پایان نامه ارشد : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

بینامتنیت

هر متن ادبی دارای معنایی درونی می باشد، که خواننده با در نظر داشتن قدرت درک و فهم خود آن معانی را از درون متون ادبی استخراج می­کند. از این عملیات در ادبیات معاصر با نام «خوانش متن» نام می­برند. پس، متون چه از نوع ادبی و چه از نوع غیرادبی، به تنهایی دارای معنای مستقل نیستند و متون با یکدیگر دارای «روابط بینامتنی» شناخته شده می­باشند.

بینامتنی پیش از آن­که وسیله­ای برای فهم متون باشد ، شکل دهنده و تبیین کننده­ی نوع حضور یک متن در متن دیگر و وسیله­ای برای فهم ارتباط­ی بین یک متن با متون قبلی می­باشد، که متون را به هم ربط می­دهد و اجزاء آن­ها را در یک سیاقِ معناداری، شکل می­بخشد. «بابک احمدی» در این باره می­نویسد: «هر متن براساس متونی که پیشتر خواندیم معنا می­دهد و استوار به رمز­هایی می باشد که پیشتر شناخته­ایم»(احمدی، 1370ش: 327).

الف) بینامتنیت از دیدگاه ناقدان غربی

بعضی نظریات بینامتنی که حول متن هستند، به متن به چشم یک بسته می­نگرند که تنها به وسیله­ی خود متن قابل درک هستند و عدّه­ای دیگر این نظریه را نپذیرفته­اند و اعتقاد به گشوده بودن متن دارند که با دیگر متون دارای تعامل می باشد (آلن، 1380ش :12-11).

البته شیوه­های جدید نقد که تحت تأثیر زبان­شناسی ظهور کرده­اند، اکثراً «متن محور» هستند و در خوانش متن ادبی تنها به متن و مسائل پیرامون آن توجّه دارند، و این ویژگی آشکار، نقد جدید را از نقد قدیم متمایز ساخته می باشد. مطالعه نظریات این گروه نشان می­دهد هر متنی در واقع، ترکیبی از متون گوناگون می باشد که از آن به عنوان «بینامتنت» نام می­برند، که به اعتقاد اکثر ناقدان،«کریستوا» اکنون سرپرست آموزشگاه دکترای زبان، ادبیات و تمدن در شعبه­ی هفتم دانشگاه پاریس می باشد. وی روانکاوی هم می­کند. مانند جدیدترین آثارش یک سه­گانه در مورد زندگی و آثار «هانا آرنت» (نظریه پرداز آمریکایی ـ آلمانی، 1975-1906م)، «ملانی کلاین» (روانکاو پیشرو آلمانی ـ انگلیسی،1960-1882م) و «کولت» (نویسنده­ی فرانسوی، 1954-1873م) می باشد که در (2001م) انتشار پیدا نمود.

 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)