۳۰ حقیقت علمی اعجاب انگیز در مورد میکروب هایی که درون بدن ما زندگی می کنند

جامعه میکروبایی که درون (یا حتی روی) بدن آدم زندگی می کنن، به همون اندازه که ممکنه خطرساز و مریض کننده باشن، مهم و کارگشا هستن. شاید ما قادر به دیدن شون نباشیم، اما نه میلیون، نه میلیارد، بلکه تریلیونا باکتری، ویروس، قارچ و دیگه ارگانیسمای زنده و میکروسکوپی درون بدن ما زندگی می کنن. از پوست و داخل دهن گرفته تا درون روده.

مثل آدم که طی صدها هزار سال تکامل یافته، این ارگانیسما هم سیر تکاملی خود رو گذروندن و هر چی بیشتر به نقش اونا در بدن خود اطلاع کامل پیدا می کنیم، به اهمیت شون اضافه می شه. میکروبا همه جا نقش دارن و زندگی بدون اونا ممکن نیس.

با این حال، هنوز نکات بسیاریه که ما نمی دونیم ولی طی ۲۰ سال گذشته، اطلاعات و حقایق بسیاری رو شده که به افزایش کیفیت سلامت و زندگی کمک زیادی کرده. در ادامه می خوایم ۳۰ حقیقت باحال علمی رو در این رابطه مرور کنیم.

بیشتر از اینکه در راه شیری سیاره و ستاره وجود داشته باشه، در بدن هر کدوم از ما میکروبای جور واجور زیست می کنن.

با این وجود، کل وزن همه شون روی همدیگه، در حدود ۱٫۵ کیلوگرم میشه، تقریبا هم وزن مغز آدم.

میکروبا سرتاسر پوست شما رو فرا گرفتن. از سر تا نوک پا و اندازه تنوع شون به رطوبت، دمای بدن، نازکی و دیگه متغیرهای پوست بستگی داره.

مثلا، دست زنان بیشتر از مردان باکتریای اسید لاکتیک رو روی خود جای داده.

در طرف دیگه، روی دست مردان بیشتر کورینه باکتریوم پیدا میشه که نقش مهمی در سنتز گلوتامات مونوسدیم بازی می کنه.

باحال اینجاس که میکروبیوم دست راست شما ممکنه با دست چپ تون فرق بسیاری داشته باشه.

شاید باورکردنی نباشه اما از دید تعداد، مقدار سلولای باکتریایی از سلولای جانوری بدن ما (که ساختار کلی مون رو تشکیل دادن) بیشتره.

میکروبا دلیل پایایی و کارایی درست ارگانای حیاتی بدن آدم می شن. مغز، دستگاه گوارش و بسیاری دیگه، بدون اونا نمی تونن درست کار کنن.

اگه بخوایم روراست باشیم، ۹۹ درصد کل میکروبیوم شما در ناحیه دستگاه گوارشه. از دهن شروع شده و به مقعد ختم می شه. ۱ درصد باقی مونده در باقی نقاط بدن (درون و بیرون) پخش شدن.

ژنای میکروبی درون بدن، به نسبت صد به یه از ژنای DNA خود آدم بیشتره.

دست کم ۱۲۰۰ نوع میکروب جور واجور درون دهن شما زندگی می کنن. بیشتر اونا واسه سلامت به درد بخور هستن اما بعضی دلیل پوسیدگی دندون، آسیب به لثه ها و بوی بد دهن می شن.

بین خواب، تریکیبات سولفوری تولید شده به وسیله باکتریا اونقدر بد بو هستن که اگه تشنه باشین و آب دهن تون خشک شده باشه، از شدت بوی اون بیدار میشین.

همین حالا که این جمله رو می خونین، هزاران گونه جور واجور باکتری درون بدن شما مشغول گشت و گذار هستن و از یه سو، به طرف دیگه می رن.

میکروبیوم یا جامعه میکروبی درون و بیرون بدن هر آدم، با آدم دیگه به طور کامل فرق داره و هیچ دو انسانی در این ویژگی مشترک نیستن.

محققان می گن که میکروبای موجود روی زبون و پنجه های سگ، می تونن روی پوست رشد کنن.

علاوه بر هضم غذا، ایجاد میل واسه غذا خوردن و کمک به ارگانایی چون مغز، میکروبا در ایجاد احساس هم حتی نقش دارن.

افسردگی، آسم، چاقی بیشتر از اندازه و اضطراب، از دیگر مضراتیه که میکروبا می تونن به همراه داشته باشن. با این حال، تحقیقات در این مورد ادامه داره تا اطلاعات بیشتری بدونیم.

باکتریای موجود روی پست، با خیلی از عوامل بیگانه مثل قارچا مقابله می کنن، به همین سببه که می گن شستشوی زیادتر از اندازه پوست، ممکنه اونو در خطر بذاره. نابود کردن باکتریای سرباز به وسیله مواد شوینده، یعنی نابود کردن یه خط دفاعی قوی.

خیلی از میکروبا، ترکیباتی مثل اسید و آنتی بیوتیک تولید می کنن که بدن رو در برابر میکروبای دیگه، مثل قارچا، درست و سلامت نگه می داره.

جنین بسیار شکننده س و به خاطر همین، رحم مادر، تموم و کمال از اون مراقبت می کنه تا هیچ میکروبی به اون نرسه، تا زمان زایمون.

درست قبل از زایمون، واژن مادر باکتریایی رو در اختیار میگیره که در حالت عادی باید درون روده اش زندگی می کردن.

در زمان زایمون طبیعی، این باکتریا به درون دهن، چشم و تموم سطح پوست نوزاد منتقل می شن.

و واسه یه شروع تازه، باکتریای مادر، میکروبیوم (جامعه میکروبی) نوزاد رو هم شکل میدن.

در بین زایمون طبیعی، کودک از مادر خود لاکتوباسیلوس رو هم دریافت می کنه. این باکتری به نوزاد کمک می کنه تا شیر رو بهتر تجزیه کرده و سیستم ایمنی هم بهتر کار کنه.

شیر مادر مقادیر خیلی از میکروبای به درد بخور رو وارد بدن کوک می کنه.

در واقع، تحقیقات ثابت کرده که ۱۰ درصد مواد درون شیر مادر، به وسیله کودک قابل هضم نیس اما به تقویت میکروبیوم کودک بسیار کمک می کنه.

کودکانی که درون کانال زایمون حموم میکروبی نمی گیرن و از راه سزارین به دنیا میان، فقط باکتریای موجود روی دست دکتر، پرستار و هرچه که در فضای بیمارستان وجود داشته باشه رو دریافت می کنن.

به خاطر همین، خیلی از پزشکان باور دارن که سزارین دلیل می شه تا شانس دچار شدن به آسم، آلرژی، دیابت و بعضی بیماریای دیگه در دراز مدت زیاد شه. با این حال، هنوز کلا این مسئله بررسی نشده.

پزشکان و محققین الان، مایع موجود در کانال زایمون رو با به کار گیری وسایل خاصی ورداشته و روی بدن نوزادانی که از راه سزارین به دنیا اومده ان می ذارن. اگه نتیجه تحقیقات مثبت باشه، شاید این مسئله به استاندارد پزشکی در آینده بدل می شه.

در هر بازه وقتی از زندگی، ممکنه ترکیب میکروبی موجود در بدن شما تغییرات بسیاری رو متحمل شه. در دوران نوجوونی، پیری، بارداری و حتی پس از تغییر رژیم غذایی، میکروبیوم بدن آدم دچار تغییر می شه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *