چهار روش مدیریتی درست و نادرست از زبان مدیر ارشد سابق گوگل و اپل


«کیم اسکات» نویسنده و یکی از مدیران ارشد قبلی گوگل و اپل عقیده داره چهار روش مدیریتی درست و نادرست هست که تنها یکی از اونا درسته. اون که کتابی هم در باره روش درست مدیریتی به نام «رک گویی سازنده» نوشته، عقیده داره کلید این مطلب به رقابت کشیدن کارمندان همزمان مهم دادن به روحیه اوناس.

اسکات روانکاو نیس، مربی مدیرانه اما نظریه روانکاوانه ای درباره سرمنشأ روش مدیریتی درست و نادرست داره. ایشون در توضیح این موضوع مستقیماً به تجربیات و فعالیتای ۱۸ ماهگی آدم اشاره می کنه.

به گفته اون آدم در ۱۸ ماهگی می آموزد که اگه صحبت باحالی نداره بهتره اصلا سخن نگه. پس از اون با وارد شدن به اولین شغل، از افراد درخواست می شه که حرفه ای عمل کرده یا احساسات خود رو  به دفتر کار نیارن.

اسکات عقیده داره که این دو پیغام تو ذهن افراد مناسب مونده و اونا رو در عنوانای جور واجور کاری دنبال می کنه. حتی وقتی که به مدیریت هم می رسن از اونا استفاده میکردن. بکار بردن این پیشنهادا در پستای مدیریتی می تونه عواقب منفی و داغون کننده ای داشته باشه.

به باور اون روشای مدیریتی رفتار یا عادت نبوده و ویژگی هستن. به خاطر همین میشه اونا رو شکل داد. این مطلب بدین معناست که روسای بد هم می تونن با دقیق شدن و فوکوس کردن وتمرین به رهبران مطلوبی بدل شن.

این کارشناس، ساختار رهبری کردن رو در نموداری ساده توضیح میده. به باور اون روش مدیریتی از بازخورد دو بعد و دو انتخاب شکل میگیره:

۱- اهمیت دادن شخصی

۲- برخورد و رقابت مستقیم

با انتخاب اندازه این دو فعالیت در واقع روش و راه مدیریتی خود رو میان چهار روش مدیریتی درست و نادرست انتخاب می کنین:

خشونت مضر

اگه تلاش کنین که مستقیما به افراد تذکر داده، اونا رو به رقابت بکشین و درمقابل اهمیتی به روان اونا ندین. در واقع به پیشنهاد اولین رؤسای خود عملکرده و رفتار به طور کاملً حرفه ای در پیش بگیرین، اون وقت روش «خشونت مضر» رو در پیش گرفتین.

اسکات درباره این روش میگه:

«وقتی که رییسی کارمندان خود رو تحقیر کنه، در جمع مسخره کرده و یا کلا ندیده شون بگیره به این روش گرفتار می شه. خشونت مضر بعضی وقتا ممکنه در کوتاه مدت موفقیتای کوچیکی به ارمغان آورد اما خسارات زیادی در این راه می سازه. مثلا به شخصیت مریل استریپ در فیلم شیطان پرادا می پوشد دقت کنین.»

همدلی خراب کننده

مدیری که به تموم کارمندان خود اهمیت داده و بخاطر این اونا رو به رقابت نمی کشه همدلی خراب کننده رو به عنوان راه مدیریتی خود انتخاب کرده. به گفته این کارشناس انتخاب این روش ً یکی از اشتباهات عادی کار و کاسبیای جدیده:

« به دلیل اهمیت زیادتر از اندازه به روحیه کارمندان خود، شما نمی تونین اونا به رقابت بکشین چون که از آسیب زدن به اونا ترس دارین. همه کارمندان اشتباه می کنن و اینکه این اشتباه رو به اونا گوشزد کنین می تونه یه تیکه از مهربانی شما باشه. اگه به اونا تذکر ندین، بازم به راه اشتباه خود ادامه داده و نمی تونن پیشرفت کنن.»

فریب حیله گرانه

بدترین انتخاب یه مدیر می تونه این روش باشه. در این انتخاب نه فقط مدیر اهمیتی به افراد نمی ده بلکه اونا رو هم به رقابت نمی کشه.

اسکات در کتاب خود میگه:

«آدمایی که تشویق یا تنبیه خود رو به شکلی حیله گرانه درخشش میدن، تلاش دارن تا جذابیت و دوست داشتنی بودن خود رو حفظ کنن. اونا به دنبال سؤاستفاده ابزاری یا تیم کشی حیله گرانه هستن. وقتی می رسه که کارمندان نبود صداقت اونا رو درک کرده و روند این فریب رو متوقف می کنن.»

رک گویی سازنده

اما در آخر این نوع صداقت بهترین نوع و روش مدیریتیه چون که فرد می تونه مهم دادن به روحیه ادما از کارمندانش مراقبت کرده، ضمن اینکه هر روز اونا رو واسه بهتر شدن به رقابت بکشه.

اسکات در توضیح این مطلب میگه:

«فروتن و کمک رسان باشین، بدون این دست اون دست کردن به کمک افراد رفته، اونا رو در جمع تشویق کرده و تنبیه رو به طور خصوصی انجام بدین. مهمتر از همه شخصاً قضاوت نکرده و براساس اون رفتار نکنین. در مواقع لازم مشخص کنین که اشکال یا اشتباهات به وجود اومده به ایرادات شخصیتی افراد ربطی نداشته و حتی تجربیات شخصی خود در مسائل مشابه رو با کارمندانتان در میان بذارین.»

با به کار گیری نمودار اسکات می تونین کارکرد یه روش مدیریتی رو تخمین زده و پس از اون بجای اینکه نگران جزء جزء رفتاراتون باشین تنها موقعیت خود رو در دو بعد یاد شده سبک سنگین کنین. اگه روی پیشرفت در این دو بعد  تمرکز کنین می تونی هم جهت با مثبت قدم ورداشته و روش خود رو به راه مدیریت ایده آل تبدیل کنین.

۱۰ راه حل ساده که شما رو به یه فرد خوش صحبت تبدیل می کنن

چیجوری با یه رئیس مضر کنار بیاییم؟

۷ اشتباه ساده ای که افراد باهوش نباید مرتکب شن

۸ شخصیت نفرت انگیز؛ هویتای داغون کننده ای که موفقیت شما رو به خطر میندازن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *