هیجان انگیز ترین تکنولوژی های گوشی های هوشمند در ۲۰۱۹

در سالای گذشته فناوریای گوشیای هوشمند سالای تقریباً آرومی رو تجربه کرده اما ً سال ۲۰۱۹ قراره فرق داشته باشه. انتظار میره در این سال تماشاگر تغییرات قابل توجه در قدرت دوربینا و استانداردهای ارتباطی این دستگاه ها باشیم. در ادامه می خوایم به بهترین فناوریایی که امسال شاهدشون هستیم بپردازیم.

اولین گوشی یه ترابایتی و اولین با رم ۱۲ گیگابایتی

استاندارد UFS 3.0 واسه حافظه های ذخیره سازی نوید پهنای باند حافظه دو برابری رو در مقابل استاندارد فعلی UFS 2.1 میده. سامسونگ به عنوان یکی از سردمداران تولید حافظه های موبایل اعلام کرده که در نیمه اول سال ۲۰۱۹ اولین گوشیای مجهز به حافظه های UFS 3.0 رو معرفی می کنه. شایدً  از اولینای بهره مند از این استاندارد گلکسی اس ۱۰ میشه.

گوشی 5G

لنوو Z5 Pro GT اولین با رم ۱۲ گیگابایتی میشه

علاوه بر این گفته شده که مدل موافق با شبکه های ۵G گلکسی اکس در مدلی با ۱۲ گیگابایت رم و یه ترابایت حافظه داخلی عرضه می شه. البته قبل از این گفته شده بود که مدلی از لنوو Z5 Pro GT با رم ۱۲ گیگابایتی در ۴ بهمن روونه بازار می شه. اگه خبرها در مورد گوشی با حافظه داخلی یه ترابایتی سامسونگ صحت داشته باشه، شرکت کره ای اولینیه که با این اندازه حافظه روونه بازار می شه.

گوشیای با نمایشگر تاشو

گوشی 5G

در سالای گذشته بزرگ تر شدن نمایشگرهای هوشمند البته بدون تغییر زیادتر از اندازه در ابعاد بدنه، با کم کردن حاشیه های نمایشگرها شروع شد. یه مدت بعد چاله های نمایشگر از راه رسیدن و در شکلای جورواجور از جمله یه نوار مشکی رنگ (مشابه آیفون ۱۰) یا چاله های دایره ای شکل (مشابه با آنر ایشون ۲۰) با گوشیا همراه شدن.

در ادامه گوشیای با نمایشگرهای دوگانه از جمله اکسون M از ZTE روونه بازار شد اما در سال ۲۰۱۹ تماشاگر عرضه شدن گوشیایی هستیم که راه حل دیگری رو واسه بزرگتر کردن نمایشگر پیش گرفتن: به کار گیری نمایشگرهای تاشو.

گوشی 5G

اکسون M از ZTE یه گوشی تاشو با دو نمایشگره که فاصله زیادی با ایده گوشیای با نمایشگر تاشو داره.

نمونه اولیه نمایشگر تاشو سامسونگ در سال ۲۰۱۱ دیده شد اما حالا بعد از گذشت حدود ۸ سال هنوزم تماشاگر عرضه این فناوری در گوشیای هوشمند شرکت کره ای نبوده ایم. در کنار سامسونگ، می گن شرکتای ال جی، هواوی، شیائومی و حتی اپل هم در فکر پیشرفت گوشیای با نمایشگرهای تاشو هستن. از طرف دیگه گوگل هم در حال آماده سازی اندروید واسه این جور نمایشگرهاه.

از شرکتایی که این گوشیای تاشو رو معرفی کردن میشه به Royole با گوشی فلکس پای اشاره کرد که هنوز روونه بازار نشده و نمیشه اونو گوشی کاملی دونست. سامسونگ هم چند ماه قبل از نمونه اولیه گوشی تاشو با نمایشگر ۷٫۳ اینچی رونمایی کرده بود.

گوشیای موافق با شبکه های مخابراتی ۵G

کوالکام با چیپست اسنپدراگون ۸۵۵ و سامسونگ با مودم اگزینوس ۵۱۰۰ پشتیبانی از شبکه های ۵G واسه گوشیا رو هدف گرفتن. انتظار میره اولین گوشیای موافق با این فناوری در نیمه اول سال ۲۰۱۹ روونه بازار شن. شایدً شیائومی یکی از اولینایی میشه که موبایل ۵G رو معرفی می کنه. در بین این گوشیا نسخه خاصی از گلکسی اس ۱۰ با پشتیبانی از شبکه های مخابراتی نسل پنجم (شایدً با نام گلکسی اکس) یکی از مواردی میشه که بسیاری منتظر رونمایی و عرضه اون هستن.

چاله نمایشگر

گوشی 5G

در ماه های گذشته چندین گوشی با چاله های نمایشگر معرفی شدن. انتظار میره در سال جاری میلادی گوشیای بیشتری با این نوع طراحی روونه بازار شن و جریان اصلی بازار رو به دست بگیرن. یکی از گوشیایی بهره مند از این طراحی که شایدً فروشی چند ده میلیونی داشته باشه، گلکسی اس ۱۰ سامسونگه.

دوربینای اصلی چندگانه

گوشی 5G

گلکسی A9 سامسونگ، اولین گوشی با دوربین ۴ گانه در بازار بی حریف بود، اما در ۲۰۱۹ تماشاگر گوشیای بیشتری با این تعداد دوربین و حتی بیشتر هستیم. نسخه ۵G گلکسی S10 شایدً به ۴ دوربین رده بالا مجهز می شه. اپل اما شایدً واسه سال ۲۰۱۹ آیفونای با بیشترین حد ۳ دوربین اصلی رو در نظر می گیره. نوکیا شایدً می خواد پا رو بالاتر از این گذاشته و گوشی نوکیا ۹ رو با دوربین اصلی ۵ گانه معرفی کنه.

اینطوری با افزایش تعداد دوربینای اصلی در گوشیای ۲۰۱۹ میشه امسال رو بهترین سال واسه عکسبرداری موبایل تا الان در نظر گرفت.

حسگر اثر انگشت الترا سونیک زیر نمایشگر

گوشی 5G

این حسگرها همین الان هم در خیلی از گوشیا تعبیه شدن اما در سال جاری پیشرفته تر می شن. گلکسی اس ۱۰ شایدً به حسگر اثر انگشت داخل نمایشگر پیشرفته مجهز می شه. البته بعضی گمانه زنیا به این موضوع اشاره کردن که این حسگر با بعضی محافظای نمایشگر نصب شده روی گوشیا موافق نیس.

شایدً شرکتایی از جمله سامسونگ واسه عرضه این فناوری در گوشیای خود عجله ای ندارن؛ چون که عرضه فناوری کامل تر رو به «اولین» بودن در این زمنیه ترجیح دادن. شاید هدف اینه که این بار اینجور حسگرهایی نه تو یه بخش محدود از نمایشگر بلکه در همه نمایشگر کار کنن. مشابه با این ایده رو تازگیاً شیائومی به نمایش گذاشته.

دوربینای با زوم اپتیکال چند برابری

گوشی 5G

اوپو در اتفاق کنگره جهانی موبایل سال ۲۰۱۷ فناوری زوم اپتیکال ۵ برابری در گوشیای هوشمند رو معرفی کرده بود البته هیچ وقت تماشاگر عرضه گوشی بهره مند از این تکنولوژی به بازار نبودیم. با این حال به نظر می رسه اوپو می خواد این فناوری رو بیشتر از قبل بهتر کنه و حالا ایده زوم هیبریدی ۱۰ برابری بدون افت کیفیت رو در سر می پروراند. شاید گوشی وان پلاس ۷ یکی از کاندیدها واسه بهره مندی از اینجور دوربینی باشه.

هم اینکه شایدً بالاترین مدل گلکسی اس ۱۰ و جانشین آیفون XS Max به دوربین مدت پرواز مجهز شن. این دوربینا مجهز به حسگرهای تشخیص عمق سه بعدی هستن که فاصله از سوژه رو براساس سرعت نور مشخص می کنن. حسگر دوربین مدت پرواز در بعضی از گوشیای چینی تعبیه شده اما هنوز خوب از قابلیتاشون بهره برده نشده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *