پایان نامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

تکه ای از متن پایان نامه :

  • زندگی مولوی از همین جا رنگی دیگر به خود گرفت. استادی که مولوی از چشمه دانش او جرعه‌ها نوشید، مظفرالدین امیرعالم (وفات: 676 ه.ق)
  • ملکه خاتون (وفات: 703 ه.ق)» (همان: سیزده- چهارده).

مولوی، پس از طی طریق و رسیدن به کمالات و ایستادن بر اوج قله فنا، در غروب آفتاب یکشنبه پنجم جمادی الاخر 672 ه.ق برابر با ۱۶ دسامبر ۱۲۷۳ در سن ۶۶ سالگی (سال خورشیدی) و ۶۸ سالگی (سال قمری) درگذشت.

دلیل مرگ او بیماریی بود که طبیبان از معالجه او ناتوان شده بودند. در مراسم تشییع جنازه‌اش مرد و زن، کودک و بزرگ حاضر شدند و شیون و زاری کردند. (نیکلسون،1387: مقدمه 4)

 

3-1-2 آثار مولوی

آثار مولانا را می‌توان به دو بخش کلی آثار منظوم و آثار منثور تقسیم بندی نمود.

آثار منظوم مولانا موارد زیر را در برمی‌گیرد:

1-مهمترین اثر منظوم مولوی «مثنوی معنوی» می باشد. در شش دفتر به بحر رمل مسدس مقصور یا محذوف که در حدود 26000 بیت دارد و یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت پارسی پس از اسلام می باشد. این کتاب در قالب شعری مثنوی سروده شده ‌می باشد.

2-دومین اثر بزرگ مولوی به نظم، «دیوان کبیر» معروف به دیوان «غزلیات شمس» می باشد. همایی می‌گوید: «غزلیات دیوان شمس آثار سی سال نیمه‌ آخر زندگانی مولوی می باشد به این ترتیب که مجموع دیوان به سه بخش تقسیم می‌گردد قسمت اکثرش مربوط به ده یازده سال ایّام پیوستگی و جدایی مولاناست با شمس، وقتی کمتر از آن متعلق می باشد به ده سال ایّام سردرگمی مولانا به صحبت شیخ صلاح الدین زرکوب و بخش سوم مربوط به ده سال آخر عمر مولوی می باشد و عهد مصاحبت حسام‌الدین چلبی.» (همایی،1370: 39)

  پایان نامه با عنوان : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

3-رباعیات: مجموعه رباعیات مولوی که در بعضی نسخ شماره آن به 1659 می‌رسد، قسمتی از آن منسوب به اوست و در مجموعه‌ها به نام شاعران دیگر نیز آمده می باشد و یا اینکه در دیوان دیگران به چشم می‌خورد.

 

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.