پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

تکه ای از متن پایان نامه :

وی در ششم ربیع الاول سال 604 هجری برابر با ۲۹ سپتامبر ۱۲۰۷ م. در بلخ ولادت پیدا نمود.

پدرش بهاء ولد (648 ـ 543) ملقب به سلطان العلماء هم از رؤسای شریعت بود و هم از رؤسای طریقت (شمیسا، 1378: 9). تنها اثر باقی مانده از بهاء ولد «معارف» می باشد.

تربیت مولانا در کودکی و نوجوانی بیشتر نزد پدرش بود. سید برهان الدین محقق ترمذی دوست پدر مولانا، مربی دوم مولانا محسوب می‌گردید.

یکی از حوادث مهم زندگی مولوی، سفر وی و خانواده‌اش و مقیم شدن در قونیه بود. در سال 617، سلطان العلماء به همراه خانواده‌اش از بلخ مهاجرت کردند. حکایت مشهوری که در طی این سفر روایت شده می باشد این می باشد که روزی عطار، مولوی را دید و درمورد مولوی به پدرش گفت: «این فرزند را گرامی دار، زود باشد که از نفس گرم، آتش در سوختگان عالم زند.» (صفا، 1371، ج2: 451)

در طول این سفر، آن‌ها مدتی را در وخش و سمرقند گذرانیدند. سپس به حج رفتند، و نیشابور را دیدند و به بغداد رسیدند. مدتی در حجاز ماندند و هنگام بازگشت از مکه چندی نیز در شام بودند.

چند سالی را نیز در لارنده به سر بردند که در همین شهر، جلال الدین، با گوهر خاتون، دختر شرف‌الدین لالا، ازدواج کرد. پس از آن بهاء ولد به قونیه رفت و در همان جا وفات پیدا نمود. (زرین‌کوب، 1373: 228)

  دانلود پایان نامه : تاثیر تبلیغات آنلاین بر رفتار خرید مصرف کنندگان ایرانی و ارائه راهکارهایی جهت بهبود آن

مولوی پس از فوت پدر، در سن 24 سالگی به تدریس و وعظ پرداخت و سپس، سید برهان الدین محقق ترمذی که از شاگردان و مریدان سلطام العلماء بود، به قونیه آمد، و مولوی شاگرد و مرید وی گشت و بر اثر این ارادت، با معارف و علوم عرفانی مأنوس گردید و پس از آن نیز با سفر به حلب و دمشق مطالعات خود را گسترش داد.

مولانا در حدود 25 سالگی‌ در فقاهت‌ به‌ مرتبه‌ اجتهاد و اهلیت‌ فتوی‌ رسید. بدین‌ سبب‌ نام‌ و ترجمه‌های‌ او را در کتب‌ طبقات‌ حنفیه‌ جزو فقها و مفتیان‌ ضبط‌ کرده‌اند. (همایی، 1385، ج1: 21)

برهان محقق، پس از آنکه به تربیت مولوی پرداخت و او را کامل و تمام عیار دید، دست از تدریس برداشت و گوشه‌گیری کرد. و سرانجام در سال 638 درگذشت. 

 

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.