جاهای دیدنی پوکت؛ ۲۵ جاذبه گردشگری بهشت تایلند 

پوکت بزرگ ترین و معروف ترین جزیره تایلنده که در بین ایرونیای اهل سفر هم خیلی محبوب شده. شاید بیشتر گردشگران باورشون نشه که پوکت این همه جای دیدنی داره. این جزیره حتی در بین گردشگران خارجی هم طرفداران خودش رو داره، طوری که روزانه بیشتر از ۵۰ پرواز از بانکوک به پوکت اختصاص داده شده. در این مقاله ما رو همراهی کنین تا شما رو با جاهای دیدنی پوکت که نظر هرکسی رو به خود جلب می کنه آشنا کنیم.

 

۱. ساحل پاتونگ (Patong Beach)

ساحل پاتونگ، طولانی ترین ساحل پوکته و معمولا به اندازه ای شلوغ می شه که در اون جای سوزن انداختن نیس. اگه قصد دارین که در جای خلوتی بشینین و وقت تون رو به مطالعه و تفکر بگذرونین، شاید این ساحل باب طبع تون نمیشه. شما می تونین در کنار لذت بردن از شلوغی و سرزندگی پاتونگ، کلی هم خرید کنین. هتل لوکس آماری پوکت (Amari Phuket) با چشم انداز دریا هم در همین ساحل هستش.

۲. شهر قدیمی پوکت (Phuket Old Town)

اگه به پوکت سفر کردین، خودتون رو به خیابونای آفتابی پاتونگ محدود نکنین و حتما سری هم به شهر قدیمی پوکت بزنین. خیابونای این منطقه بیشتر به خاطر عمارتایی با نمای رنگی و معماری استعماری معروفند. خیلی از مغازها و غذاخوریای دنج پوکت در این منطقه قدیمی جمع شدن که ارزش یک بار دیدن رو دارن. اما در شهر قدیمی پوکت، هیاهوی کمتری رو نسبت به بقیه مناطق پرجنب وجوش شهر احساس می کنین.

۳. مجسمه بزرگ بودا (Big Buddha Statue)

بیشتر جمعیت تایلند رو بوداییان تشکیل میدن. واسه همین معابد و مجسمه های باشکوه بودا در این کشور فت و فراوون پیدا می شن. یکی از معروف ترین مجسمه های این شهر، پیکره ای مرمرین به ارتفاع ۴۵ متره که در بالای تپه های ناکِرد، بین کاتا و چالونگ قرار داره. تا بالای تپه حدود ۶ کیلومتر راه که می تونین با تاکسی یا توک توک (یک وسیله نقلیه ی شناخته شده در تایلند که درواقع همون موتور سه چرخه) این راه رو طی کنین. در بخش انتهایی راه که به پای مجسمه ختم می شه، راهی پلکانی هست که روی شیب تندی تعبیه شده. شما از اون بالا می تونین منظره ی شهر رو با دید ۳۶۰ درجه تماشا کنین. واسه داشتن دید بهتر، در هوای صاف از اینجا بازدید کنین.

۴. ساحل کاتا (Kata Beach)

ساحل کاتا دارای خیلجی منحنیه که در دو طرف اون تپه های سرسبز قرار دارن. حاشیه ی ساحل هم با درختان دم اسبی و نخل پر شده. می تونین از غرفهای کنار ساحل اسنک و نوشیدنی بخرین. اما اگه غذای مفصلی مدنظرتونه، رستورانای بزرگ تر در فاصله کمی از ساحل قرار دارن که با پای پیاده قابل دسترسی هستن. بوتیک هتل لوکس بوت هاوس پوکت (Boathouse Phuket) هم در انتهای جنوبی ساحل و درست در قسمت ماسه ای دریا هستش. اینجا به شلوغی ساحل پاتونگ نیس و دست فروشای کمتری داره. اما اگه بازم به دنبال جای خلوت تری می گردین، شاید بهتر باشه که از ساحل مجاور یعنی کاتا نوی دیدن کنین.

