یک دهه با زمین؛ تصاویر فوق العاده کره خاکی که از فضا شکار شده اند

در مقایسه با ناسا و پروژه های جاه طلبانه اش در کهکشونا، شاید نام آژانس فضایی اروپا کمتر به گوش رسیده باشه. این سازمان فضایی با اینکه در پروژه هایی مثل ارسال آدم به ماه و یا فرستادن جستجو کننده روی سطح مریخ مشارکت نداره، اما به صورت تخصصی تغییر و تحولات زمین رو از آسمانا تحت نظر میگیره.

آژانس فضایی اروپا یا ESA در سال ۲۰۰۲، ماهواره Envistat رو به فضا پرتاب کرد. این ماهواره، از اون زمان وظیفه عکس ورداری از زمین رو رو دوش گرفت و شروع به جمع آوری اطلاعاتی مهم کرد. هرچند رابطه با Envistat در سال ۲۰۱۲ قطع شد، اما تا همون زمان محققان به کمک این ماهواره موفق شدن تحقیقات مهمی رو در مورد خطر گرمایش زمین، به انجام رسونن.

در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین تا نگاهی بندازیم به عکسایی فوق العاده از کره زمین که به وسیله Envistat به ثبت رسیدن.

ابرها بر فراز دریای شمال. خشکی واقع شده در گوشه پایین سمت راست عکس، کشور دانمارکه و خشکی واقع شده در قسمت میانی تصویر، کشور نروژ رو نشون میده.

تپه های شنی موجود در صحرای نامیب، که در جنوب آفریقا واقع شده. قسمت آبی و سفید این عکس نشون دهنده رودخانه خشک شده ساچبه.

دریاچه های ClearWater در کبک کانادا. فرو رفتگی این دریاچه ها به مدت ۲۰۰ میلیون سال پیش در اثر برخورد شهاب سنگ با زمین، ایجاد شده.

تصویری از رودخانه اکاوانگو که از آنگولا به بتسوانا میره. یه تیکه از این رودخانه که در این تصویر شکار شده، مرز بین کشورای آنگولا و نامبیا رو تشکیل میده.

این عکس سطح یخی زمین در GreenLand رو نمایش میده. نقطه های سفید کوچیکی که در پایین عکس قرار دارن، کوه های یخی هستن. Greenland بزرگترین جزیره دنیا هستش.

تصویری از کوه های Virunga در کشور رؤاندا. این کوه ها یه سری از آتشفانای فعال و خطرناک رو در خود جای دادن.

ماهواره Envistat یه ماه پس از فرستادن این تصویر از قطب شمال، رابطه خود با زمین رو واسه همیشه از دست میده.

فلات مرکزی آناتولی در ترکیه. Lake Tuz دومین دریاچه بزرگ ترکیه هستش که در سمت راست این عکس قرار داره. در تابستون، آب دریاچه عقب نشینی می کنه و لایه ای از نمک رو از خود بر جای میذاره.

یه نمای نادر که در دل خود بریتانیا، ایرلند و فرانسه رو جای داده. آسمون صاف و خالی از ابر در این عکس، بسیار خیلی مهمه.

این تصویر واسه رودخانه آمازون در قلب جنگل Rainforest در شمال برزیله. قسمتایی که به رنگ قرمز درآمده ان، پوشش گیاهی منطقه رو نشون میدن. هرچه رنگ قرمز به تیرگی مایل باشه، معنیش اینه که تجمع گیاهی در اون منطقه بیشتره.

دلتا مربوط به رودخانه میسیسیپی، درست در قسمتی که آب رودخانه به خلیج مکزیک واریز می شه. پوشش گیاهی در این عکس هم به رنگ قرمز نشون داده شده.

دلتای رودخانه اکاوانگو در بتسوانا. قسمت بنفش در مرکز عکس، جزیره Chief رو نشون میده.

این عکس واسه کانال پاناما هستش. نقطه های رنگی در پایین و بالای عکس، کشتیایی رو نشون میده که در حال عبور و مرور هستن.

مزارع کشاورزی واقع شده در جنوب ایالت واشینگتن.

تصویری از ناحیه کیمبرلی در غرب استرالیا. در گوشه پایین سمت چپ عکس می تونین سخرهای مرجانی Rowley Shoals رو ببینین. در گوشه بالا سمت راست تصویر هم، دریاچه Argyl واقع شده. Argyl بزرگترین دریاچه مصنوعی در هستشرالیا هستش.

این تصویر شمال چین و رودخانه زرد رو نشون میده. همونطور که در عکس هم میشه دید، آب این رودخانه به دریای زرد واریز می شه.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *