جاهای دیدنی پاتایا؛ ۱۱ جای دیدنی یکی از پربازدیدترین مناطق تایلند 

پاتایا شهر ساحلی کوچکیه که در ساحل شرقی خلیج تایلند قرار داره که جاذبه های گردشگری زیادی رو در خود جای داده. شهر پاتایا داشتن بیشتر از ۵/۵ میلیون توریست خارجی در سال یکی از پربازدترین مناطق تایلند حساب می شه. از قدم زدن در خیابون شلوغ و پر از زندگی گرفته تا بازدید از طبیعت سبز تایلند، همه اینا سفری رؤیایی رو براتون رقم میزنن. با ما همراه باشین. در این مقاله با ما همراه باشین تا شما رو با جاهای دیدنی پاتایا آشنا کنیم.

 

۱. واکینگ استریت

واکینگ استریت یکی از شلوغ ترین خیابونای تایلنده. تقریبا همه ساختمانای راه واکینگ استریت، از اول (دروازه تکنولوژی) تا انتهای اون (بالیای پلازا)، پر از کافها، رستورانا و جایای تفریحیه و از اونجا که به دلیل ازدحام، تردد خودروها از ساعت ۶ عصر در این خیابون ممنوع می شه، نام این خیابون رو واکینگ استریت یا خیابون قدم زنی گذاشته ان.

تنوع رستورانا و کافهای این خیابون به حدیه که می تونین خیلی آسون همه شبای هفته رو در اونجا بگذرونین و بازم نقاط تازه ای واسه دیدن داشته باشین.

۲. معبد حقیقت

شاید معبد حقیقت شاخص ترین ساختمان پاتایا باشه. تموم معبد از چوب درخت ساج ساخته شده و سالن ۱۰۵ متری بی مثل اون به ساحل ونگامات مشرفه. درواقع اینجا نه معبده و نه کاخ، بلکه ترکیبی از این دوه. معبد حقیقت به وسیله یک سرمایه دار محلی واسه تقدیر از فلسفه، هنر، فرهنگ و ایمان ساخته شده و عناصر موجود در اون به یک مذهب خاص محدود نیستن.

این معبد با پیروی از معماری تایلندی ساخته شده و نقشای حک شده ای از فیل ، آدم ، مناظر، خدایان و اساطیر رو با جزئیات باورنکردنی در خود جای داده. هدف از این حکاکیا که تموم سطح داخلی و خارجی این معبد رو پوشونده ان، درخشش دنیا قدیمی، علم قدیمی و فلسفه ی شرقیه. این نقوش، طبیعت پرتنش و رنج ناتمام آدما رو نشون میدن. اگه به چوبای این ساختمان دقت کنین، متوجه میشید که اونا تعمیر یا محافظت نمی شن و این بدین معناست که با کامل شدن هر بخش، بخش قبلی به مرور و در اثر ناملایمت آب وهوا از بین میره و باید با چوبای جدید جانشین شه. ساخت وساز این معبد در سال ۱۹۸۱ میلادی شروع شد و هنوز ادامه داره.

معبد حقیقت تصویری از تمدن انسانیه که در سایه ی حقایق مذهبی و فلسفی به دست اومده. حکاکیا و مجسمه هایی که استادانه ساخته شدن، واسه تکریم عناصری هستن که وجود آدم بی اونا امکان نداشت: بهشت، زمین، پدر، مادر، ماه، خورشید و ستارگان. عناصر روحانی و فلسفی بودا، هندو و برهما در همه جای این ساختمان به چشم می خورند. حتی اگه جنبه های عرفانی معبد حقیقت رو در نظر نگیرید، بازم جای شگفت انگیزی واسه بازدید به حساب میاد. اینجا به بازدیدکنندگان احساس آرامش می ده و باعث سکوت و تفکر اونا می شه.

۳. باغ استوایی نانگ نوچ

باغ نانگ نوچ در زمینی به مساحت ۲٫۴ کیلومترمربع ساخته شده. مناظر زیبای این پارک می تونه خیلی آسون فرد رو در گردشی یک روزه سرگرم کنه. سالن برگزاری نمایش، رستورانا و پارکای گیاه شناسی مختلفی در باغ نانگ نوچ وجود دارن. قدم زدن در پارک گیاه شناسی این باغ مثل سفری به دور دنیاست؛ چون می تونین در اونجا باغ فرانسوی قرن هفدهم، باغ استون هنج و باغ رنسانس اروپایی رو مشاهده کنین. در بخش دیگری از این باغ می تونین گونه های خاص کاکتوس، گیاهان ساکولنت (گیاهان گوشتی)، ارکیده، نخلای استوایی، بُن سای (درخت ریزه ) و توپیاری (هنر ساخت اَشکال مختلف با هرس شاخ و برگ درختان یا بوتها) رو ببینین.

با توجه به گستردگیِ زیباییای این باغ، شاید موفق نشید تا تموم جاذبه های اونو با پای پیاده ببینین. بد نیس که واسه سهولت گردش در این باغ، دوچرخه ای کرایه کنین تا بتونین جاذبه های باغ رو آسون تر کشف کنین. گلخانه ی گلای ارکیده ی باغ نانگ نوچ رو از دست ندین. چون در این گلخانه ۶۷۰ گونه بومی و دورگه ی ارکیده هست. همین ویژگی، این گلخانه رو به بزرگ ترین مجموعه گلای ارکیده در کشور تایلند تبدیل کرده. مشاهده ی برگ و شکوفهای عجیب کاکتوس و گیاهان گوشتی واسه بازدیدکنندگان خیلی جذابه.

باغ فرانسوی با طراحی برابر و آرایش بی مشکل درختچها که از باغای کاخ ورسای الگوبرداری شده، از دیدنیای شاخص باغ نانگ نوچ حساب می شه. یکی از جذاب ترین بخشای این باغ گذرگاه ۱٫۱ کیلومتریه که از بین باغ توپیاری، باغ اروپایی، باغ نخل استوایی، تپه ی پروانه و باغ استون هنج میگذره. روزانه نمایشایی در تالار فرهنگی باغ نانگ نوچ برگزار می شن که می تونین در اون از تماشای رقص سنتی تایلندی، موی تای (یه جور ورزش مشت زنی و ورزش ملی تایلند) و طبل نوازی باستانی لذت ببرین. قایق پدالی و دوچرخه سواری بقیه فعالیتایی هستن که می تونین در باغ نانگ نوچ به انجام اونا بدین.

۴. بازار شناور پاتایا

این بازار در زمینی به مساحت ۱۰۰۰۰۰ متر مربع ساخته شده. این بازار به ۴ بخش تقسیم می شه که در هر بخش، اجناسی از ۴ بخش مهم تایلند (شمال، شمال شرقی، مرکزی و جنوب) معرفی و فروخته می شن. اغذیه فروشا، میوه فروشا، سوغات فروشا و فروشنده های آثار هنری، اجناس شون رو در این بازار عرضه می کنن. بعدازظهرها، نمایشی فرهنگی اینجا برگزار می شه. واسه مشاهده ی معماری تایلندی و زندگی ساکنین حاشیه ی رودخانه، قایقی رو به همراه راهنما اجاره کنین. معمولا قایقا گنجایش ۴ نفر رو دارن و در ازای مبلغ تقریبا کمی به مدت نیم ساعت به مسافران اجاره داده می شن.

گذر از بین صدها خونه ی چوبی که به ۴ سبک متفاوتِ ۴ نقطه تایلند ساخته شدن، لذت بخش و جذابه. محوریت این بازار بر خوراکی هاست. غذاها و دسرهای جور واجور تایلند در این بازار پیدا می شن. سوپ نودل، پدتای (نودل برنج سرخ شده)، کانوم جین (ورمیشل برنج)، کانوم کروک (پنکیک نارگیل)، فوی تونگ (رشته های طلایی که از تخم مرغ، شکر و شیره تهیه می شه)، تونگ ییپ (زرده ی تخم مرغ شیرین شده) و … ازجمله خوراکیای معروفی هستن که می تونین در این بازار تهیه کنین. کارت پستال، صنایع دستی تایلندی و اسباب بازیای قدیمی تایلندی که از چوب و فلز ساخته می شن هم در این بازار به فروش می رسن.

علاوه بر اغذیه فروشیا و مغازها، می تونین از جاذبه های تفریحی بازار شناور هم لذت ببرین. از بین این تفریحات میشه به موزه ی آثار حکاکی شده ی چوبی اشاره کرد. اگه از طرفداران عکاسی هستین، منظره ی زمینای کشاورزی و مزرعه ی آفتابگردان این منطقه رو از دست ندین. ، روزانه اینجا نمایشای رایگانی برگزار می شن که فرهنگ نقاط چهارگانه ی تایلند رو به بازدیدکنندگان نشون میدن. گشت وگذار در بازار شناور پاتایا، راه خوبی واسه دوری چند ساعته از شلوغی شهر و لذت بردن از مکانی کم نظیره. این بازار در جاده ی سوخومویت، تقریبا دو کیلومتر بعد از دنیای زیر آب پاتایا و در راه ساتاهیپ قرار داره.

۵. معبد وات فرا یایی

مجسمه ۱۸ متری بودای بزرگ، در بالاترین نقطه تپه ی پراتومناک، بین ساحل پاتایا و ساحل جومتین و در بین درختان دیده میشه. این مجسمه بودا، بزرگ ترین مجسمه در این منطقه و از نقاط دیدنی تایلند حساب می شه. این معبد در ده ۱۹۴۰ میلادی ساخته شد. در اون زمان پاتایا تنها یک روستای ماهیگیری بود. بودای بزرگ درمیان تورهای مسافرتی تایلند محبوبه و خیلی از گردشگران واسه تماشای طراحی پیچیده ی این مجسمه و معبد به اینجا بین. علاوه بر گردشگران، افراد بومی هم واسه عبادت به این معبد بین. با وجود شلوغی این معبد، تاجای زیبای گل و بوی خوش عودهای در حال سوختن شما رو تشویق می کنن تا به دنبال کشف بقیه دیدنیای این معبد برید. مجسمه های کوچیک تر بودا، تصاویری از ساحل جومتین و عمارت کلاه فرنگی (نوع خاصی از معماری) که در اون موزاییکای رنگ شده ی جذابی روی دیوار نصب شدن، از بقیه جاذبه های معبد وات فرا یایی هستن.

نردهای دور راه پله ی منتهی به معبد، به شکل چند اژدهای طلایی ساخته شدن و جلوه ی چشم نوازی دارن. در پایین راه پله، مارهای افسانه ای هفت سر به نام «ناگاس» از دهن اژدهایان بیرون اومدند. در بالای راه پله، مسافران می تونن از مجسمه های بودا که در حالتای مختلف (نشسته، خوابیده و وایس تاده) قرار دارن، عکس بگیرن. حالتای مختلف این مجسمه ها نشون دهنده ی روزهای مختلف هفته. خیلی از آدما در دنیا نمی دونن که متولد چه روزی هستن، ولی در تایلند دانستن روز تولد اهمیت خیلی داره. در تایلند رابطه خاصی بین روز تولد و حالت مجسمه های بودا هست که باید به اون احترام گذاشته شه. با اینکه بازدید از معبد وات فرا یایی به کمی پیاده روی نیاز داره، ولی پیر و جوون با اشتیاق و بی دردسر این کار رو انجام میدن.

پیش از رسیدن به بالای تپه، فروشنده ها پرندگان کوچیکی رو میفروشن که در یک قفس باهم نگهداری می شن. این کار واسه اینه که افراد با خریدن این پرندها و آزاد کردن اونا کارمای مثبت (نیروی مثبت) به دست بیارن. شاید این کار به نظرتون جالب بیاد، ولی کار درستی نیس. چون درواقع هرچه پول بیشتری در این راه خرج کنین، پرندگان بیشتری اسیر و به قفس انداخته می شن. به جای این کار بهتره که وارد معبدی که در پایین پلها قرار داره بشین و پول تون رو اهدا کنین یا پول تون رو در عمارت کلاه فرنگی که در بالای پلها و در کنار مجسمه بودای بزرگ خندان قرار داره، بندازین. فعالیت معروف دیگرِ این محل به صدا در آوردن ردیفی از زنگا با یک تکه چوب بزرگه. تایلندیا فکر می کنن که این کار خوش شانسی میاره.

مجسمه بودای بزرگ در پاتایا پدیده ای فرهنگیه که می تونه واسه گردشگران جذاب باشه. تپه ی پراتومناک تنها ۲ کیلومتر با جنوب پاتایا فاصله داره و ورود به معبد اون رایگانه. اگه قصد رفتن به معبد رو دارین، وانتای مسافرکشی با مبلغ کمی شما رو به اونجا می رسانند. روبه روی معبد وات فرا یایی، یک معبد تائویسم و یک زیارتگاه چینی هست که به کنفوسیوس (مشهورترین فیلسوف، نظریه پرداز سیاسی و معلم چینی که در چین قدیم زندگی می کرد) تقدیم شده. پس از بازدید از معبد وات فرا یایی، می تونین به بازدید از این معابد هم بدین.

۶. پارکای آبی

واسه تفریح خونوادها و گردشگران جوون تر پارکای آبی زیادی در پاتایا ساخته شده. در این پارکای آبی، تفریحات هیجان انگیزی مثل سرسرهای آبی سریع و تفریحات آروم تری مثل استخر مواج و رودخانه ی تنبل وجود دارن. شما می تونین در بعضی از پارکای تخصصی تر فعالیتایی مثل اسکی روی آب رو هم تجربه کنین. با اینکه می تونین خیلی از ورزشای آبی رو در دریای پاتایا بکنین، اما ممکنه که به خاطر شلوغی و فضای کم مشکلاتی براتون پیش بیاد. پس بهتره که همون تفریحات رو در فضای کنترل شده ی پارکای آبی، با نجات غریقای آماده و نوشیدنیا و خوراکیای بهتر تجربه کنین.

۷. چشم انداز پاتایا

چشم انداز پاتایا (چشم انداز کائو پاتایا) روی تپه ی پراتومناک قرار گرفته و بهترین چشم انداز منطقه رو داره. می تونین در روز یا شب به این محل برید و از تماشای حرکت آب در خلیج هلالی شکل پاتایا لذت ببرین. ممکنه که درهنگام حضورتون اینجا، تورهای گردشگری و فروشندگانی که واسه فروش سوغاتی به دنبال اونا می رن، آرامش تون رو برهم بزنن. ولی معمولا تورها پس از معطلی ی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای دوباره به اتوبوس هاشون فراخوانده می شن و می تونین دوباره در سکوت و آرامش از تماشای این مناظر لذت ببرین.

اینجا با وجود محبوبیت زیاد، خیلی گستردهه و می تونه افراد خیلی رو در خود جای بده، پس احتیاجی نیس که واسه پیدا کردن جایی پشت نردها منتظر بمونین. چشم انداز اصلی در قسمت شمالی منطقه هست؛ جایی که چشم انداز خیلی زیبایی از خلیج پاتایا دیده میشه و در اون ساحل پاتایا از ساحل نوکلوآ جدا می شه. در قسمت جنوبی اینجا، چشم انداز زیبایی از ساحل جومتین هست.

ازجمله دیدنیای قابل ذکری که در بالای تپه قرار دارن، وات کائو فرا باته. در این معبد، بقعه ی کرومولان، پدر نیروی دریایی تایلند قرار داره. کرومولان پیش مردم تایلند خیلی مورداحترامه و مردم به افتخار اون تاجایی از گل اینجا قرار میدن و عودهای خوشبو روشن می کنن. در هر زمانی از روز یا شب می تونین از چشم انداز پاتایا و جومتین لذت ببرین، ولی بهترین زمان آخرای بعدظهر یا اول غروبه که با روشن شدن چراغا، اینجا جلوه ی زیباتری پیدا می کنه. نکته ی مهم دیگر اینه که استفاده از اینجا رایگانه.

۸. جزیره مرجانی

جزیره مرجانی در نزدیکی پاتایا قرار داره و مثل به تکه ی کوچیکی از بهشته. در جزیره مرجانی از شلوغی و هیاهوی پاتایا خبری نیس. اگه به دریای نیلگون، ساحل بکر، مکانی خالی از ساختمانای بلند و غوغای شهرنشینی فکر می کنین، شاید پاتایا آخرین گزینه ایه که به ذهن تون خطور می کنه. اما این جزیره کوچیک که فاصله آبی کوتاهی با پاتایا داره، دقیقا همون چیزیه که می خواید. جزیره مرجانی در فاصله ۷٫۵ کیلومتری از ساحل پاتایا قرار داره. این جزیره واسه کسائی که از سواحل شلوغ و زندگی مدرن پاتایا خسته شدن، جانشین خوبی حساب می شه. با توجه به فاصله کم این جزیره با پاتایا، گردشگران می تونن صبح سوار بر لنجا به این جزیره برن و پس از چند ساعت اقامت در اونجا، دوباره به پاتایا برگردند.

جزیره مرجانی با چندین ساحل قشنگ و جاذبه های طبیعی می تونه همون حس وحال مناطق استوایی رو به شما منتقل کنه. شما در این ساحل می تونین فعالیتای تفریحی متنوعی انجام بدین. پاراسیلینگ (آب چترسواری)، قایق موتوری، جت اسکی و البته شنا کردن، ازجمله فعالیتایی هستن که می تونین از انجام اونا لذت ببرین. با اینکه دیگر مرجان زیادی در جزیره مرجانی باقی نمونده، اما آبای شفاف اون واسه غواصی سطحی (شنا کردن در زیر آب به وسیله ماسک غواصی، یک لوله ی تنفسی و بالهای غواصی) فوق العاده.

اگه نمی خواهید فعالیت بدنی زیادی داشته باشین، تختایی در این جزیره قرار دارن که می تونین روی اونا دراز بکشین و حموم آفتاب بگیرین و در این بین از شنیدن صدای موجایی که به شنا می رسن، لذت ببرین. اگه خستگی راه یا راه طولانی باعث خستگی عضلات تون شده، می تونین به لطف ماساژورهای حاضر در این ساحل خستگی رو از خودتون دور کنین. می تونین روی بدن تون طراحی حنا انجام بدین یا موهاتون رو ببافید. در جزیره مرجانی هم دست فروشانی وجود دارن، ولی تعدادشان خیلی کمتر از پاتایاست. مغازها و رستورانای زیادی در امتداد ساحل قرار دارن که قیمت شون کمی بیشتر از حد طبیعیه.

۹. موزه ی هنر در بهشت

موزه ی هنر در بهشت، نسخه جالب و تازه ای از گالریای هنریه که در اون مرز بین اثر هنری و بیننده از بین رفته. نقاشیای سه بعدیِ این مجموعه، واسه گردشگران خیلی سرگرم کننده هستن. هنرمندان با استفاده ی هوشمندانه از سایها و لبه ها، نقاشیایی روی دیوارها کشیده ان که چشمان تون رو فریب میدن. در این نقاشیا به نظر می رسه که حیوانات از درون دیوارها بیرون بین، دوستان تون بر تختهای چوبی آویزون روی آبشاری خروشان راه می رن و خرسای قطبی در حال دزدیدن نارگیل هاتون هستن. این گالری بیشتر از ۱۰۰ اثر هنری با موضوعات متفاوت رو در ۱۰ بخش، در خود جای داده. این نقاشیا شامل تصاویری از خطای دید، حیوانات وحشی، طبیعت، تمدنای گذشته و بازسازی آثار هنری سنتی همراه با دست مایهای طنز هستن. مثلا اینجا می تونین قلم به دست بگیرین و به جای پیکاسو تابلوی مونا لیزا رو نقاشی کنین.

عکاسی از این نمایشگاه نه تنها ممنوع نیس، بلکه در اون شما رو به این کار تشویق می کنن. اینجا تایلندیایی رو می ببینن که در حالتای مختلف با نقاشیا عکس می گیرن. هنر در بهشت به گردشگران کمک می کنه تا با خلاقیت شون تصاویر جالبی ثبت کنن. گالری هنر در بهشت، مکانی عالی واسه خونوادها و صمیمی، چون که می تونن گالری رو با خاطرات خوشی که در دوربین شون ثبت کردن، ترک کنن.

گشتن کل گالری به ۲ ساعت زمان نیاز داره. البته ممکنه که این زمان بسته به خودتون بیشتر یا کمتر شه. این گالری در پاتایا منحصربه فرده، چون در اون به همه چیز خوب فکر شده، کارا به شکلی حرفه ای اجرا شدن و تموم اعضای خونواده می تونن در هر هوایی از اون لذت ببرن. قیمتای ورودی واسه گردشگران بزرگسال ۵۰۰ بات و واسه بچه ها ۳۰۰ باته. این قیمت نسبت به مبلغ ۱۵۰ باتی که تایلندیا باید بدن، بیشتره. البته این هدفی معموله که درمورد بیشتر جاذبه های توریستی تایلند استفاده می شه. اگه در تایلند زندگی می کنین، می تونین با ارائه مجوز کار یا گواهینامه ی رانندگی، با قیمت در نظر گرفته شده واسه تایلندیا وارد مجموعه ها شید.

۱۰. موزه ی ریپلی

فکر می کنین که به همه جای دنیا سفر کردین و همه جا رو مثل کف دست تون می شناسین؟ دوباره فکر کنین. چون چیزایی که در موزه ی ریپلی می ببینن، همه باورها و خیالات تون رو از دنیا به رقابت می کشه.

موزه ی ریپلی در طبقه ی سوم رویال گاردن پلازا قرار داره و بیشتر از ۳۰۰ اثر در ۱۰ بخش متفاوت رو به نمایش می ذاره. در ساخت این آثار، از کتاب رابرت لِروی ریپلی به نام «باور می کنی یا نه» الهام گرفته شده. این موزه ترکیبی از تعجب، ترس و زیباییه و در اون وسایل و افرادی رو می ببینن که فکر نمی کردین در دنیا وجود داشته باشن. اگه در زمان ترک موزه به واقعی بودن چیزایی که دیده اید شک دارین، پس هنوز به اندازه کافی دنیا رو نمی شناسید.

چیزایی که در این موزه می ببینن، نمی تونن زندگی تون رو به طور جدی تغییر بدن، اما حقایق و تعجبای عجیبی رو از دنیا دور و بر تون به شما نشون میدن. خیلی از آثار این موزه رو چیزایی تشکیل میدن که اصلا انتظارشان رو ندارین. همین موضوع مهم ترین دلیل معروفیت این موزهه. ماسکی از پوست آدم، سر کوچیک شده ی آدم، وسیله راحت ی شکنجه و آدم چهارچشم مومیایی شده، نمونه هایی از آثار این نمایشگاه هستن. بعضی از چیزایی که اینجا می ببینن واقعی هستن، درحالی که بعضی دیگر تنها نسخه بازسازی شدن.

اما تعجب تنها چیزی نیس که در این موزه پیدا می کنین. اینجا می تونین آثاری مربوط به حقایق و اختراعات عجیب رو هم ببینین. مثلا کشتی تایتانیکی که از بیشتر از یک میلیون چوب کبریت ساخته شده یا یک جگوار مدل ۱۹۳۷ که درواقع یک قایق موتوریه. علاوه بر موزه، بقیه جاذبه های اینجا عبارتند از: هزارتوی بی آخر، سینمای ۱۲بعدیِ ریپلی، ماجراجویی جن زدگی ریپلی و موزه ی مجسمه های مومیِ مادام موسو. شما می تونین یک روز کامل اینجا وقت بگذرونین و چیزای جالبی رو از این سفر واسه دوستان و خونواده تون تعریف کنین.

داستان زندگی ریپلی به شگفت انگیزی بقیه آثار موجود در نمایشگاهه. ریپلی هنرمند خودآموخته ای بود که به سراسر دنیا سفر کرد و واسه تفریح شخصی، تموم چیزای شگفت انگیزی رو که در راه دیده بود ثبت کرد. اشتیاق همیشگی اون واسه سفر و ماجراجویی، اونو به طرف نقاط مختلفی از دنیا مثل اروپا، آمریکای مرکزی و جنوبی، آمریکا و آسیا کشوند.

اون سفر می کرد و تموم چیزها و مخلوقات عجیبی رو که می دید، ثبت می کرد. اون با استعداد هنری خود تونست این عجایب رو در یه سری از کتابای کارتونی با عنوان «باور می کنی یا نه» منتشر کنه. بعدا از این کتاب برنامه های رادیویی و تلویزیونی هم ساخته شد. کتابای اون زمانی تا ۸۰ میلیون خواننده داشتن.

۱۱. کوه بودا

بزرگ ترین تصویر حکاکی شده از بودا در دنیا که با لیزر روی کوه آهکی حک و با طلا منظم شده، در کوه بودا قرار داره. این تصویر، ۱۳۰ متر طول و ۷۰ متر عرض داره. منطقه ای که کوه بودا در اون قرار داره، دریاچه ی نقره ای نامیده می شه و یکی از بهترین جاذبه های طبیعی تایلنده.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *