پایان نامه ارشد با موضوع : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

  

 

قــَـــامَ مُحَمدٌ بِغَـدِیـــرِ خُــــمٍ
لِـمَن وَافَاه مِن عَربٍ و عَجَمٍ
ألا مَن کُنتُ مَـولاهُ فَهَـذا
اِلَهِی عَادِ مَن عـَادی عَلیـاً

   

فَنـَادَی مُعـلِنـاً صَوتــــاً نَدِیّا
وَ حَقُّوا حَولَ دُوحِیـَـهِ حَنیّا
لَهُ مَــولَی و کَان بــِــهِ حَفِیّـَـــا
وکُـــن لِوَلِیــِّـهِ مَـــولَی وَلِیــّــا
(سید حمیری،1420هـ :219)

ترجمه: محمد(ص) در غدیر خم به پا خواست و با صدایی رسا، پیروانش از عرب و عجم را مورد خطاب قرار داد و گفت: هر کس که من مولای او هستم از این پس او ـ علی(ع) ـ مولای اوست، خداوندا دشمن دار دشمنانش را و دوست دار دوستانش را.

 

سید حمیری در این شعر به حادثه­ی غدیرخم اشاره می­کند و حدیث ولایت را به عنوان دلیل اثبات امامت امام علی(ع) به شمار می­آورد. این قصیده سرای شیعه در جای دیگر می­گوید:

إِلی أَهلِ بَیتِ أَذهَبُ الرِّجسَ عَنهُم   وَ صِفُوا مِنَ الأدنَاسِ طَراً وَ سیبُوا
(همان :271)

 

کمیت‏ از همان کودکى روحى بلند و حساس و رفتارى تحسین ‏برانگیز داشت که نوعى نبوغ و خارق‏العاده ‏بودن را نشان می‏داد. از دوران خردسالى، با شاعر بلند پایه، «فرزدق‏»[1] و شعرهاى او آشنا گردید (ر.ک: الإصفهانی،1393هـ، ج17: 32) و قدم در وادى شعر و ادب گذاشت، به گونه­اى که از همان آغاز، نامش بر سر زبان­ها افتاد و بستگان نزدیکش هم به جنبه­هاى برجسته­ی فکر و ذوق و دیدگاه او، پى‏ بردند (الأمینی،1397هـ، ج2 : 211). کمیت شاعرى دانشمند و با فرهنگ بود، تا آن­جا که هیچگاه شاعرى از معاصرانش به پایه­ی او نمی­رسید. در شعر خود، ادب بادیه و شهر را یک­جا گرد[1] . فرزدق: در سال ۳۸ هجری در بصره دیده به جهان گشود و در سال 110هجری دار فانی را وداع گفت. از شاعران برجسته و سرشناس دوره­ی اسلامی و سده­ی یکم هجری می باشد. نام کامل او هَمّام بن غالب بن صّعصّعهّ الدّارِمی التَّمیمی ملقب به ابوفِراس می باشد و لقب اصلی او یعنی فرزدق معرّب واژه­ی فارسی پَرازدَه به معنای قرص ضخیم نان و خمیر می باشد. این لقب را به خاطر درشتی چهره و ترش‌رویی به او داده ‌بودند. فرزدق شاعر رسمی ولید خلیفه اموی بود و شماری از چکامه‌های ستایشی را به او پیشکش کرده ‌می باشد. فرزدق از اشراف بود و اجازه داشت در پیشگاه خلیفه بنشیند. شعر فرزدق به آکندگی عبارات از معانی و گوناگونی ترکیب‌ها معروف می باشد و دستورنویسان، سروده‌های بسیاری از او را در نوشته‌های خود به عنوان گواه برای واژه‌ها و کاربردها آورده‌اند. نامورترین سروده­ی قصیده­ی میمیه­اش می باشد، که در مکّه و در هنگام ورود امام زین‌العابدین (ع)، به حرم کعبه سرود. این شعر باعث خشم هشام بن عبدالملک و زندانی شدن فرزدق گردید. فرزدق در زندان قصیده‌ای در نکوهش هِشام سرود (صدر حاج سید جوادی، خرمشاهی، فانی، 1378ش: 266).

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)