۵. ساحل آزادی (Freedom Beach)

ساحل آزادی، طبیعت تقریبا بکر و دست نخورده ای داره. این ساحل کمی دورتر از بقیه سواحل جزیره قرار داره و دسترسی به اون سخت تره. اما اگه به دنبال جایی می گردین که از شلوغی تفریحات آبی و موسیقیای پرسروصدا به دور باشه، شک نداشته باشین از گردش در این طبیعت کارت پستالی لذت میبرین.

۶. بازار شبونه آخر هفته پوکت (Phuket Weekend Night Market)

اگه اهل خرید در بازارهای محلی و چانه زنی سر قیمت هستین، پس بازار شبونه آخر هفته پوکت رو از دست ندین. غرفهای زیادی در این بازار مستقرند که غذا، لباس، صنایع دستی و خیلی از اجناس جور واجور دیگر رو میفروشن. در این بازار می تونین علاوه بر خرید، از صرف شکلای مختلف غذاهای تایلندی هم لذت ببرین. قیمتا در این بازار بالا نیس و شک نداشته باشین فرصت مناسبی واسه امتحان کردن غذاهای جدید هستش.

۷. ساحل سورین (Surin Beach)

ساحل سورین با شن ههای سفید و آبای زلالش در بین ثروتمندان و افراد مشهور تایلند خیلی پرطرفداره. آرامشی که در این ساحل حکم فرماست، با شلوغی و سروصدای ساحل پاتونگ قابل مقایسه نیس. استراحتگاه ها و رستورانای شیک و لوکس زیادی اینجا مستقرند که لذت گردش در اینجور ساحل پرآرامشی رو دوبرابر می کنن.

۸. فانتاسی (Fantasea)

در این پارک تفریحی می تونین علاوه بر تجربه کردن سرگرمیا و غذاهای مختلف، با تاریخ و فرهنگ تایلند به شکل نمایش آشنا شید.

۹. بازار واکینگ اِستریت (Walking Street Market)

این بازار یکی از جدیدترین جاذبه های شهر قدیمی پوکته که اونو به اسم لاردیای هم می شناسن. اگه خواهان غذاهای سنتی تایلندی و خرید صنایع دستی هستین، حتما یه سر به این بازار بزنین.

۱۰. ساحل کارون (Karon Beach)

این ساحل که در شهر تفریحی کارون قرار داره، سومین ساحل طولانی پوکته. شک نداشته باشین لذت قدم زدن روی شن ههای نرم و نظاره ی آبای آبی چشم نواز ساحل کارون رو از یاد نخواهید برد. اگه به کارون رفتید، از معبد وات سوآن کِری کِت (Wat Suwan Khiri Khet) هم دیدن کنین.

۱۱. پناهگاه فیلا (Phuket Elephant Sanctuary)

فیل حیوان ملی تایلنده. اما متأسفانه هنوزم در قسمتایی از تایلند این موجودات بی گناه رو به اسارت می گیرن و از اونا در اجرای نمایش بهره کشی می کنن. در جایایی مثل پناهگاه فیلای پوکت، اطلاعاتی درمورد فیلا به بازدیدکنندگان داده می شه و از فیلای آسیب دیده، تا زمانی که به وضعیت عادی برگردن، مراقبت به عمل میاد. بازدیدکنندگان نه تنها با زندگی فیلا آشنا می شن، بلکه می تونن لذت غذا دادن به این موجودات بزرگ الجثه رو هم تجربه کنن.

۱۲. معبد جوی توی (Jui Tui Shrine)

این معبد چینی منزلگاه مجسمه های خدایان چینیه و معماری اون با معابد تایلندی فرق داره. معبد جوی توی نه تنها یکی از زیباترین معابد پوکت حساب می شه، بلکه به دید فرهنگی هم دارای اهمیته. این معبد نقش مهمی در جشنواره ی هرساله ی گیاه خواری اجرا می کنه. پیروان این آیین به مناسبت حضور در جشن، خودشون رو با اجسام مختلفی سوراخ می کنن.

۱۳. ساحل کاتا نوی (Kata Noi Beach)

این ساحل کوچیک اما قشنگ در کرانه ی غربی پوکت قرار داره. شن ههای نرم، دریای فیروزه ای و درختان سرسبزی که ساحل رو محاصره کردن، محیط باحالی رو به وجود آورده ان که هیچوقت اونو از یاد نخواهید برد. جریان آب و موج در این قسمت از دریا قوی نیس و واسه همین محل مناسبی واسه شناست.

۱۴. چشم انداز کارون (Karon Viewpoint)

این نقطه از جزیره رو به اسم چشم انداز کاتا هم می شناسن که درواقع مکانی مرتفع با چشم انداز توصیف نشدنیِ سه خلیج کاتا نوی، کاتا و کارونه. فقط کافیه که از اون بالا به منظره ی روبه رو خیره شید تا خودتون رو در بهشت احساس کنین.

۱۵. جایای غواصی (Dive Sites)

پوکت واسه اهل غواصی بهشت روی زمینه. خیلی از گردشگران به قصد دریافت مدرک غواصی اِسکوبا به تایلند بین، چون این دوره های آموزشی در تایلند به نسبت بقیه کشورها ارزون ترن. اگه غواصی بلدین، حتما یه سر به پارک ملی جزیرها سیمیلان بزنین که یکی از بهترین جایای غواصی با ۱۱ جزیره خالی از ساکنان.

۱۶. سِنترال فستیوال (Central Festival)

این مرکز خرید چند طبقه، با مغازه های مشهوری مثل ZARA و H&M، حال وهوایی غربی داره. یک سینما و تعداد زیادی غذاخوری هم در این مرکز خرید مستقرند که می تونن در روزهای بارانی خیلی اصلاح کننده و سرگرم کننده باشن.

۱۷. پروژه توانبخشی گیبون (Gibbon Rehabilitation Project)

اینجا هم، درست مثل پناهگاه فیلا، از گیبونایی نگهداری می شه که به یه جور آسیب دیده ان و قبل از بازگشت به زندگی وحش نیاز به توانبخشی دارن. شکارچیان این میمونا رو در کودکی از مادران شون جدا می کنن و به عنوان حیوان خونگی میفروشن یا در نمایشای خیابانی از اونا بهره کشی می کنن. امکان بازدید از میمونایی که قراره به زندگی وحش بازگردانده شن، محدوده چون که نباید به آدما عادت کنن. اما می تونین از اون دسته از میمونایی که به دلیل ی وضعیت شون باید تا همیشه در این مرکز اقامت کنن، بازدید کنین. ورود به خود مرکز رایگانه، اما واسه ورود به پارک باید ورودی بدین.

۱۸. وات چالونگ (Wat Chalong)

معبد وات چالونگ یکی از بزرگ ترین و مقدس ترین معابد پوکته که بنای فعلی اون در سال ۱۸۳۷ ساخته شد. در این معبد تکه ای از استخوان بودا نگهداری می شه که در داخل محفظه ای شیشه ای در مقبره ای گنبدی شکل به ارتفاع ۶۰ متر قرار داده شده. دیوارهای داخلی ساختمان معبد با تصاویری از جاتاکا (داستانایی دور و بر زندگی بودا) نقاشی شدن. کف معبد هم با انبوهی از مجسمه های طلایی تزئین شده. در این معبد نباید با کفش وارد شید و خانوما هم باید نبستا پنهون تر لباس بپوشن.

۱۹. بوکس تایلندی (Thai Boxing)

بوکس تایلندی ورزش ملی تایلنده که مسابقات اون در استادیوم پاتونگ برگزار می شن. در این ورزش خشن، مبارزان می تونن با پا، مشت، زانو و بازو به همدیگه حمله کنن. از آنجایی که بوکس تایلندی با موسیقی سنتی و تشریفات خاصی پیش از شروع جنگ همراهه، به هزینه ورودی سالن می ارزه و می تونه تجربه جالبی رو واسه ورزش دوستان رقم بزنه.

۲۰. دماغه ی پرومتِپ (Promthep Cape)

در دماغه ی پرومتپ می تونین شاهد یکی از وصف ناپذیرترین چشم اندازه های کل پوکت باشین. اینجا با چشم انداز دریا و سرسبزیای زیاد، محیطی رؤیایی و خاطره انگیز رو واسه بازدیدکنندگان رقم می زنه. به ویژه تماشای غروب آفتاب از اینجا می تونه خیلی چشم نواز باشه.

۲۱. دهکده ی راوای (Rawai Village)

در این دهکده که در کرانه ی شرقی جزیره هستش، می تونین از نزدیک شاهد سبک زندگی موکِنا یا کولیای دریا باشین. این مردمون که ریشه ی اونا به جزیرها آندامان و نیکوبار برمیگرده، مصرانه به عقاید و رسوم خود پایبند مونده ان. شغل بیشتر مردها دهکده ماهی گیریه. پس بی دلیل نیس که راوای رو به خاطر بازار صید دریایی می شناسن. اجاره ی قایق یکی دیگر از تفریحاتیه که می تونین در این دهکده ی محلی داشته باشین.

۲۲. موزه ی تریک آی (Trickeye Museum)

در این موزه می تونین از ۹۵ نقاشی که با تکنیک خطای چشم کار شدن، بازدید کنین. طراحی ویژه ی این آثار که به دست هنرمندان کره ای ایجاد شدن، به گونه ایه که خود رو جزئی از اثر حس می کنین. اینجا می تونه تفریح خانوادگی مفرحی در روزهای بارانی پوکت باشه.

۲۳. پارک ملی سیرینات (Sirinat National Park)

پارک ملی سیرینات که در گذشته به اسم نای یانگ شناخته می شد، یک پارک ساحلی به مساحت۹۰ کیلومتر مربعه که در کرانه ی شمال غربی جزیره قرار داره. این پارک از چار ساحل تقریبا بکر و دست نخورده تشکیل شده که از این بین دو ساحل هات نای یانگ و هات مای خائو تنها سواحلی هستن که شبا میزبان لاک پشتای پشت چرمی واسه تخم گذاری هستن. بهترین زمان واسه دیدن این لاک پشتا نوامبر تا فوریهه. در این زمان گشت محلی در ساحل از تخما محافظت می کنه.

۲۴. معبد وات فرا تونگ (Wat Phra Thong)

در این معبد از مجسمه نصفه ی بودا نگهداری می شه که در زمان حمله برمه شکسته شد. طبق افسانها در این محل پسرکی گاومیشی رو به تکه فلزی که از زمین بیرون زده بود بست و یهو جون باخت. بعد به خواب پدرش اومد و به اون درباره اون تکه فلز گفت. همین شد که پدر پسرک به زمین برگشت و محل مشکوک رو کَند تا اینکه به مجسمه ای از طلای ناب رسید. این مجسمه مجسمه بودا بود و از اونجا که نتونستن اونو کامل از زمین خارج کنن، در سال ۱۷۸۵ معبدی در این محل بنا شد. پس از حمله برمه ایا به تالانگ هم دوباره سعی شد تا مجسمه رو کامل از زمین خارج کنن، اما این بار مجسمه دو نیم شد. نصف مجسمه بازم مفقوده، اما نیمه ی دیگر اون هنوز در این معبد نگهداری می شه.

۲۵. مجمع الجزایر فی فی (Phi Phi Islands)

مجمع الجزایر فی فی تشکیل شده از شش جزیرهه که در ۴۶ کیلومتری پوکت قرار دارن. این جزیرها با صخره های آهکی و آبای زلال شون از منظره ی بدیعی برخوردارن که در جنوب تایلند بی نظیره. خلیج مایا در جزیره «کُه فی فی» یکی از زیباترین نقاط این مجمع الجزایره که پس از اکران فیلم هالیوودی «ساحل» (The Beach) که اینجا فیلم ورداری شده بود، خیلی مورد توجه گردشگران قرار گرفت.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *