پایان نامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 غصب شده­شان بکار گرفت. در واقع شعر کمیت مناظرات عقلی می باشد که کمیت در آن دیدگاه­های منطقی­اش را مطرح می­کند و گفته­هایش را با تکیه بر آیات قرآنی مدلّل و مستحکم می­کند. کمیت، در بدیهه‏سرایى شاعرى چیره ‏دست و پرتوان بود و با توانایى شعرى بالایى که داشت، در هر موقعیت و زمینه­ای مناسب، به نشر فضائل خاندان رسالت و افشاى ستمگران مى‏پرداخت(همان:56).

شعر کمیت از دوران بنی­امیّه به ویژه بنى مروان، تصویرى راستین و دقیق به دست می­دهد. شعرى زنده و پر­تحرّک می باشد که بشر را به زندگى و قیام می­خواند و براى همین از میان حوادث بیشترین بها را به عاشورا می­دهد و شهداى کربلا را همواره یاد می­کند و با تحلیل و تکریم قیام سید الشهداء(ع) مسلمانان را به پیروى از او به قیام و انقلاب می­خواند. شعر کمیت از جهت قالب و ساخت ظاهرى، همانند شعر دیگر شاعران بدوى در اسلام و جاهلیّت می­باشد (ر.ک: الفاخوری،1380ش، ج1 : 308-307).

هاشمیات

هاشمیات، عنوان هشت چکامه­ی عربى، کلامى، سیاسى، اجتماعى و انقلابى از کمیت می باشد. هاشمیّات، اوّلین و با اهمیت­ترین اثر اوست که با فاصله­ی اندکى در حدود پانزده یا بیست سال پس از شهادت امام حسین(ع) و در فضاى اختناق و بیداد امویان سروده گردید(ر.ک: الإصفهانی، 1393هـ، ج15: 130-128). و به سرعت انتشار یافت و به زودى عراق و شامات را درنوردید و صدایش در شهرها و مساجد پیچید تا شاعر را شهره­ی آفاق ساخت و حکام ستمگر اموى را آشفته و سردرگم کرد (ر.ک: عطوی، 1408هـ: 206-203).

  دانلود پایان نامه ارشد در رابطه با : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

کمیت به عنوان نخستین مرثیه­سراى شیعى ـ که شاعر بودنش را دوست و دشمن قبول داشت ـ با انتشار هاشمیاتش با زورمداران و زراندوزان و ریاکاران اعلام ستیز کرد و بنی­امیه را که غاصبان خلافت و علّت اصلى فاجعه­ی عاشورا و دیگر مظلومیت­ها و محرومیت­هاى خاندان پیامبر(ص)  بودند، با شهامت و صراحت به باد انتقاد گرفت و این معنى در جاى جاى هر هشت قصیده (هاشمیات) پیداست. هاشمیات در تحلیل حماسه عاشورا از قضا و قدر، عوالم غیبى، معجزات و ج9: 268). به تعبیر علامه امینی در الغدیر: «صداقت و صراحت لهجه و استواری در مسیر شعری و ادبی و رسایی بیان در سرودن از دستور امام صادق(ع) به ‏او برمی‏آید که فرمود: نوحه‏ها و مرثیه‏های بانوان را که درسوگواری­ها می‏خوانند، گردآوری کند» (الأمینی،1397هـ، ج2: 294). این نشانه­ی عشق والا و شیفتگی بی‏حساب و فنای در محبّت ‏خاندان عصمت می باشد که توان بیانی ‏و قدرت شعری خود 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.