پایان نامه با عنوان : برساخت گرایی در فلسفه اخلاق کانت

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  برساخت گرایی در فلسفه اخلاق کانت

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 مدح و ثواب  به کاری  و تعلق مذلت و عقاب به آن می باشد  که متکلمان معتزله و شیعه در بیشتر موارد  این معنا را در نظر دارند.

           معمولاً طرفداران نظریه امرالاهی می گویند این نظریه دو جنبه دارد هم جنبه وجود شناختی و هم جنبه معرفت شناختی یعنی خوب و بد اشیاء هم به لحاظ وجود شناختی و هم به لحاظ معرفت شناختی به اوامر خداوند وابسته می باشد. بنا براین خداوند واضع دستورات اخلاقی می باشد و نیز آنها را با ارسال رسل  به انسانها ابلاغ می کند. بنا بر این اشاعره هم جنبه وجودی وهم جنبه  معرفتی شناختی  نمود. یا تفسیری بر تفسیر های دیگر ترجیح داد. پس اشاعره به تعطیل عقل و عقلانیت در قلمرو اخلاق می رسند.»[1]

         در مقابل معتزله معتقدند که خوبی و بدی اخلاقی  ذاتی و عقلی می باشد. ذاتی بودن حسن و قبح  اخلاقی یعنی بعضی از  افعال به خودی خود به خوبی و بدی متصف می شوند و اراده و حکم  خداوند در آن نقشی ندارد. یعنی اشیاء ذاتاً متصف به صفات خوب و بد هستند و ذاتی  به این معناست که :« صفات اخلاقی حسن و قبیح اند . ذاتی طبیعت امور و افعالند و بدین لحاظ می توان به مدد عقل آنها را شناخت و در باب حسن و قبح شان تصمیم گرفت.»[2] 

          عقلی بودن به این معنا می باشد که  خود عقل به تنهایی می تواند خوبی و بدی  افعال را تشخیص دهد . به عبارت دیگر  ذاتی بودن خوبی و بدی اخلاقی  اصلی  وجود شناسانه می باشد   حکایت از این دارد که  وصف خوبی و بدی اخلاقی  در عالم پیرامون وجود دارند و وجود آنها  به  اراده خداوند بستگی ندارد  و نیز این مفاهیم را  با صرف نظر از فرمان خداوند میتوان تعریف نمود. هم چنین عقلی بودن خوبی و بدی  اخلاقی اصلی معرفت شناسانه می باشد و از این حکایت داردکه خوبی و بدی اخلاقی را در جهان می توان بدون کمک متون مقدس شناخت و آنها را تصدیق نمود پس علم اخلاق می تواند علمی نظری و مستقل باشد.

  • همان ص 26.
  • م . م. شریف، تاریخ فلسفه در اسلام ،ج 1 ، ص 328.
  بررسی و نقد مُثُل از دیدگاه ابن سینا و ملاصدرا با تأکید بر نقش آن در معرفت شناسی - دانلود پایان نامه ارشد

 

برساخت گرایی در فلسفه اخلاق کانت

برساخت گرایی در فلسفه اخلاق کانت

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه و نقد برساخت گرایی در فلسفه اخلاق کانت

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.