه کودکان زیر دو سال به دلیل سیستم گوارشی حساس و ضعیفی که دارن مضر بوده و احتمال بروز حساسیت به صورت خس خس سینه و کهیر هست.

پاستیل میوه ای، بدون مزیت

بعضی والدین با این تصور که پاستیل میوه ای، منبع سرشار مواد مغذیه و از کنسانتره میوه ها جفت و جور شده روزانه اون رو در میان وعده مدرسه فرزندشون می گنجانند؛ اما خوبه بدونین طعم پاستیل منشأ شیمیایی داره و سنتزیه و اسانس میوه ای یا نوشابه ای اون هیچ مزیتی بر دیگری نداره البته بعضی تولید کنندگان ادعا می کنن که در محصولشان از کنسانتره میوه های طبیعی مثل هویج و انار استفاده می کنن، اما باید بدونین در اثر اضافه کردن کنسانتره یا همون آب تغلیظ شده میوه، ژلاتین شل و قالب گیری پاستیل سخت و بعضی وقتا ناممکن می شه.

پاستیل هایی که منع شرعی داره

در بیشتر کشورای نامسلمون واسه جفت و جور پاستیل از ژلاتین استخون خوک استفاده می شه. این ترکیب نه فقط از نظر شرعی منع مصرف داره، بلکه اگه بخوبی فراوری نشه می تونه مریضی های خطرناکی رو در مصرف کننده بسازه. این موضوع در مورد آبنبات، آدامس و شکلات های خارجی که مغز ژله ای داره و بدون برچسب وزارت بهداشت ایرانه هم صدق می کنه.

پاستیل رو نجوید

پاستیل شامل شکر زیادی بوده و مخصوصا جویدن انواعی که سطح شون با دانه های شکر پوشیده شده باعث پوسیدگی دندون ها می شه پس بهتره این محصول مانند نبات یا شکلات در داخل دهن آب شه.

به پاستیل هم واکس می زنند

اگه به ظاهر پاستیل نگاه کنین، متوجه می شید سطح اون براقه، دلیل اون به کار گیری یه جور واکس روغنی به خاطر جلوگیری از چسبیدن قطعات پاستیل به یکدیگره. این روغن خوراکی بوده و واسه سلامت مضر نیس.

پاستیل در محیط گرم و در برابر تابش مستقیم نور آفتاب کیفیت خود رو از دست داده و تاریخ مصرف اون زودتر از موعد منقضی می شه.

مضرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *