جاهای دیدنی پاریس؛ ۲۰ جاذبه ای که هر گردشگری آرزوی دیدن شون رو داره 

مطمئنا پاریس یکی از محبوب ترین مقصدهای سفر واسه گردشگران سراسر دنیا به حساب میاد. از شاخص ترین جاهای دیدنی پاریس میشه به برج ایفل اشاره کرد که هر مسافری رؤیای عکس گرفتن پای این برج رو در سر می پروراند. جاهای دیدنی پاریس اون قدر زیاد و متنوعه که جداکردن مهم ترینِ اونا کار خیلی دشواریه. همراه ما باشین؛ در این مقاله جایای معروف و جاهای بکر رو در کنار هم قرار دادیم تا بتونین واسه سفر پربارتری برنامه ریزی کنین. اینجاا پاریس واقعی رو در دل خود جای دادن و شکی نیس تجربه اصیل و خاطره انگیزی واسه شما به ارمغان میارن.

 

۱. موزه ی اورسی (Musée d’Orsay)

این موزه در ایستگاه قطار هنرهای زیبای پاریس، خونه ی آثار فاخر نقاشی و مجسمه. گالریای موزه تازگیا تعمیر شدن و کلکسیونی از بزرگ ترین مجموعه آثار هنرمندان سبک امپرسیونیست ، مثل سزان، مونه، ون گوگ، مونه، دگا و خیلی دیگر رو در خود جای داده.

در موزه ی اورسی یک رستوران عالی از ایستگاه قطار قبلی و دو کافه ی خوب هست که اوقات خوشی رو واسه بازدیدکنندها فراهم می کنه. راهنمای تور موزه هم هر روز به زبون انگلیسی دردسترسه.

۲. موزه ی رودن (Musée Rodin)

این موزه در قرن هجدهم میلادی یک استودیوی مجسمه سازی بوده. این عمارت باشکوه یکی از زیباترین جاهای دیدنی پاریسه که بیشتر از شش هزار مجسمه از شاهکارهای آگوست رودن (Auguste Rodin) ازجمله «مجسمه متفکر» و «دروازه های دوزخ» رو به همراه هشت هزار طراحی و نقاشی درمعرض نمایش گذاشته.

۳. باغای پَله رویال (Palais-Royal Gardens)

به دور از شلوغی و هیاهوی شهر، در پشت این قصرِ بازمانده از قرن هفدهم میلادی، باغای قشنگ و مغازه های باشکوه قرار داره که از زیباترین جاهای دیدنی پاریس به حساب بین. این قصر زمانی محل اقامت خونوادهای سلطنتی بوده و حالا به خونه ی عطرسازان معروف، عتیقه فروشا و طراحانی مثل مارک جاکوبز (Marc Jacobs)، ریک اوونز (Rick Owens) و پیر هاردی (Pierre Hardy) تبدیل شده. پس از استراحت و صرف خوراکی در رستوران یا کافه ی این مجموعه می تونین در باغ تویلری (Tuileries Garden) قشنگ گردش کنین.

۴. بنیاد لویی ویتون (Fondation Louis Vuitton)

موزه ی بنیاد لویی ویتون مثل کشتی شکوهمندی در دل پارک بولونی (Bois de Boulogne) پاریس و با طرحی از معمار معروف آمریکایی فرانک گری (Frank Gehry) ساخته شده. این موزه هنری و مرکز فرهنگی معاصر، پس از ساخت مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو (Centre Pompidou) در سال ۱۹۷۷، یکی از جذابیتای خط افق پاریس حساب می شه. بنیاد لویی ویتون میزبان نمایشگاهای موقت زیادی از زمان بازگشایی تا به امروز بوده. چیدمانای نوری خارق العاده هنرمند دانمارکی-ایسلندی الافور الیاسون (Ólafur Elíasson) هم اینجا به نمایش درآمدهه.

۵. باغای لوکزامبورگ (Luxembourg Gardens)

هیچی بهتر از «باغای لوکزامبورگ»، پاریس واقعی رو توضیح نمی کنه. این باغ دوست داشتنی یکی از محبوب ترین جایا در بین خود پاریسی هاست. بعضی مردم هنگام غروب بساط پیک خوب پهن می کنن و از مناظر اونجا لذت می برن. بچه ها در هر سنی قایق هاشون رو در حوض بزرگ پشت مجلس سنا به مسابقه می ذارن یا در زمین بازی مشغول بازی می شن. یکی از قدیمی ترین چرخ وفلکای شهر اینجا قرار داره. راه دو و پیاده روی جذابی هم در باغای لوکزامبورگ هست. همه چیز واسه گذراندن یک عصر دل انگیز اینجا دیدنی فراهمه. فراموش نکنین از موزه ی مشهور لوکزامبورگ هم دیدن کنین.

۶. ایل سن لویی (Ile Saint-Louis)

درست پشت باغای نوتردام، پل عابر پیاده ی سن لویی به خیابونای خاص و مغازه های هیجان انگیز ایل سن لویی منتهی می شه. این جزیره آروم با داشتن عمارتای قشنگ از قرن هفدهم میلادی واقعا مکانی دنجه. شما می تونین از بازارهای سنتی اونجا که شکلای مختلف خوراکیا و نوشیدنیا رو عرضه می کنن، لذت ببرین. یکی از معروف ترین بستنی سازیای دستی پاریس در ایل سن لویی قرار داره که نود مزه ی مختلف از توت فرنگی وحشی تا کشمش و شکلات سفید رو درست می کنه.

۷. قایقای روباز (Bateau Mouche)

تقریبا هیچ منظره ای به پای زیبایی دیدن پاریس در یک قایق روی رودخانه سن نمی رسه. در یک گردش آرامش بخش ۲ تا ۴ ساعته، می تونین جاهای دیدنی پاریس رو تماشا کنین. شما می تونین در این قایقا واسه خود غذا یا نوشیدنی سفارش بدین، یا تنها به دیدن جایای دیدنی به همراه توضیحات اونا براتون کافیه. ۸ ایستگاه در نقاط مختلف پاریس واسه ارائه این سرویس به گردشگران درنظر گرفته شده. بعضی از این ایستگاها شامل موزه اورسی، لوور، برج ایفل، شانزلیزه و بلوار سن ژرمن (Saint-Germain-des-Prés) می شه.

۸. موزه ی پیکاسو (Picasso Musée)

یکی دیگر از جاهای دیدنی پاریس این موزه ی معروفه که پس از پنج سال بازسازی با هزینه حدود پنجاه ودو میلیون یورو، دوباره از سال ۲۰۱۴ پذیرای بازدیدکنندگانه. در این موزه آثار خلاقانه و بی مثل پیکاسوی معروف نگهداری می شه. ساختمان دیگر این موزه به نمایشگاهای موقت اختصاص داره.

۹. موزه ی لوور (The Louvre Musée)

برج ایفل از مهمترین سمبلای شهر پاریسه؛ اما جایزه ی پایانی مسافران شهر به موزه ی لوور می رسه. لوور یکی از جاهای دیدنی پاریسه که به عنوان بزرگ ترین و بهترین موزه ی هنری در دنیا شناخته می شه. مساحت ۶۷۵ هزار متر مربعی این موزه، محل نمایش آثار همه تمدن هاییه که زمانی در گوشه گوشه دنیا وجود داشتن. «مونا لیزا»، «ونوس میلو» و «پیروزی بال دار ساموتراس» سه نمونه از معروف ترین آثاری هستن که در این موزه قرار دارن. آثاری از ایران قدیم، ازجمله نقش برجسته ی شیر کاخ آپادانا، کتیبه ی داریوش بزرگ و سرستون گاو دو سر هم در این موزه قرار دارن.

۱۰. نوتردام (Notre-Dame)

کلیسای معروف شهر که در جزیره سیته (Cité) در میونه ی رود سن قرار داره، یکی از جاهای دیدنی پاریس در قلب شهره. مراسم تاج گذاری ناپلئون در این کلیسا اجرا شده و پادشاها و ملکهای زیادی در محراب این کلیسا سوگند ازدواج یاد کردن. جزئیات معماری در نمای خارجی این کلیسا و منظره فراموش نشدنی از شهر پاریس که از بالای برج دیدنیه، از مهم ترین بخشای این کلیسا هستن.

۱۱. خیابون سن هونوره (Rue Saint-Honoré)

اگه دیدن مغازه های طراحان مد معروف و نامای تراز اول برندهای فرانسوی شما رو به هیجان میاره، حتما یه سر به خیابون سن هونوره بزنین. اینجا پاتوق محبوب طرفداران مد در سراسر دنیاست. این خیابون از پَله رویال شروع شده و به کاخ الیزه ختم می شه. قدم زدن در این خیابون می تونه بعدظهر د ل پذیری رو واسه عاشقان خرید رقم بزنه.

۱۲. بازار کهنه فروشان (Marché aux Puces de Saint-Ouen)

به دنیای سمساریا خوش اومدید! اینجا با قدمت ۱۵۰ سال یکی از بزرگ ترین و معروف ترین بازارهای کهنه فروشانه. در راهروهای پرپیچ وخم بازار کهنه فروشان مغازها و اجناسی پیدا می شن که قیمت خیلی مناسبی دارن. از پردهای قدیمی، چمدونای عتیقه، آینهای طلاکاری شده گرفته تا نقرهای صیقلی در این مغازها پیدا می شه. این بازار یکی از جاهای دیدنی پاریسه که حتی اگه میونه ی خوبی با اجناس عتیقه نداشته باشین، بازم از فضای خیلی خاص اینجا لذت میبرین.

۱۳. برج ایفل (The Eiffel Tower)

برج ایفل واسه پاریس مثل مجسمه آزادی در نیویورک و ساعت بیگ بن در لندنه؛ یعنی نماد اصلی شهر به حساب میاد. گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) واسه ساخت این برج دو سال زمان صرف کرد تا اونو واسه نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه آماده کنه. الان، این بنا به یکی از خیره کننده ترین بناها در شب تبدیل شده. رقص نور این برج هر یک ساعت به مدت پنج دقیقه اجرا می شه و ساعت یک بامداد، زمانِ آخرین نورافکنیه.

۱۴. محله ی لومَری (The Marais)

محله ی لومری یکی از بهترین محلا واسه خرید کردنه. لومری در منطقه تاریخی ۳ و ۴ پاریس هستش و عمارتای خصوصی، موزهای باشکوه و رستوران و کافهای عالی زیادی در اون قرار دارن. لومری به طور سنتی یکی از محلهای ثروتمندنشین پاریس به حساب میاد و قدم زدن در اون خیلی جالب هستش.

۱۵. خیابون Rue des Martyrs

بعضی وقتا توریستا بازارهای خیابانی رو دست کم می گیرن و تنها به بازدید از آثار معروف و قدیمی مشغول می شن. این تفکر اشتباه می تونه لذت تجربه اصالت پاریس رو از اونا دریغ کنه. در این بازار خیابانی که قدمتی ۲۰۰ ساله داره، مغازه های مختلفی واسه فروش شکلای مختلف پنیر، نون، گوشت و میوه و سبزیجات جور واجور پیدا می شه. مغازه های جدیدتر و کافهای دوست داشتنی جلوه جذاب تر و زنده تری به این محل بخشیده.

۱۶. کلیسای سَکرِه کُر دو مون مارتر (Basilique du Sacré-Coeur)

شاید زمانی که درحال بالارفتن واسه رسیدن به این کلیسا هستین، احساس می کنین در راه رسیدن به بهشت قدم برمی دارین. این قلعه ی سفید بر فراز تپه هامون مارتر (Montmartre) قرار داره. در سال ۲۰۰۶ کلیسای سَکرِه کُر پس از کلیسای نوتردام در مقام دوم جایای توریستی فرانسه قرار گرفت. ساخت این کلیسا خواستی ملی بود و مجلس ملی فرانسه در سال ۱۸۷۳ رأی به ساختن اون داد. اونا می خواستن یادگاری واسه کشته شدگان در جنگ علیه پروس بنا کرده باشن و از بار گناهان کمون کم کنن. کمون اصطلاحیه که در اصل بر حکومت سوسیالیستی پاریس در طول انقلاب فرانسه گفته می شه.

۱۷. شانزلیزه (Avenue des Champs-Élysées)

خیابون شانزلیزه یکی از محلهای اعیان نشین و از خیابونای اصلی شهر پاریس به حساب میاد. این خیابون معروف، یکی از مهم ترین جاهای دیدنی فرانسهه که جایگاهی مثل میدون تایمز در نیویورک یا پیکدیلی سِرکِس در لندن داره. این خیابون واسه مسافرها و افراد محلی به یک اندازه اهمیتدارد. شانزلیزه ی قشنگ، با کافهای معروف تراس دار و مغازها و سالنای تئاتر مجللی که داره، هر سلیقه ای رو به خود جذب می کنه. طاق پیروزی (Arc de Triomphe) در انتهای غربی خیابون قرار داره و از اون به عنوان تاج خیابون شانزلیزه یاد می شه.

۱۸. مغازه تاکسیدرمی دیرول Deyrolle

مکانی جذاب و باعث حس کنجکاوی! اینجا از سال ۱۸۳۱ به یکی از محلای دوست داشتنی در پاریس معروف شده که جنبه ی آموزشی هم داره و میشه در اون تاکسیدرمی و مجسمه پرشده از حیوانات رو تماشا کرد. این مغازه ی محبوب مثل جنگلی مسحورکنندهه که شکلای مختلف جانواران مثل ببر، خرس، زرافهای بزرگ، پرندگان، شکلای مختلف پروانها و حشرات رو در خود جای داده.

۱۹. راهروهای سرپوشیده (Covered Passages)

اول قرن نوزدهم میلادی، پیش از اونکه این بنای مهم با کف پوشای موزاییک، سقفای شیشه ای و دیوارهای مرمری، یک مرکز خرید باشه، محلی واسه تجمع پاریسیای ثروتمند در مغازه های لوکس، کافها و رستورانای اون در زیر نور چراغای گازسوز دالانای پرحرارت بوده. حالا بقایای این بنای قشنگ به راهروهایی تبدیل شده که بوتیکای جذاب، کتاب فروشیا، گالری هنری، شیرینی فروشی و مغازه های خیلی دیگری رو در خود جای داده.

۲۰. کاخ کوچیک (Mini Palais)

واسه یکی دو ساعت وقت گذراندن بعد از یک روز شلوغ، هیچ جا بهتر از حضور در تراسی بزرگ در فضای باز با منظره ای عالی، غذا و نوشیدنیای فوق العاده وجود نداره. این کاخ کوچیک به یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی پاریس تبدیل شده که از تراس زیبای اون میشه رودخانه ی سن و برج ایفل رو تماشا کرد. اینجا یکی از ناب ترین تجربه های سفر به پاریس رو دارین.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *