جاهای دیدنی سنگاپور؛ ۱۵ جای تماشایی که حتما باید دید 

سنگاپور رو مقصد گردشگران ثروتمند میدونن. این دولت شهر کوچیک، شکوه خاصی از ثروت و دارایی رو به نمایش می ذاره. اما سنگاپور بیشتر از فقط کشور مراکز خرید گرون و هتلای لوکس و رستورانای درجه یکه (البته اگه شمام جزء طبقه ی مرفه هستین، خرج کردن در اینجور جاهایی خالی از لطف هم نیس). سنگاپور تاریخ جذاب و محلهای قومی مختلفی داره که میشه در اونا به گردش و کشف پرداخت. جاذبه های خانوادگی و فضاهای عمومی دوست داشتنی زیادی هم داره که بازدید از این شهر مدرن رو مهم می سازه. در این مقاله با جاهای دیدنی سنگاپور بیشتر آشنا میشید.

 

سنگاپور سیستم حمل ونقل عمومی فوق العاده ای داره که این طرف و اون طرف رفتن رو خیلی آسون و آسون کرده. به محض اینکه از نقشه متروی سنگاپور سر دربیاورید، دیگر مشکلی در رفتن به نقاط مختلف شهر نخواهید داشت. بیشتر مردم انگلیسی صحبت می کنن و علامتا و تابلوها هم به زبون انگلیسی هستن. درحقیقت، سنگاپور یکی از آسون ترین و آسون ترین کشورهای آسیای جنوب شرقیه که میشه در اون به گردش پرداخت. خلاصه اینکه اگه اهل مقایسه قیمتا با کشورهای نزدیک اون، مثل تایلند و ویتنام نباشید، از اقامت تون در سنگاپور لذت میبرین!

۱. مارینا بی سندز

کل اقامتی باشکوه مارینا بی سندز (Marina Bay Sands) از جاهای دیدنی سنگاپور و شامل یک هتل، مغازه های برندهای لوکس، یک مجتمع خرید با کانالی که از بین اون رد می شه، موزه ی آرت ساینس (ArtScience Museum) و مارینا بی سندز اسکای پارک (Marina Bay Sands Skypark) است و از نقاط جذاب این شهر حساب می شه. سکوی بازدید اسکای پارک و استخر بی انتهایی در کشتی (بله، درست خوندین، کِشتی) قرار داره که بالای هتله. فقط مهمانان هتل اجازه دارن از این استخر بی انتها استفاده کنن، اما همه می تونن سکوی بازدید رو ببینند.

کسائی که در اسکای پارک هستن، می تونن پل مارپیچ (Helix Bridge)، بندر، گاردنز بای بی (Gardens by the Bay) و چشم انداز خیره کننده ای رو تماشا کنن و تا وقتی اون بالا هستن، از خوراکیا یا نوشیدنیای رستوران روباز لذت برده یا از کیوسک سوغات، هدایای یادبود بخرن. در اونجا می تونین با استفاده از پرده ی کروماکی، عکسی هم جلوی این هتل بزرگ بگیرین که تموم طول شب می درخشه؛ البته هزینه این عکس خیلی کم نیس؛ ۶۰ دلار سنگاپور که تقریبا برابره با ۳۸ دلار آمریکا!

۲. پرنده ی سنگاپوری

اگه لذت زیادی از تماشای سکوی بازدیدِ مارینا بی سندز نبردید، به سراغ یک وعده ی خوشمزه برید؛ اونم درحالی که از پرنده ی سنگاپوری (Singapore Flyer)، همه سنگاپور رو زیر پای خود می ببینن. پرنده ی سنگاپوری دومین چرخ وفلک بزرگ جهانه. در اونجا می تونین بین چندین بسته گردشگری مختلف، یکی رو انتخاب کنین و از مزه مزه کردن خوراکیای خوشمزه لذت ببرین؛ اونم درحالی که چشم انداز شگفت انگیزی رو مقابل چشمان خود دارین. نه تنها چشم انداز سنگاپور، که جزیرها ملوکِ اندونزی و تنگه ی جوهور مالزی رو هم می تونین از بالای این چرخ وفلک ببینین.

پرنده ی سنگاپوری بلیطای مختلفی داره و همه شون شامل دسترسی به نمایشگاه چندرسانه ایِ سفر رؤیایی هستن که درباره تاریخ سنگاپور و ساخت پرنده ی سنگاپوریه. هر نوبت پرواز نیم ساعت طول می کشه و از اول صبح تا آخر شب فعاله؛ پس می تونین انتخاب کنین، مایل به تماشای کدوم چشم انداز شهر هستین: سنگاپور در شروع روزی شلوغ، یا سنگاپورِ پُرنور پس از تاریکی هوا.

۳. گاردنز بای بی

وقتی از بالای مارینا بی سندز نگاه گذرایی به گاردنز بای بی (Gardens by the Bay) میندازین، دیگر نمی تونین به سراغ این فضای سبز با اون طراحی زیبایش نروید. گاردنز بای بی از جاهای دیدنی سنگاپور و جای فوق العاده ای واسه فرار از شلوغی شهر و لذت بردن از تماشای زندگی پرجنب وجوش گیاهانه.

سوپرتری گروو (Supertree Grove) دسته ای از سازه های مدرن نمادینی که واسه انجام کارهای پایدار محیطی طراحی شدن هم در این باغ خارق العاده قرار داره. بعد از اون، به سراغ کلود فارست دام (Cloud Forest Dome) برید که بلندترین آبشار داخلی دنیاست؛ در اونجا می تونین کمی درباره تنوع زیستی یاد بگیرین.

۴. باغای گیاه شناسی

باغای گیاه شناسی (Botanic Gardens) هم ارزش دیدن رو دارن، البته نباید با گاردنز بای بی اشتباه گرفته شن. سنگاپور اولین نامزدیِ میراث جهانی یونسکوی خود رو واسه این باغای گیاه شناسی دریافت کرد که حقش هم بود.

در این شهر اون قدر ساخت وساز انجام شده که بعضی وقتا مثل جنگلی بُتُنی به نظر می رسه، اما باغای گیاه شناسی اون بخشای وحشی تر از میراث سنگاپور رو هم حفظ کردن. درحقیقت، می تونین این درختان میراثی باغای گیاه شناسی رو که تلاشی واسه حفظ گونه های درختان پیر این شهر حساب می شن، علاوه بر پیاده روی در راه مربوط تماشا کنین. از باغ ارکیده ی ملی (National Orchid Garden) چشم نوازِ اونجا هم حتما دیدن کنین. بقیه جاذبه های موجود در باغای گیاه شناسی عبارت ان از بوم باغ، بوم دریاچه، باغ بونسای، مجسمه های جورواجور و چندین باغ و جای منحصربه فرد دیگر.

۵. محله ی چینیا

اگه تابه حال چین رو دیده باشین، محله ی چینیا (Chinatown) در سنگاپور این حس رو به شما می ده که بازم به چین رفته اید. مغازهایی که به شکل خانوادگی اداره می شن و غذای اصیل چینی تا فانوسای قرمز روشن، شوروهیجان زیادی در این منطقه حاکم می کنن. اینجا می تونین از مرکز میراث چین (Chinese Heritage Centre) و معبد هندوی قشنگ و چشم نواز سری ماریامان (Sri Mariamman) بازدید کنین. معبد دیگری که ارزش دیدن داره، معبد بودا توث رلیک (Buddha Tooth Relic) است. اگه صبح زود از خواب بیدار شید، مثلا دور وحوش ساعت ۴ صبح، می تونین مراسم طبل صبحگاهی رو هم یا می تونین شبا فقط مراسم پایانی رو ببینین.

نشونها و تابلوهای توضیحات میراث هم در طول این محله به زبون انگلیسی، ژاپنی و ژاپنی آسون نصب شدن تا بازدیدکنندگان بتونن اهمیت این منطقه رو بهتر بفهمن. اما این محله فقط نشونه ای از اثر فرهنگ چینی در گذشته سنگاپور نیس؛ اینجا محله ای مترقیه که در همه جایِ اون، واسه همه وای فای رایگان هست و خونه ی منطقه ان شیانگ هیل (Ann Siang Hill) هم اینجا قرار داره؛ جایی که میشه از اغذیه فروشیای عجیب و جذاب و بوتیکای شیک دیدن و خرید کرد. محله ی چینیا از جاهای دیدنی سنگاپوره که نباید اونو ازدست داد.

۶. هند کوچیک و خیابون عربا

یکی از جذاب ترین جنبه های سنگاپور، تنوع محله هایشه. بله، این کشور بهشت عشاق خرید حساب می شه، اما آداب و سنن، غذاهای خوشمزه و ویژگیای بومی زیادی هم در بخشای قدیمی تر اون پیدا می شن. این قضیه در هیچ جایی مثل هند کوچیک و خیابون عربا (که به نام منطقه عربا هم معروفه) دیده نمی شه. جامعه ی هندی تاریخچه ای غنی در سنگاپور داره، و قدمت این محله به بیشتر از ۲۰۰ سال پیش باز می شه. نام سنگاپور درواقع از برابر سانسکریت «شهر شیرها» گرفته شده. الان این محله جای جذاب و رنگارنگیه که اعیاد سنتی در اون جشن گرفته می شن و بازدیدکنندگان می تونن عبادت هندیا در معبد سری وراماکالیامان (Sri Veeramakaliamman Temple) رو تماشا کنن یا با دست فروشان محلی هم کلام شده و از اونا ساری بخرن.

در منطقه عربا، باید از مسجد سلطان (Sultan Mosque) بازدید کنین که در سال ۱۸۲۵ ساخته شده. غیرمسلمانا اجازه ورود به محل نماز رو ندارن، اما می تونن از تماشای گنبد طلایی منحصربه فرد و هنر به کاررفته در ظاهر ساختمان لذت ببرن. راستهای حاجی” و بالی” محلای خیلی خوبی واسه خرید هستن. در این محلها که رستورانای بی تعدادی دارن، خودتون رو در محاصره ی موسیقی و خوراکیای خوشمزه می ببینن.

۷. هتل رافلز

هتل رافلز (Raffles Hotel) از جاهای دیدنی سنگاپور و یکی از آخرین هتلای بزرگ قرن نوزدهمه و افراد بزرگی مثل رودیارد کیپلینگ، جوزف کنراد و چارلی چاپلین زمانی در اون اقامت داشتن. هتل رافلز که در سال ۱۸۸۷ ساخته شده، بیشتر از یک قرن به عنوان نماد سنگاپور شناخته می شد و بازم هم با غذا و خدمات عالی ای که ارائه می ده، معروفیت خود رو حفظ کرده. معماری سنتی و باغای گرمسیریِ رافلز، محیط فوق العاده ای فراهم می کنن و وجه دیگری از تاریخ جور واجور و غنی سنگاپور رو به نمایش می ذارن.

هتل رافلز در منطقه کولونیال (Colonial District) سنگاپور هستش که محل چندین جاذبه ی تاریخی دیگر هم هست. از اون بین، میشه از رافلز لندینگ سایت (Raffles Landing Site) نام برد که گفته می شه سِر استامفورد رافلز در سال ۱۸۱۹ واسه اولین بار قدم به اونجا گذاشته. میگن اون روستای کوچیکی رو دیده، اما ظرفیت تبدیل شدن به یک بندر رو در اون تشخیص داده؛ پس زمینا رو از سلطان جوهور خرید و از مهاجران چینی و هندی دعوت کرد تا به اونجا برن. و این جور بوده که تخم هویت چندقومیتیِ سنگاپور امروزی کاشته شده.

۸. کلیسا و موزه ی چانگی

سنگاپور هم از وحشت جنگ جهانی دوم در امان نبوده! کلیسا و موزه ی چانگی (Changi Chapel and Museum) داستان کسائی رو تعریف می کنن که سالا، تحت اشغال ژاپنیا، رنج کشیدند. در این موزه، نامها، عکسا، نقاشیا و وسایل شخصی ای نگهداری می شن که حالا شاهدی بر سالای حبس و شکنجه ی بیشتر از ۵۰۰۰۰ نظامی و غیرنظامی در زندان چانگی هستن. کلیسای چانگی که در محوطه ی فضای باز موزه هستش، مثل خیلی از کلیساهای دیگریه که طی جنگ جهانی دوم ساخته شدن. این ساختمان یادبود کسانیه که در مقابل ظلم ژاپنیا سر خم نکردند.

چیزی که در این موزه نباید ازدست بدین، تماشای یه سری از نقاشیای دیواریه که بازآفرینی دقیقی از نقاشیای استنلی وارن (Stanley Warren)، توپچی ارتش بریتانیا در مدت حبسش در زندان چانگی هستن. گردشگران می تونن با راهنما همراه شن یا به شنیدن یک تور صوتی برن که تجربیات جنگیِ زندانیان چانگی، از زبون خودشونه.

۹. باغ وحش سنگاپور

باغ وحش سنگاپور که عنوان بهترین باغ وحش جنگلای بارانی در دنیا رو یدک می کشه، از جاهای دیدنی سنگاپور و جای خیلی چشم نوازیه. به نظر می رسه که در این باغ وحش خیلی تمیز و جذاب، خوب از حیوانات نگهداری می شه و زندگی گیاهی سرحال و منطقه زیستی مناسبی واسه شون فراهم شده. تماشای اورانگوتانای این باغ وحش کار خیلی جالبه و بازدیدکنندگان می تونن اورانگوتانای بالغ و کودک رو درحال تاب خوردن برفراز محدوده شون و تغذیه از موزها تماشا کنن. خونواده بزرگی از شامپانزها، گورخرها، میرکتا، یک اژدهای کومودو، موشای صحرایی، ببرهای سفید، کانگوروها و خیلی موجودات دیگر هم در این باغ وحش زندگی می کنن.

بازدیدکنندگان می تونن غذا دادن به بعضی حیوانات رو هم تماشا کنن. واسه گشت وگذار در این باغ وحش کمه کم سه ساعت باید زمان بذارین، اما اگه گذراندن این مدت، بازم نتونست جواب گوی عشق شما به زندگی وحش باشه، می تونین سافاری شبونه، سافاری رودخانه و پارک پرندگان جورونگ (Jurong Bird Park) رو هم امتحان کنین. اگه می خواید بیشتر از یک پارک زندگی وحش رو تماشا کنین، باید بلیت ویژه تهیه کنین.

اگه می خواید تجربه منحصربه فرد و فوق العاده ای در زندگی وحش داشته باشین، صبحانه با اورانگوتانا در باغ وحش سنگاپور (Singapore Zoo Breakfast with the Orangutans) رو امتحان کنین. این تور شامل سرویس رفت وبرگشت هتل هم می شه؛ نیم روزی رو در باغ وحش به گشت وگذار خواهید پرداخت و اگه خواستین، می تونین صبحانه تون رو در کنار اورانگوتانای دوست داشتنی این باغ وحش صرف کنین.

۱۰. فورت کانینگ پارک

تا جایی که به قلعهای نظامی مربوط می شه، فورت کانینگ پارک (Fort Canning Park) تاریخچه طولانی و متنوعی داره. این قلعه که در سال ۱۸۵۹ ساخته شد، جای مهمی واسه دفاع سنگاپوریا حساب می شد. حالا که در زمان صلح به سر می بریم، ساختمان اصلی محل نمایش اجراهای مدرن هنری و پارک هم محل برگزاری پیک خوب، کنسرت، اجراهای تئاتر و جشنواره هاست.

جاذبه های دیگری که در پارک وجود دارن عبارت ان از بازآفرینیایی از تاریخ سنگاپور، مربوط به قرن چهاردهم و همین طور خونه ی ییلاقیِ خود سِر استامفورد رافلز. مهمونا می تونن مدلی از بازار ادویه ی رافلز رو که در سال ۱۸۲۲ ساخته شده و همین طور نمایشگاهی از مجسمه هایِ انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (ASEAN) که در ده ۱۹۸۰ برپا شدن، تماشا کنن.

۱۱. جزیره سنتوسا

سنگاپور به عنوان مقصدی ساحلی شناخته نمی شه، اما اگه به حموم آفتاب علاقه دارین، جزیره سنتوسا (Sentosa Island) از جاهای دیدنی سنگاپوره. ساحل سیلوسا (Siloso Beach) جای خوبی واسه گذران وقت در ساحله و بازدیدکنندگانش می تونن در زمینای ویژه ی والیبال بازی کنن یا از قایق رانی و اسکیم بوردینگ لذت ببرن. چندین جاذبه ی ساحلی دیگر هم وجود دارن. علاوه بر تماشای آکواریوم دنیای زیر آب (Underwater World) که در اونجا می تونین با دلفینا شنا کنین، چیزی که در جزیره سنتوسا نباید دیدن اونو ازدست بدین، مرلیون (Merlion) است. مرلیون مجسمه معروف سنگاپوره که سر شیر و بدن ماهی داره. می تونین با پله برقی به بالای مجسمه برید و از نمای پانورامای محیط دور لذت ببرین.

فورت سیلوسو (Fort Siloso) که تنها قلعه ی حفاظت شده ی این کشوره هم در جزیره سنتوسا واقعه. کسائی که اهل ماجراجویی هستن، می تونن به سراغ فلایینگ ترپز (Flying Trapeze) و سیبریز واتر اسپورتز (SeaBreeze Water-Sports) در ویو هاوس (Wave House) برن؛ در اونجا می تونین از پرواز مستقیم گرفته تا جت پک آبی رو امتحان کنین.

۱۲. خیابون اورچارد

بعضیا فقط واسه خرید به سنگاپور می رن، چراکه شهری در کلاس جهانی واسه سبک و طراحی مُده. خیابون اورچارد (Orchard Road) محل فوق العاده ای واسه خریدی به یادماندنیه. در گوشه وکنار این محله مغازه های برند دیده می شن. این محله ی باشکوه ۲۲ مجتمع خرید و شش مغازه بزرگ رو در خود جای داده.

چار سالن سینما هم داره، ازجمله یک آی مکس (IMAX) و یک کی تی اون کارائوکه (KTV karaoke). اگه علاوه بر خرج پول هاتون گرسنه شدید، غذاخوریای زیادی در این محله هستن که شکلای مختلف غذاهای بین المللی رو عرضه می کنن.

۱۳. اسکله ی کلارک

اسکله ی کلارک (Clarke Quay)، به عنوان مرکز تجاری، طی سالای قرن نوزدهم، به عنوان قلب تپنده ای در سنگاپور بازم به زندگی خود ادامه می ده. الان این مرکز زیبایی بیشتری داره، بخاطر این گردشگرانی که محله ی اورچارد رو حسابی بالاوپایین کردن، با خوشحالی به طرف اسکله ی کلارک می رن تا شب خاطره انگیزی رو در غذاخوریا و مراکز سرگرمی اسکله سپری کنن. تاکسیای قایقی و کروزها هم از این اسکله حرکت می کنن.

۱۴. موزه ی تمدنای آسیایی

اگه اون قدر به تاریخ علاقه مند هستین که هتل رافلز و فورت کانینگ پارک نتوانسته ان تشنگی تون رو واسه تماشای معماری زمان استعماری سیراب کنن، به سراغ ایمپرس پلیس بیلدینگ (Empress Place Building) برید. این ساختمان در سال ۱۸۶۵ و به سبک نئوکلاسیک ساخته و به نام ملکه ویکتوریا هم نام گذاری شد. الان، ساختمان ملکه محل موزه ی تمدنای آسیاییه و به معرفی فرهنگای آسیایی زیادی می پردازه که به تشکیل سنگاپور کمک کردن.

۱۵. پولائو اوبین (جزیره گرانیت)

اگه دوست دارین بدونین سنگاپور قبل از اونکه این همه زرق وبرق پیدا کنه و پُر از آسمان خراش شه چه شکلی بوده، سری به پولائو اوبین (Pulau Ubin) یا جزیره گرانیت بزنین. اداره پارکای ملی سنگاپور، سفری به این منطقه برگزار می کنه با عنوان «بازگشت به سنگاپور سالای ده ۱۹۶۰»؛ جایی که مردم در روستاهای آسون زندگی می کنن و هنوزم از راه کشاورزی و ماهیگیری زندگی می گذرونن.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *