جاهای دیدنی مسکو که هر جهانگردی رو به خود جذب می کنه 

مسکو یکی از پرطرفدارترین قطبای گردشگری جهانه که هرساله میلیونا بازدیدکننده داره. خصوصا امسال که روسیه میزبان بازیای جام جهانیه، خیلیا از سراسر دنیا درحال تدارک سفر به این کشورند. اگه اهل سفرهای خارجی باشین، کمه کم یک بار هم که شده باید مسکو رو ببینین و ناب ترین دیدنیای تاریخی و هنری این شهر رو در آلبوم خاطرات تون ثبت کنین. پس با ما همراه باشین تا با جاهای دیدنی مسکو بیشتر آشنا شید.

 

۱. کاخ کرملین

«کاخ کرملین» یکی از جاهای دیدنی مسکو و از معروف ترین بناهای تاریخی دنیا با گنجینه ی بزرگی از میراث باستانیه، خصوصا تالارهای «اسلحه خونه» (Armory Chamber) و «خزانه ی الماس» (Diamond Fund) که آثار بی مانندی رو در خود جای دادن.

بنای سلطنتی این کاخ نمایی از تاریخ روسیه ی تزاری رو به تصویر می کشه و درحال حاضر هم اقامتگاه رسمی رئیس جمهور روسیه و نماد قدرت سیاسی این کشوره. اگه به کرملین رفتید، بازدید از «ناقوس تزار» (Tsar Bell) رو که بزرگ ترین ناقوس جهانه، فراموش نکنین. از بالای «برج ناقوس» (Bell Tower) می تونین سراسر شهر رو با دید پانوراما نظاره کنین.

۲. باغ الکساندر

«باغ الکساندر» یکی از چشم نوازترین جاهای دیدنی مسکوه. این باغ که در نزدیکی کاخ کرملین هستش، به دلیل بناهای یادبود، طبیعت جادویی و هم به خاطر تاریخی بودنش معروفیت داره. گردشگرانی که به این باغ می رن، شک نداشته باشین از آرامگاه «شعله ابدی» (Eternal Flame) هم دیدن می کنن که به یاد شهدای جنگ جهانی دوم ساخته شده و در مقابل «برج کوتافیا» (Kutafya Tower: از مجموعه برجای کرملین) قرار داره.

۳. میدون سرخ

«میدون سرخ» (Red Square) قرن هاست که به عنوان قلب مسکو شناخته می شه و مرکز اصلی جلسهای عمومی در این شهره. اگه در نزدیک میدون سرخ بودین، حتما از «مقبره ی لِنین» (Lenin’s Mausoleum) هم دیدن کنین. در این مقبره می تونین جسد مومیایی شده ی لِنین رو که اولین رهبر سوسیالیستا و از شخصیتای تأثیرگذار تاریخ بود، ببینین. ضمنا، بازدید از «کلیسای کامل سِنت باسیل» (St. Basil’s Cathedral) هم که در دور میدون سرخ هستش، خاطره ی سفرتون رو به یادماندنی تر می کنن. این کلیسا یکی از معروف ترین معماریای دنیا و از جاهای دیدنی مسکوه که قدمت اون به قرن شانزدهم میلادی می رسه.

۴. مرکز خرید قدم

«مرکز خرید قدم» (GUM) درست در طرف راست میدون سرخ هستش و یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین مراکز خرید و جاهای دیدنی مسکوه که بیشتر از ۱۰۰ سال قدمت داره. شمار زیادی از بوتیکا و کافهای معروف شهر در این مجتمع تجاری گرد اومدند. در فصل سرما هم پیست وسیع اسکیتی روی یخ در فضای بیرون مجتمع برپا می شه که معروفیت جهانی داره. این مرکز خرید رو علاوه بر روز در شب هم ببینین، چراکه به خاطر نورپردازی خاصش جلوه ی شکوهمندی پیدا می کنه.

۵. پارک زِریادای

«پارک زِریادای» (Zaryadye Park) که مدت زیادی از افتتاح اون نمیگذره هم در نزدیکی میدون سرخ واقعه. می تونین روی پل شناوری که جلوه ی اصلی این پارک به حساب میاد، بایستید و از تماشای منظره ی کاخ کرملین لذت ببرین. غذاخوریای موجود در این پارک هم شکلای مختلف غذاهای محلی نقاط مختلف روسیه رو به گردشگران عرضه می کنن.

۶. میدون تئاتر

«میدون تئاتر» (Theater Square) خیلی از کاخ کرملین و خیابون معروف تِوِرسکایا (Tverskaya Street) دور نیس. سه تالار نمایش در دور این میدون هستش ان: «تئاتر بولشوی» (Bolshoi Theater)، «تئاتر پولی» (Maly Theater) و «آکادمی تئاتر جوونا روسیه» (RAMT). از این بین، تئاتر بولشوی جایگاه ویژه ای در تاریخ هنرهای نمایشی این کشور داره. نمایشایی که در این تالار اجرا می شن، بیشتر باله و اُپِرو هستن و بلیطا برخلاف قیمت بالا چند ماه پیش از موعد نمایشا به اتمام می رسن. اما حتی اگه قصد تماشای نمایش ندارین، بازم می تونین از نظاره ی معماری نئوکلاسیک ساختمان تئاتر لذت ببرین. اگه هم قصد خرید در این نزدیک رو داشتین، حتما یه سر به «مرکز خرید تی اِس یواِم» (TsUM) بزنین که معدن برندهای طراحان معروف و اجناس قیمتیه.

۷. خیابون اُستوژِنکا

«خیابون اُستوژِنکا» (Ostozhenka Street) و نزدیک اون نمایانگر مسکوی قدیمه. این خیابون به عنوان یکی از گران ترین خیابونای دنیا شناخته می شه که با اینکه ساخت وسازهای جدید زیادی رو به خود دیده، اما بازم سعی شده تا بافت قدیمی اون حفظ شه. در این خیابون و خیلی از خیابونای فرعی اون می تونین به ویژه نمونه های معماری قرن هجدهم و نوزدهم میلادی رو ببینین. «موزه ی هنرهای چندرسانه ای» (Multimedia Art Museum) هم یکی دیگر از جاهای دیدنی مسکوه که در خیابون شانزدهم اُستوژِنکا واقعه.

۸. کلیسای کامل مسیح منجی

«کلیسای کامل مسیح منجی» (Cathedral of Christ the Saviour) یکی از مرتفع ترین کلیساهای اُرتُدوکس در جهانه که در قرن نوزدهم میلادی بنا شد و ساخت اون بیشتر از ۴۰ سال طول کشید. این کلیسا در سال ۱۹۳۱ به دستور ژوزِف اِستالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی، خراب شد تا به جای اون کاخ بزرگی که «کاخ شوراها» نام گذاری شده بود، ساخته شه. اما ساخت بنای جدید در سال ۱۹۳۷ به دنبال حمله آلمان نازی در جنگ جهانی دوم متوقف شد و بنای فعلی کلیسا پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سالای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ بازسازی گردید.

۹. پارک گورکی

«پارک گورکی» (Gorky Park) یکی دیگر از جاهای دیدنی مسکوه که در سال ۱۹۲۸ افتتاح و در سال ۲۰۱۱ بازسازی کامل شد. روزانه حدود ۲۰ هزار گردشگر از این پارک بازدید می کنن. پارک گورکی از امکانات رفاهی – تفریحی مختلفی ازجمله ایستگاهای اجاره ی دوچرخه، اینترنت بی سیم، تئاتر فضای باز، گلخانه (امکان خرید سبزیجات تازه هم هست)، کلاسای آموزش یوگا و کافهای زیاد برخورداره. از دیگر جذابیتای این پارک میشه به وجود رصدخانه و اجرای کنسرتای موسیقی اشاره کرد. زمستونا هم پیست وسیع اسکیت روی یخ در این پارک برپا می شه.

۱۰. پارک نِسکوچنی

«پارک نِسکوچنی» (Neskuchny Garden) واقع در مرکز مسکو یکی از قدیمی ترین پارکای این شهره که اخیرا بازسازی شد. این منطقه در گذشته محل کاخای تابستونی ثروتمندان مسکو بود، اما حالا تفرجگاهی عمومی با تنوع گیاهی زیاده.

۱۱. متروی مسکو

متروی مسکو با ۱۹۶ ایستگاه و بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر خط ریلی یکی از عمیق ترین خطوط مترو در جهانه که در سال ۱۹۳۵ افتتاح شد و ازلحاظ معماری هم ازجمله جالب توجه ترین پروژه های اتحاد جماهیر شوروی به حساب میاد. هر ایستگاه طراحی منحصربه فرد خودش رو داره و حس وحال متفاوتی رو به نمایش می ذاره. اگه با مترو رفت وآمد کنین، نه تنها در هزینه های سفرتون صرفه جویی میشه، بلکه می تونین به شکل فضایی که بی شباهت به موزه نیس، با تاریخ و فرهنگ روسیه هم آشنا شید.

۱۲. صومعه ی نُوودِویچی

«صومعه ی نُوودِویچی» (Novodevichy Convent) واسه قرن شانزدهم و هفدهم میلادی بوده و به سبک باروک ساخته شده. زنان خاندان سلطنتی در گذشته به این صومعه رفت وآمد داشتن و حتی بعضی از اعضای خاندان تزار و مریدان شون در گورستان همین صومعه دفن شدن. این صومعه یعنی بخش بزرگی از تاریخ سیاسی، فرهنگی و مذهبی روسیه رو در خود به یادگار داره و از دید ویژگیای ساختاری هم یکی از مهم ترین معماریای روسیه شناخته می شه.

صومعه ی نُوودِویچی در سال ۱۹۱۷ بسته شد و دوباره در سال ۱۹۲۶ به عنوان یکی از شعب موزه ی تاریخی دولت روسیه شروع به کار کرد. این موزه هم حالا شامل ۱۲ هزار وسیله قیمتی ازجمله تابلوهای نقاشی قدیمی، منسوجات مربوط به قرن شانزدهم تا بیستم میلادی، اشیای فلزی و سنگی گرون قیمت، جواهرات و خیلی آثار نفیس دیگره. گورستان صومعه هم از جاذبه های گردشگری خاص اینجا و از جاهای دیدنی مسکو به حساب میاد. این گورستان به دو بخش قدیم و جدید تقسیم می شه. در قبرستان قدیم که دیواریه، خیلی از شخصیتای برجسته ی روسیه ازجمله تعدادی از اعضای خاندان تزار به خاک سپرده شدن. اما تاریخچه قبرستان جدید به سالای ۱۸۹۸ تا ۱۹۰۴ برمیگرده و در زمان حاکمیت شوروی دومین گورستان مهم مسکو بعد از گورستان دیواری کرملین بوده.

۱۳. باغ وحش مسکو

«باغ وحش مسکو» (The Moscow Zoo) یکی از قدیمی ترین باغ وحشای اروپاست. این باغ وحش که قبلا به پارک جانورشناسی معروف بوده، در سال ۱۸۶۴ افتتاح شد و طی این مدت حتی در زمان جنگ و انقلاب هم همیشه باز بوده. ورودی اصلی باغ وحش که در سال ۱۹۹۷ بنا شد، درست مقابل ایستگاه متروی کراسنوپرِسنِنسکایا (Krasnopresnenskaya) واقعه و به قلعهای داستانای افسانه ای شباهت داره. اگه از ورودی اصلی وارد شید، به بخش قدیمی باغ وحش راه پیدا می کنین. در این بخش می تونین از جانورانی مثل پنگوئنا، دلفینا و شیرهای دریایی دیدن کنین. بخش قدیمی از راه یک پل عابرپیاده به اون طرف خیابون و بخش جدید وصل می شه که بخش تفریحی کودکان رو در هم در خود جای داده.

۱۴. آسمان نمای مسکو

«آسمان نمای مسکو» (The Moscow Planetarium) که درست در نزدیکی درب ورودی دوم باغ وحش قرار داره، یکی از بزرگ ترین آسمان نماها در دنیا و ازجمله جاهای دیدنی مسکوه که در سال ۱۹۲۹ افتتاح شد. در این مرکز علمی و آموزشی می تونین از «موزه ی لوناریوم» (Lunarium Museum)، «موزه ی اورانیا» (Urania Museum)، «تالار بزرگ ستارگان» (The Big Star Hall) و «پارک آسمان» (Sky Park) بازدید کنین. یک مرکز تفریحی هم اینجا هست که طبق نیاز گروه های سنی مختلف طراحی شده و جهت گردشای خانوادگی پیشنهاد می شه.

۱۵. برکه ی پاتریارشی

«برکه ی پاتریارشی» (Patriarshiye Pond) یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی مسکوه که تا قرن هفدهم میلادی با نام «مرداب بز» شناخته می شد، چراکه در اون نزدیکی مزرعه ی پرورش بز وجود داشت. اما در سال ۱۶۸۳ که اقامتگاه رسمی رئیس کلیسای اُرتُدوکس در نزدیکی این محل ساخته شد، مرداب رو تخلیه کردن و درعوض چند برکه در اون نزدیک حفاری شد که درحال حاضر فقط یکی از اون برکها باقی مونده. ردپای اینجا که فضای خیلی آرامش بخشی داره، در ادبیات روسیه هم دیده میشه. مثل آثاری که اینجا پشت زمینه اون مشهوده، میشه به رمان «مرشد و مارگاریتا»، اثر میخائیل بولگاکف، اشاره کرد.

۱۶. نمایشگاه دستاوردهای اقتصاد ملی

«نمایشگاه دستاوردهای اقتصاد ملی» (VDNKh) که در شمال مسکو قرار داره، درواقع پارکی با فضاسازی شهریه. این پارک در زمان اِستالین بنا شد و قرار بود که آینه ی تموم نمای دستاوردهای حکومت شوروی باشه. در این پارک می تونین علاوه بر بازدید از غرفها از بازی پینت بال و شترسواری هم لذت ببرین. این پارک درمجموع نمونه جذابی از محوطه سازیای قرن بیستم رو به تصویر می کشه و شامل بناها و نمادهای معرف معماری حکومت شورویه.

۱۷. موزه ی فضانوردی

«موزه ی فضانوردی» (Cosmonautics Museum) در سال ۱۹۸۱ به مناسبت بیستمین سالگرد سفر فضایی یوری گاگارین افتتاح شد. ایده ی ساخت این موزه به سِرگی کورولِف، دانشمند معروف روسی تعلق داره که از شخصیتای علمی برجسته در بخش ی ساخت موشکا و سفینهای فضاییه. در این موزه می تونین از فناوریای فضایی دیدن کنین و لذت تجربه مجازی حضور در ایستگاه فضایی بین المللی رو هم بچشید.

۱۸. پارک کولومِنسکویه

پارک کولومِنسکویه (Kolomenskoye Park) در چندکیلومتری جنوب شرقی مرکز مسکو واقعه. حفاریای قدیم شناسی نشون دادن که این منطقه واسه اولین بار در قرن هشتم میلادی مورد سکونت قرار گرفت. «کلیسای عروج» (Church of the Ascension) جاذبه ی اصلی این منطقه تاریخیه. این کلیسای سنگی در سالای ۱۵۲۹ تا ۱۵۳۲ به دستور واسیلی سوم و به مناسبت یادبود تولد پسرش که بعدا به ایوان مخوف معروف شد، بنا گردید. در این پارک می تونین از «کلیسای شمایل بانوی ما از کازان» (Church of Our Lady of Kazan) بازدید کنین. «کلیسای گردن زدن سِنت جونِ تعمیددهنده» (Church of the Beheading of St. John the Baptist) هم که به مناسبت تاج گذاری ایوان مخوف بنا شد، در همین جای واقعه.

۱۹. بازار ایزمایلوفسکی

اگه می می خرید مقرون به صرفه تری داشته باشین، حتما یه سر به «بازار ایزمایلوفسکی» (Izmailovsky Market) بزنین. در ایزمایلوفسکی می تونین از صنایع دستی نقاط مختلف روسیه دیدن کنین و ماتریوشکا (عروسکای چوبیِ تودرتوی توخالی) بخرین که یکی از معروف ترین سوغاتیای روسیهه و در این بازار تنوع خیلی زیادی داره.

۲۰. موزه ی دولتی هنرهای زیبای پوشکین

«موزه ی دولتی هنرهای زیبای پوشکین» (The Pushkin State Museum of Fine Arts) بزرگ ترین موزه ی هنری اروپاست. در این موزه می تونین از مشهورترین آثار هنرمندان معروفی مثل پیکاسو، مونه، ون گوک، گوگن و ماتیس دیدن کنین. این موزه شامل مجسمه ها و دست سازه هایی از زمان کلاسیکه که شک نداشته باشین موردتوجه هنردوستان واقع می شن.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *