نماینده مجلس: شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک یک دروغ بزرگ است

«حمیده زرآبادی» نماینده اصلاح طلب استان قزوین در مجلس شورای اسلامی روز گذشته اقدمات وزیر ارتباطات در مورد شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک بد خواند و این موضوع رو یه دروغ بزرگ دونست.

این نماینده در جلسه دیروز مجلس نسبت به کارکرد وزارت ارتباطات الان و دولتای قبلی انتقاد کرده و گفته که تموم هزینه های جاری واسه محقق شدن شبکه ملی اطلاعات نابود شده. اون باور داره که مردم هزینه ای مساوی با دریافت یه سرویس در حد بین المللی پرداخت می کنن اما اصلا سرویسای مطلوبی رو اخذ نمی کنن:

«ما در سالای گذشته با دو شرکت داخلی و خارجی قرارداده هایی دور و بر انتقال اطلاعات و بعضی از موارد مربوط به برنامه بودجه بسته بودیم که این موارد کلا اجرایی نشده و همه هزینه های انجام شده از بین رفته. ما در مورد سرویسایی که به مردم ارائه می دیم، دچار فریب شده ایم و دستکاریایی در مورد آستانه کیفیت انجام شده. ما الان پول سرویس با کیفیت رو از مردم اخذ می کنیم ولی سرویسی که ارائه می کنیم با کیفیت نیس.

مجلس تا به امروز به آقایون کرباسیان و سیف پیشنهاد انصراف داده ولی ما دوست نداریم این پیشنهاد رو به آقای جهرمی هم بکنیم. با وضعیت فعلی شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک یه دروغ بزرگ بوده و این محقق نشده.»

«محمدجواد آذری جهرمی» هم در جواب به این ادعاها برباد رفتن رقم قرارداد با دو شرکت آلکاتل و هواوی رو سر بسته رد کرده و توضیح داده که این قرارداد در دولت یازدهم با پیگیریای همیشگی تاثیر خوبی رو به همراه داشت که به نفع شرایط کشور بود:

«مبلغ قرارداد از ۲۴۷ میلیون یورو به ۱۴۵ میلیون یورو کم شد. پیمانکاران هم به دلیل تاخیر ۲۶.۵ میلیون یورو جریمه شدن. حالا نزدیک به ۲۰ میلیون یورو لوازم جدید گرفته شد و با لوازم به روز جانشین شد.»

به گفته اون، بیشتر از ۵۵ درصد لوازم ترخیص شده در حال نصبه و روند شبکه ملی اطلاعات روند اصولی خود رو طی می کنه و کارا با برنامه پیش  میره.

از عمر پروژه شبکه ملی اطلاعات بیشتر از ده سال می گذره و به گفته وزیر ارتباطات و بعضی کارشناسان بدیش اینه با برچسب زدن اینترنت ملی به این پروژه، ترسایی به اون از طرف مردم شکل گرفت و باعث تاخیر در روند اجرای اون شد. جهرمی در شروع دوره صدارت خود گفته بود: «شبکه ملی اطلاعات سند شکوفایی اقتصادیه، سند شکوفایی نخبگان و اشتغال در میدون فناوری مجازی با به کار گیری داده ها.»

با این حال «بهرنگ منش» کارشناس بخش آی تی به دلیل مخاطرات امنیتی کشور و حملات سایبری پشت سر هم به ایران، عقیده داره که باید هرچه زودتر به سیستم شبکه ملی اطلاعات به طور کامل رسید ولی اونم باور داره که این جریان تبدیل به یه کلیشه در کشور شده و اونو یه «داستان ناتموم» معرفی می کنه.

این کارشناس در گفتگو با سایت ما از فواید دسترسی به شبکه ملی اطلاعا میگه و البته تاکید می کنه که این فواید فقط در صورت رسیدن درست و اصولی به دست میاد:

«جفت و جور کردن امکان دسترسی سریع، کاهش قیمت به کار گیری خدمات شبکه و پهنای باند و افزایش امنیت اطلاعات کاربران مهم ترین این فواید هستن. فوایدی که سیاسیون جور واجور جهان بعد از افشاگریای «اسنودن» بیشتر به اهمیت اونا فهمیدن و کشورهایی چون آلمان، روسیه، برزیل، چین و … در همین زمینه اقدامات مهمی رو انجام دادن.»

به گفته اون تا الان ۳ فاز اول شبکه ملی اطلاعات به استفاده رسیده که بخش بزرگ و جدی اون از دولت یازدهم شروع شده ولی فعلا در دولت دوازدهم پیشرفت زیادی رو در این مورد تماشاگر نبودیم که شاید همین موضوع باعث شکایت نمایندگان مجلس شده.

بهرنگ منش باور داره که تفکیک سرویس داخلی و خارجی تنها اتفاق بزرگیست که در این مورد اتفاق افتاده و باقی موارد مخصوصا در دستگاه های دولتی یا وجود نداره یا به چشم نمیاد. این کارشناس تاکید می کنه که شبکه ملی اطلاعات هیچ ربطی به محدود کردن اینترنت نداره و فقط یه نوع گردش اطلاعات در بستر داخلیه.

تشکیل شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ملی چیزی دور از ذهن و خلاف روش کارکرد جهانی نیس، بلکه دقیقا حرکت در مسیریه که کشورای پیشرو جهان مانند کره جنوبی، چین، روسیه، استرالیا و … در اون قرار دارن اما الان این موضوع در کشور بعد از ۱۲ سال هنوز به طور کامل شکل نگرفته و انتظار میره که در سال جاری آمادگی جدی روی اون صورت بگیره تا بلکه به ایستگاه پایانی و حقیقی خود برسه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *