جاهای دیدنی وان؛ ۶ جای بی نظیری که به تجربه دیدن شون می ارزن 

 

۱. موزه ی وان

موزه ی وان یکی از جاهای دیدنی وان و پاسدار سازه ها و آثار مهمیه که هریک به دوره های تاریخی مهمی مثل دوره قبل تاریخ، دوره آراراتا و دوره ترکای عثمانی می رسه. بخش جالبی از موزه ی وان به قتل عام خونینی که در این ناحیه اتفاق افتاده، می پردازه. این موزه به بخشای مختلفی تقسیم می شه؛ در حیاط داخلی، لوحایی با خط میخی و کنده کاریای باستانی هست. در حیاط موزه، آثار سفالی و هم مقبرهایی از اورارتینا و کتیبه هاشون هست. علاوه بر اینا، طلا و جواهرات، لوازم برنزی و سکهایی هم به همراه آثار تاریخی در این موزه پیدا می شه.

۲. ارگ وان

ارگ وان به بقایای شهر قدیمی آرارات که قدمتی سه هزار ساله دارن، مشرفه. این دژ سنگی و بزرگ به نام «سیتادل وان» معروفیت داره. قدمت ارگ وان به قرن ۷ تا ۹ قبل از میلاد مسیح بازمی شه. این قلعه از بزرگ ترین بناهای بزرگ سنگی به حساب میاد که از یه جور سنگ سخت و سیاه موسوم به بازالت و آجرهای گلی ساخته شده.

در نزدیکی ارگ وان، «برج سردار» هست که در اون کتیبهایی از شروع زمان پادشاهی آرارات دیده می شه. این کتیبها از طرف خشایارشاه در قرن پنجم قبل از میلاد مسیح به سه زبون فارسی قدیمی، بابِلی و ایلامی نوشته شدن. با گذر هزارها، این کتیبها بازم سالم و در وضعیتی خوب باقی مونده ان.

۳. جزیره آختامار

جزیره آختامار یکی از جاهای دیدنی وانه و افسانهایی در مورد اون هست. گفته می شه که مردی عاشق یکی از دختران این جزیره بوده. این مرد هر شب، دریاچه ی وان رو به عشق دیدار دختر پارو می زده تا اینکه یک شب اسیر طوفان و صاعقه می شه و قایقش در دریاچه غرق می شه. در بین سعی واسه زنده موندن و جنگ با امواج سهمگین، نام دختر رو که «تامار» بوده، فریاد می زنه: آه…تامار… . و از اینجا بوده که نام این جزیره رو آختامار یا همون آهتامار گذاشته ان.

جذاب ترین بخش این جزیره به کلیسای بزرگ ارمنی موسوم به صلیب بازمی شه که ۹۱۵ سال قدمت تاریخی داره. معماری کلیسا خیلی قابل توجه. آثار هنری روی دیوارهای خارجی اونم خیلی دیدنی هستن و از تصاویر انجیل الهام گرفته شدن.

۴. کلیسای صلیب مقدس

کلیسای صلیب مقدس بر فراز کوهای جزیره آخماتار قرار داره و دریاچه ی وان اونو محاصره کرده. این کلیسا در سالای ۹۱۵ تا ۹۲۱ ساخته شده. معمار ارمنی، تردات مِندِت وظیفه ی ساخت اونو برعهده داشته. این کلیسا بزرگ ترین جاذبه ی دیدنی جزیره و ازجمله جاهای دیدنی وان به حساب میاد.

علاوه بر ابعاد مذهبی، این بنا از دید فرهنگ و معماری هم شاخصه و تا الان در چند مقطع بازسازی شده که آخرین اونا به سال ۲۰۰۵ بازمی شه. سنگای زیبای توفا که از معادن جزیرها دور واسه ساخت کلیسا درآورده شده بودن، به همراه نقاشیای زیبای درون کلیسا هنوزم چشم گیرند. قسمت بیرونی کلیسا هم با کنده کاریایی برگرفته از تصاویر انجیل، زینت داده شده.

۵. قلعه ی هوساپ

در حاشیه ی ساحل صخره ای رودخانه ی هوساپ، قلعه ای قرون وسطایی و باشکوه ساخته شده. گفته می شه که معمار ماهر این بنا فرد کُردی به نام سلیمان محمودی بوده که پادشاهان بعد از تموم شدن بنا، دستانش رو بریده ان تا دیگر نتونه بنایی مثل و حریف واسه این قلعه بسازه.

قلعه ی هوساپ در سال ۱۶۴۳ ساخته شده و دو بخش بیرونی و داخلی داره. ۴۰ برج واسه پوشش دهی و حفاظت قسمت بیرونی رو برعهده داشتن علاوه بر اینکه مسجد و سازه های دیگری هم در این قسمت قلعه وجود داشته. این ساختمان به یه جور سازه ای هدفمند به حساب می اومده و سه حیاط محدود در دیوار داشته که قلعه رو به دو سطح تقسیم می کرده. سطح پایین تر، نگهبانان، استحکامات و ورودی قرار داشته و در سطح بالاتر، برج دیده بانی واقع بوده.

۶. کاووس تپه

پادشاهیِ باستانیِ آرارات به خاطر قلعهای بی نظیرش معروفیت داره. یکی از این قلعها، قلعه ی کاووس تپه و زمان ساردوری دوم ساخته شده. کاووس تپه یک قلعه ی ساردورینی (ساردورینی یعنی شهر ساخته شده به وسیله ساردوری) و یکی از جاهای دیدنی وانه. در این قلعه چند سطح سازه هست و از سنگای بریده شده و کنده کاری شده ساخته شده. در قلعه ی بالایی، معبدی هست که واسه پرستش هالدی، خدای اون زمان مورد استفاده قرار می گرفت و در قسمت پایینی قلعه هم انبارهایی واسه ذخیره حبوبات و شراب تعبیه شده. معبد دیگری هم در این ساختمان هست که واسه پرستش خدای ایرماشی اونا ساخته شده بود.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *