مضرات کار بیش از حد که افراد موفق میدانند!

Working too much

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت چیجوری؛ شمام هر روز تلاش می کنین زودتر از همه سر کار برید خیلی با جدیت و تلاش زیاد کار کنین و دیرتر از همه به خونه برگردین؟ شاید امیدوارید با این از خود گذشتگی رئیس تون رو تحت تاثیر قرار بدین اما واقعا بیشتر موندن در کنج اتاقِ محل کار، شما رو مستقیم به طرف نابودی و نبود بهره وری پیش میبره.

واسه خیلی از متخصصین کار کردن در آخر هفته ها با هدف انجام کارای عقب افتاده هفته قبل یا آماده شدن واسه کارای هفته آینده طبیعیه. اما به چه دلیل حرفه ایا زیادتر از اندازه کار نمی کنن؟

جو ویزِنتال، سردبیر اجرایی سایت بیزینس اینسایدر (Business Insider)، می نویسه: «به نظر می رسه دور بودن دو روزه از کار واسه بسیاری افراد سخته. خیلیا وقتی صبح یکشنبه سرکار میان بسیار مشتاقند دوباره کارشون رو شروع کنن.» به باور اون تعطیلی دو روزه واسه بسیاری افراد بیشتر از اندازه طولانیه.

با این حال تحقیقای زیادی اثبات کردن که کار بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته سلامتی و تندرستی فرد رو به خطر میندازه، روابط اجتماعی ایشون رو دچار مشکل می کنه و باعث پایین اومدن بهره وری اون می شه.

کار بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته اثرات خطرناکی بر سلامتی و تندرستی فرد میذاره

وقت آزادِ کم باعث می شه افراد عادات خوبی که اثرات منفی یک زندگیِ پر تنش رو کم می کنه رها کنن و به جای خوردن یه وعده خوراکیِ پخته شده در خونه یا یه استراحت کوچیک، سریع یه غذای آماده بخورند و سراغ کارشون برن. این فشارا تاثیر بسیار بدی بر سلامتی فرد میذاره.

محققان و سازمانای مختلفی اثرات کار زیاد بر سلامتی جسم، مغز و ذهن فرد رو بررسی کردن و یافته های اونا یعنی:

  • کار کردن بیشتر از ۱۰ ساعت در روز احتمال مریضیای قلبی و عروقی رو ۶۰ درصد زیاد می کنه.
  • در ۱۰درصد از کسائی که ۵۰ تا ۶۰ ساعت در هفته کار می کنن مشکلات ارتباطی گزارش شده. این رقم واسه آدمایی که بیشتر از ۶۰ ساعت کار می کنن به ۳۰ درصد زیاد می شه.
  • کار کردن بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته با افزایش مصرف الکل و تنباکو و هم اینکه زیاد شدن وزن ناسالم در مردان و افسردگی در زنان ربط داره.
  • خطر دچار شدن به افسردگی در آدمایی که بیشتر از ۱۱ ساعت در روز کار می کنن بیشتره.
  • با افزایش ساعت کاری اندازه آسیب پذیریِ افراد زیاد می شه. اندازه آسیب پذیری در آدمایی که بیشتر از ۶۰ ساعت در هفته کار می کنن ۲۳ درصد بالاتره.
  • خیلی از مشکلاتی که در بالا بیان شد به فشار و استرس که به تعادل هورمونی وابسته گره خورده ان. استرس کورتیزول رو زیاد می کنه و افزایش کورتیزول موجب مشکل در خواب، اشتها، فشار خون، سیستم ایمنی بدن، حافظه و رفتار می شه.

اما اثرات کار زیاد بالاتر از ضربه زدن به سلامت فرده و کارکرد شناختی ایشون رو هم دچار مشکل می کنه. در مطالعه پنج ساله ای که در مجله همه گیر شناسی آمریکا منتشر شد شرکت کنندگان آزمونایی واسه آزمایش هوش، یادآوری کلامی و واژگانی انجام داده بودن. طبق یافته های این تحقیق آدمایی که ۵۵ ساعت کار کرده بودن نسبت به آدمایی که ۴۰ ساعت در هفته کار کرده بودن قدرت استدلالشان ضعیف تر و یادآوری واژگانی شون کمتر بود.

کارِ بیش از حد باعث پایین اومدن بهره وری می شه

پرفسور تاشا اریک، مشاور اجرایی و نویسنده کتاب «راهنمای بانکی» میگه: «احمق هستیم اگه زیادتر از اندازه کار کنیم.» اریک عقیده داره که گرفتن مرخصی و رفتن به تعطیلات به ما کمک می کنه تا سازنده تر باشیم.

1

انتظار نمی ره که کار بیشتر بر بهره وری تون اثر مثبتی داشته باشه. اضافه کاریای کوتاه یه وقتی که همیشگی می شن باعث کاراتر شدن شما نمی شن، بلکه مانع کاراتر بودن تون هستن.

مطالعه ای که از راه آینده پژوه اجتماعی سارا رابینسون در موسسه آلترنت روی اندازه تاثیر طول ساعات کاری بر بهره وری کارکنان انجام شد، یافته های قابل توجه ای دربر داشت. یافته های تحقیق از این قرار بود:

– کارکنانی که در طول هشت هفته، هفته ای ۶۰ ساعت کار کرده بودن کاهش بهره وری شون در کل به اندازه ای بود که اگه در تموم این مدت به همون برنامه ۴۰ ساعت در هفته ادامه داده بودن می تونستن اون مقدار کار و حتی بهتر از اونو بکنن.

– در حالتی که این ساعت کار به ۶۰ تا ۷۰ ساعت در هفته می رسید در مدت کوتاه تری بهره وری به همون مقدار مورد بالا افت می کرد.

– در آخر در حالتی که این زمان به ۸۰ ساعت در هفته رسید مدت سربه سر شدن بهره وری این کارکنان با کارکنان ۴۰ ساعت در هفته، تنها پس از سه هفته اتفاق می افتاد.

وقتی که تیمی هر هفته ۴۰ ساعت کار می کرد فرصت بهبود خستگی و رسیدن به سطح بالای بهره وری رو داشت، اما کار بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته فرصت رسیدن به سطح بالای بهره وری رو از فرد می گرفت. ۴۰ ساعت کار در هفته از راه هنری فورد عادی شد اون این تعداد ساعت کاری رو واسه کارکنانش در شرکت فورد موتور تعیین کرد تا کارکنان بیشتر با خونواده یشان باشن و اندازه بهره وری شون زیاد شه.

محققی از دانشگاه آکسفورد هم در مطالعه ای نشون داد اندازه بهره وری فرد با رسیدن به ۵۰ ساعت کار در هفته رو به کاهش میذاره و با ۵۵ ساعت کار در هفته به پایین ترین سطح می رسه و با ۵۶ تا ۷۰ ساعت کار در هفته خروجی به طور کامل از این رو به اونو می شه.

البته ویزِنتال این جوری دلیل آوردن می کنه که بعضیا شغل شون رو بسیار دوست دارن و میخوان وقت آزادشان رو با کار کردن پر کنن.

اما حتی افراد خوش شانسی که عاشق کارشون هستن هم باید زمان استراحت و نقطه توقفی داشته باشن. خیلی از کارکنانی که عاشق کارشانند و کارشون رو هیجان انگیز، سریع و اعتیادآور می دونن سلامتی و روابط اجتماعی شون در برابر آسیبه.

بیشتر از ۵۰ درصد آدمایی که زیادتر از اندازه کار می کنن موقع اومدن به خونه زبون و نایی واسه صحبت کردن ندارن. هیولت در مقاله ای در مجله نقد کار و کاسبی هاروارد (Harvard Business Review) می نویسه: کار زیادتر از اندازه موجب می شه رابطه بین زن و شوهر به خشونت و دعوا کشیده شه.» تحقیقات اونم اینکه رابطه بین ساعات کار طولانی و بی خوابی طولانی، زیاد شدن وزن، ناباروری و حمله قلبی رو تایید می کنن.

به هر دلیلی به نظر می رسه ۵۵ ساعت و یا حتی ۴۹ ساعت کار واسه سلامت کارکنان و کارایی اونا مضره. علم میگه که شرکت تون با یه ساعت کار اضافی یا دو روز کارِ بیشتر چیزی به دست نمی آورد. پس اگه سلامتی، شادی و ارتباطتونبا بقیه باارزشه اصلا بیشتر از ۵۰ ساعت در هفته کار نکنین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

مضرات چیجوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *