پایان نامه کارشناسی ارشد : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 گرچه واژه­ی بینامتنی از ابداعات «ژولیا کریستوا» و در نتیجه­ی مطالعات او درمورد­ی نظریات «باختین» می باشد، اما کریستوا به شدت متأثّر از افکار حاکم بر حلقه­ی «تِل کِل»[1] بود که از مهم­ترین حلقه­های فکری و فرهنگی قرن بیستم محسوب می­گردید (www.honar.ac.ir). این حلقه، موضوعات نوینی را در عرصه­ی زبان­شناسی، نشانه­شناسی، مطالعات فرهنگی، نقد و فلسفه مطرح نمود و شخصیت­های آن در سراسر جهان شهرت یافتند. در این حلقه افرادی همچون «رولان بارت»[2]، «ژاک دریدا»[3] و . . . حضور داشتند (ر.ک: همان).

گردید، اضافه می­کند: موضوع تکثّر معنایی بر خلاف وحدت معنایی می باشد که مورد توجه خاص فلسفه­ی وحدت­گرا قرار می­گیرد. با مطالعه موضوع چندگانگی معنایی می­توان به یکی از نهادینه­ترین موضوعات بارت پی برد (ر.ک: معروف، 1390ش، شماره4: 126).

[1] . Tel Quel : یک گروه روشنفکری اهل فلسفه و سیاست که نشریه­ای هم به همین نام داشتند.

[2] . رولان بارت: (Roland Barthes) در 12 نوامبر 1915م در جنوب غرب فرانسه در شهر «بایون» چشم به جهان گشود؛ وی نویسنده، فیلسوف و نشانه­شناس معروفی بود. بارت در دوره­ی تسلط جنبش ساختارگرایی بر نظام فرهنگی فرانسه زندگی می­نمود و مؤلفه­های مهم کار او ساختارگرایی و پساساختارگرایی می باشد و همچنین در تحلیل نشانه شناسی­ها متأثر از سوسور هست. بارت بی­تردید یکی از مهمترین منتقدان ادبی سده­ی بیستم می باشد که در زمینه­ی نشانه شناسی پیشگام بود و در اصل منتقد ادبی و فیلسوف بود؛ اما آثار متعدد او که با نثری هوشمندانه نوعی جامع نگری را نسبت به پدیده­های اجتماعی نشان می­دهد؛ چهره­ی وی را به عنوان جامعه­شناس نیز مطرح کرده می باشد. وی پس از مدتی تدریس در مؤسسه­ی مطالعات عالی اجتماعی فرانسه از سال 1976م کرسی معناشناسی ادبی کالج فرانسه را بر عهده گرفت. وی با انتشار نخستین کتاب خود با عنوان «درجه­ی صفر نوشتار» در سال 1953م در صف مطرحترین متفکران قرن بیستم قرار گرفت. بارت در 25 مارس 1980م درگذشت. بعضی از کتاب­های وی به فارسی ترجمه شده می باشد که مهمترین آن­ها عبارتند از ؛ «لذت متن» ، «سخن عاشق» و «رولان بارت نوشته­ی رولان بارت» ، ترجمه­ی پیام یزدانجو و «پروست و من» ترجمه­ی احمد اخوت. (ر.ک:www.scribd.com)

3 . ژاک دریدا: در ۱۵ ژوئیه ۱۹۳۰میلادی در «البیار» نزدیک الجزیره و در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد. او یک بار ازدواج نمود و زندگی خانوادگی­اش را تا آخر عمر حفظ نمود. وی که از عرصه­ی پدیدارشناسی به ساختارگرایی و ساختارشکنی نزدیک گردید، با دیدگاه‌هایش درمورد زبان، دانش و معنا و به ویژه ماهیت متن مورد توجه ارتباط‌شناسان قرار گرفت. او شاگرد نهضت ساختارگرایی و اندیشه‌های پساساختارگرایی «میشل فوکو» بود و با نقدی که بر این اندیشه و بیشتر از جنبه نشانه‌شناسی وارد نمود مورد توجه محافل نقد ادبی و جامعه پست مدرن دانشگاهی آمریکا قرار گرفت. «دریدا» در آثارش فاصله بین فلسفه و ادبیات را کاهش داد و به عنوان یک منتقد ادبی قدرتمند هم شناخته گردید.مشهورترین اصطلاح دریدا Déconstruction می باشد که آن را در فارسی به ساختارشکنی، واسازی و شالوده شکنی و ساخت گشایی ترجمه کرده‌اند. البته واژه ساختار در این اصطلاح نباید با اصطلاح فلسفی ساختار به معنی Structure در عبارت‌های ساختارگرایی و پساساختارگرایی یکسان تصور گردد. Déconstruction در زبان‌های دیگر معمولاً ترجمه نشده و با همان املای فرانسوی به کار می‌رود که دریدا آن را به مفهوم از نو بنا نهادن (ویران کردن و در عین حال ساختن)  به کار برده‌می باشد. دریدا در نامه به دوست ژاپنی خود پروفسور «ایزودتسو» درمورد ترجمه­­ی Déconstruction به ژاپنی توضیح می‌دهد. بایستی در نظر داشت که دریدا می‌گوید که Déconstruction نه یک کلمه می باشد، نه یک مفهوم. پس در مورد بهره گیری­­ی آن بایستی بسیار دقت نمود. وی در ۸ اکتبر ۲۰۰۴ (میلادی) در بیمارستانی در پاریس درگذشت(www.wikipedia.org).

 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)