معجزه «مگس» در درمان زخم‌های شدید!

مگس

از جمله حیواناتیه که همیشه اونا رو به عنوان حیوانات موذی و به دردنخور می شناسیم؛ اما یافته های جدید محققان خلاف این خیالات رو ثابت می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از حشره شناس: «لارو»های مگس نوزادان کرمی شکل مگسا هستن که واسه درمان بسیاری ازبیماریا موثر شناخته شدن. خاصیت درمانی این حیوان به حدیه که خیلی از مریضیای لاعلاج از نظر طب سنتی از راه اون خیلی راحت درمان پذیره. به خاطر همین جهاد دانشگاهی، این هفته تو تهران مرکز درمانی لارو رو راه اندازی کرد.

لارو مگس چه می کنه؟

لارو مگس واسه درمان شکلای جور واجور زخما کاربرد داره. از زخمای دیابتی تا زخمای عفونی طولانی. این حشره می تونه بافتای مرده زخما رو بخوره و باعث بشه که هم زخم به سمت بهبودی بره هم این نسوج مرده ورداشته شه. باحال اینه که لاروها کوچیکترین آسیب ای به قسمتای خوب زخم نمی زنن و سمت قسمت سالم بدن نمی رن. این حشرات فقط به قسمتایی می رن که عفونت دارن  و باحال تر اینه که وقتی لارو  روی پوست گذاشته می شه، اول به نقطه عفونی تر حمله می کنه و به مجرد اینکه این حشره روی زخم مریض گذاشته شد، ایشون از خطر سپسیس (سرایت عفونت به کل بدن) نجات پیدا می کنه.

پرستارانی ۲۴ ساعته!

بزاق دهن لاروها به صورت زائدالوصفی تشرح می شه و این زخم رو همیشه میشین. اندازه شستشو اینا خیلی بهتر از پرستارانه؛ واسه اینکه پرستار یه مرتبه در شبونه روز این کار رو انجام میده؛ اما این حیوان در تموم ثانیهای شبونه روز زخم رو شست وشو میده. این حیوانات دو زائده بسیار تیز درجلوی بدنشون دارن و حرکت اینا روی زخم باعث می شه که قسمتای مرده اون شیارشیار بشه.

نکته دیگه اینه که این لاروها خستگی ناپذیرن! وقتی اونا روی زخم گذاشته می شن، اصلا استراحت ندارن و  در هر پنج دقیقه به اندازه وزنشون غذا یا همون عفونتا رو می خورن و مریض می بینه که لحظه به لحظه زخمش بهتر می شه. تا این لحظه ۱۷۰ زخم طولانی در ایران درمان شده. مثلا جانبازی که هفت سال از زخم مسلسل رژیم بعث رنج می بره، با این روش ظرف ۱۷ روزدرمان شد.

به چه دلیل لارو؟

لارو مگس

دلایلی که پزشکان واسه موثر بودن این روش ارائه میدن به دو دلیل عمد برمیگرده: اول اینکه مهم ترین منبع پزشکی جهان یعنی اف دی ای اونو تایید کرده و دیگری اینکه درمان اون به صورت صددرصدیه. تنها مشکل این طرح در ایران اینه که به دلیل محدودیت پرورش لارو در کشور، این مرکز میتونه در هر هفته فقط به ۳ الی ۴ مریض رسیدگی کنه؛ در حالی که اگه این مرکزها گسترش پیدا کنن؛ میشه به افراد بیشتری این خدمات پزشکی رو ارائه داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *