معذرت‌خواهی موثر با سه قدم ساده

معذرت خواهی کردن apology

“متاسفم”. چندبار این جمله رو می شنویم، اما بی تاثیربودنش رو هم می بینیم، کمبود معذرت خواهی “واقعی”، و پوچی کلی موجود در این جواب، مخصوصا وقتی که مربوط به موضوعی مکرره در این پوزش ها حس می شه. با تجربه ای که از کارکردن با پدرومادرها، نوجوانان و جوانان دارم، نکات زیر رو پیشنهاد می کنم که اساسی هستن، به ما دریادگیری و رشد کمک کرده و رابطه رو حفظ می کنن.

  1. معذرت خواهی کنین و مسئولیتش رو قبول کنین

بله، لازمه که عذر بخوایم و بگیم که متاسفیم. مودبانه س، احترام برانگیزه و بیشتر احتمال داره که راه آینده رو باز نگه داره. ” متاسفم ، کاری که کردم اشتباه/ نادرست بود/ کار درستی نبود، و می خواهم که مسئولیتش رو تقبل کنم”؛ این یه نمونه از یه پوزش موثر و مسئولانه س.

  1. جبران و دلجویی کنین

ما با جبران کاری که کردیم و اشتباه بود، دلجویی می کنیم و مسئولیت کاری رو که می تونیم واسه جبران اشتباه انجام بدیم می پذیریم. واسه نمونه،” من واسه جبران این که دیر به خونه برگشتم، سه روز آینده رو یه ساعت زودتر به خونه میام” یا ” واسه جبران این که لباس تورو بدون اجازه پوشیدم، لباسشویی هفته بعد رو خودم انجام میدم”. دلجویی کنین و این کار رو با عمل کردن به حرف تون نشون بدید تا اشتباه تون رو جبران کنین.

  1. واسه آینده درس بگیرین

سومین بخش یه معذرت خواهی موثر، گفتن اینه که واسه دوری از تکرار این اشتباه در آینده چیکار می کنین. اگه بی ادبی کردین حرف نکوهشگرانه ای زدید، تلاش کنین مکث کنین، و قبل از عکس العمل فکر کنین، یا قبل از اون که دهن تون رو باز کنین، تعقل کنین. اگه تاخیری داشتین، بذارین طرف مقابل بدونه چه کاری واسه پیشگیری از دیرکردن در آینده می خواهید انجام بدین. نشون بدید می تونید و میتونین از اشتباهات تون درس بگیرین.

بعضی وقتا یه معذرت خواهی ساده کافیه، اما واسه اشتباهات یا رنجاندن های تکراری، باید یه مرحله جلوتر رفته و نشون بدیم می دانیم کاری که کردیم واسه اون فرد، چقدر نادرست یا ناراحت کننده بوده، قدم اول رو واسه جبران ورداریم، و قادر باشیم تغییراتی در آینده بسازیم تا دیگه اون اتفاق نیفتد، این یه روش واسه ارزش گذاشتن واسه کسیه که از اون معذرت خواهی می کنیم. هم اینکه وجهه بهتری پیدا می کنیم، و نشون می دهد ما توانایی ایجاد تغییرات اولیه رو داریم.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *