پایان نامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)

new1 new1
سپتامبر 27, 2016 0 Comment

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)

تکه ای از متن پایان نامه :

 حقیقت مطلب اینست که از 35 سال پس از وفات خواجه تا به امروز بیش از 51جلد کتاب و رساله تحت عناوین متعدد و مختلف در مورد حافظ و غزلیات او نوشته شده می باشد .

تفاوت و اختلاف و عقیده بین حافظ شناسان در مورد اصالت غزل ،صحت و سقم کلمات آنچنان زیاد و حیرت انگیز می باشد که نمی توان تشخیص داد واقعاً کدام غزل یا کدام کلمه و جمله مربوط به حافظ می باشد .

عده ای از محققان تعداد غزلیات خواجه را 495،بعضی 400و299،بعضی هم 150غزل می دانند.

هر یک برای اثبات عقیده و نظریه خود درباره اصالت غزل یا مردود شناختن آن از زمین و آسمان دلیل و برهان آورده تازه به این کار هم اکتفا نکرده ،حروف و کلمات غزل منتخب را تا آنجا که امکان داشته تغییر داده اند .(امینی ،1354:صص40-41)

«برای تشخیص اصالت غزل و سنجش آن ،ضوابط و معیارهائی در دست می باشد که به ترتیب اهمیت عبارتند از :

ثبت غزل در نسخ قدیم و مورد اطمینان ،سبک سخن و طرز گفتار ،اصطلاحات اختصاصی خواجه ،نوع فکر و اندیشه ،بکار بردن صناعات ادبی و مقایسه دقیق ابیات ،تجزیه و تحلیل غزل و معانی عرفانی او با در نظر داشتن مرام و مسلک او.

عشق و شباب و رندی مجموعه مرادست                    چــون جمع گردید معانی گوی اظهار توان زد

***

ای شاهد قدسی کـــه کشد بنــد نقـابت                  وی مــرغ بهشتی کـــه دهـد دانــه و آبت

خوابم بشد از دیده درین فکر جـگر سوز                   کاغـوش کـه گردید منزل آسایش و خــوابت

(رستگارفسائی ،1367:صص166-167)

«بزرگترین تکیه گاه حافظ در اشعار غزلیات او کلمه عشق می باشد .خواجه در غزلیاتش 134دفعه کلمه عشق را بکار برده می باشد .برای عشق و عاشقی مقام و منزلتی بالاتر و والاتر از آن چیز که که تصور می گردد قائل شده می باشد .

خواجه کلمه عشق را که به معنی شیفتگی ،دلدادگی ،دوستی مفرط و دلبستگی می باشد به هزار نوع دیگر تعبیر،تفسیر و تشریح کرده و برای عشق با در نظر داشتن این تشبیه «العشق نارالله الموصده یعذف الله علی الافئده »مفاهیم مختلفی قائل شده می باشد .

بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)

بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه : بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)