جاهای دیدنی کوالالامپور؛ ۲۵ جای هیجان انگیزی که در این شهر باید ببینین 

کوالالامپور، پایتخت مالزی، شهری با ساکنانی از اقوام مختلفی مثل تامیلا، چینیا، مالاییا و ساکنان بومیه. کوالالامپور که پرجمعیت ترین شهر این کشور هم هست، حدود ۲۵۰ کیلومتر مربع وسعت داره و الان با مناطق نزدیکیا ی خود ترکیب و به قلب تپنده ی فعالیت و تجارت مالزی تبدیل شده. این شهر جاذبه های دیدنی زیادی هم داره. با ما باشین تا جاهای دیدنی کوالالامپور بیشتر آشنا شید.

 

گردشگری تمرکز اصلیِ کوالالامپور حساب می شه و جاذبه های جور واجور زیادی از سنتی تا مدرن پیش چشم بازدیدکنندگان خود قرار می ده تا طبق سلیقه ی خود به گشت وگذار در اونا بدن. معابد و مساجدی که آینه ی تنوع قومیِ ساکنان این شهر حساب می شن، برجا و آسمان خراشای خیره کننده ی مدرن، بازارهای محلی و غذاهای خیابانی، و خلاصه هر چیزی که بتونین تصورش رو بکنین، در کوالالامپور پیدا می شه.

۱. برجای دوقلوی پتروناس

برجای دوقلوی پتروناس (Petronas Towers) یکی از ظاهری ترین جاهای دیدنی کوالالامپور و بلندترین برجای دوقلوی دنیا هستن. این برجا سبک و معماری پست مدرن دارن، و به خاطر اکثریت مسلمانِ مالزی، از طرحای اسلامی هم بی بهره نیستن. بازدیدکنندگان واسه قدم زدن روی پلی که دو برج رو به هم پیوند می ده صف می بندند. از اون بالا می تونین مناظر چشم نوازی از شهر کوالالامپور رو تماشا کنین.

۲. معبد سری ماهاماریامان

معبد سری ماهاماریامان (Sri Mahamariamman Temple) که به قدیمی ترین معبد هندو در سرتاسر کوالالامپور معروفه، در قرن نوزدهم ساخته شده و واسه کسائی که می خوان بیشتر درباره فرهنگا و ادیان جور واجور موجود در شهر بدونن، خیلی تماشاییه. این معبد خیلی آسون در شهر تشخیص داده می شه، چراکه نمایی پرطراوت و رنگارنگ داره و پر از مجسمه های خدایان هندوست که افسانهای معروفی رو به تصویر میکشن. این معبد فعال، و محلی واسه عبادت تامیلای بومیه، اما گردشگران هم می تونن در معبد به گشت وگذار بدن و از تماشای معماری و فضای شگفت انگیز اون لذت ببرن.

۳. پارک پرندگان کوالالامپور

پارک پرندگان کوالالامپور (Kuala Lumpur Bird Park) با بیشتر از ۲۰ هکتار وسعت، خونه ی ۳۰۰۰ پرندهه. هدف اصلیِ این پارک آشنا کردن بازدیدکنندگان با گونه های بومیه، با اینکه بعضی پرندگان وارداتی هم در اون نگهداری می شن. بازدیدکنندگان می تونن در یکی از بزرگ ترین محلای نگهداری پرندگان در دنیا، درباره زندگی گیاهی و جانوری و همین طور مراقبت از پرندگان چیزای زیادی بیاموزند. این پارک جای علمی معتبری هم هست و در بخشای مختلفی مثل حفاظت از محیط زیست و آموزش فعالیت می کنه. در این پارک، برنامه های پرورشی و تحقیقات علمی روی پرندگان در محل زندگی طبیعی شون انجام می شه.

۴. موزه ی ملی

موزه ی ملی (National Museum) که در نزدیکی لیک گاردنز (Lake Gardens) معروف هستش، از جاهای دیدنی کوالالامپوره و خود ساختمان هم از حیث معماری تماشاییه. ساختمان این موزه به شکل خونه ای سنتی طراحی شده و دکورهای مختلفی داره که ترکیبی از طرحای معاصر و سنتی هستن. واسه آموختن مطالب زیاد درباره تاریخ و فرهنگ مالزی، و همین طور تماشای نسخه های بازسازی شده ای از خونه های سنتی مالایی، صحنهای عروسی و شکار، حتما یه سر به موزه ی ملی بزنین. سازه های محلی و لباسای ملی هم در این موزه به نمایش گذاشته شدن. در کنار نمایشگاهای دائمی، نمایشگاهای موقت هم وجود دارن که در ایام مختلف سال و در تالار مرکزی برگزار می شن.

۵. تم پارک سانوی لاگون

تم پارک سانوی لاگون (Sunway Lagoon Theme Park) کمی با فاصله از مرکز شهر، در نزدیکیا ی پتالینگ جایا (Petaling Jaya) هستش و از سال ۱۹۹۷ تا به امروز، پذیرای تموم اعضای خونواده. شعار این تم پارک «بیا حالش رو ببر» است و کسائی که اونجا می رن نه تنها از تم پارک، که از پارکی آبی که در همون محل هستش و همین طور زندگی وحش و پارک اکستریمی با وسایل سرگرمی مناسب افراد ماجراجو هم استفاده می کنن. این مجتمع دربردارنده ی وسایل سواری تم پارک، بازیای تعاملی، استخرهای موج سواری و حتی یک باغ وحشه. سانوی لاگون واسه خوردن غذا و خرید سوغاتی هم امکاناتی داره.

۶. آکواریوم کی ال سی سی

آکواریوم کی ال سی سی (Aquaria KLCC) نه فقط به عنوان یک آکواریوم، بلکه به شکل اقیانوسی شیشه ای، در اعماق مرکز همایشای کوالالامپور (Kuala Lumpur Convention Centre) هستش. آکواریوم کی ال سی سی بیشتر از ۵۵۰۰ مترمربع وسعت و یک تونل حدودا ۹۰ متری در مرکزش داره که به بازدیدکنندگان اجازه می ده اعماق اونو از جایی تماشا کنن که انگار از سه طرف با آب محاصره شدن. این مرکز تجربه گشت وگذاری از خشکی تا دریا رو پیش پای بازدیدکنندگانش قرار می ده و هدفش آگاهی اونا درباره زندگی آبزیان مالزیایی، از رودخانها و مردابا گرفته تا اقیانوس بی انتهاست. نمایشگاهای آموزشی و تعاملی هم وجود دارن که بر اهمیت حفظ زندگی وحش تأکید می کنه. آکواریوم کی ال سی سی بیشتر از ۵۰۰۰ موجود آبزی رو واسه تماشای بازدیدکنندگان در خود جای داده و از جاهای دیدنی کوالالامپوره.

۷. بازار مرکزی

بازار مرکزی (Central Market) در کوالالامپور، که به نام پاسار سنی (Pasar Seni) هم شناخته می شه، از محلای ثابت روی همه نقشه های گردشگری مالزیه. بازار مرکزی از دل بازاری دریایی بیرون اومده که قدیم محل فروش میوه، سبزی و گوشت بوده. الان این منطقه شکل مدرنی به خود گرفته و شامل بخشای مختلفی واسه درخشش فرهنگا و آداب ورسوم جور واجور موجود در مالزی، مثل مالایی، هندی و چینیه که هر کدوم اجناس بومی خود مثل صنایع دستی و هنری رو عرضه می کنن. در طبقه ی بالای این بازار، فود کورتی هست که غذاهای خوشمزه ی محلی داره و محوطه ی جلوی بازار هم واسه اجراهای خیابانی و نمایشای موزیکالش معروفه.

۸. ایستگاه راه آهن کوالالامپور

ایستگاه راه آهن کوالالامپور (Kuala Lumpur Railway Station) که جاش رو کی ال سنترال (KL Sentral) مدرن گرفته، محل موزه ی راه آهنه که درون یکی از نمونه های معماری سنتی بریتانیایی و همین طور آسیایی قرار گرفته. این ساختمان که الان یکی از جاهای دیدنی کوالالامپوره، طی زمان استعمار بریتانیا ساخته و در سال ۱۸۸۶ تکمیل شد. موزه ی راه آهن ترکیبی از سبکای اروپایی و آسیایی رو به نمایش می ذاره و ماشینای آتیش نشانی و قطارهای بخار قدیمی رو واسه بازدید گردشگران در خود جای داده. مدلا و نسخه هایی از قطارها و واگنا هم در این موزه وجود دارن و بازدیدکنندگان می تونن در دور اونا قدم بزنن و درباره تاریخ لوکوموتیو در مالزی چیزای زیادی بیاموزند.

۹. هوتانگ

فود کورتای زیادی در مجتمعای خرید کوالالامپور وجود دارن، اما میگن هوتانگ (Hutong) که در مجتمع خرید لات ۱۰ (Lot 10 Mall) هستش، یکی از بهترین هاست. این فود کورت از فروشندگان خیابانی بومی تشکیل شده که انتخاب شدن و از اونا خواسته شده تا غذاشون رو در هوتانگ بفروشن؛ بخاطر این غذاهای این فود کورت اصیل و خوشمزه هستن، و مهم تر اونکه همه زیر یک سقف جمع شدن تا مجبور نباشید در جست وجوی غذاهای مختلف خیابونا رو زیرورو کنین. این فود کورت محل فوق العاده ای واسه کسانیه که با غذاهای مالزیایی آشنایی زیادی ندارن؛ اونا می تونن همه غذاهای بومی معروف و خوشمزه مثل املت صدف، نودل سرخ شده، سوپ نودل، دامپلینگ، کوفته قلقلی و گوشت کبابی رو همین جا امتحان کنن.

۱۰. مرکز بازدید رویال سلانگور

مرکز بازدید رویال سلانگور (Royal Selangor Visitor Centre) گوهر مخفی و به شکل عجیبی کم بازدیده! این مرکز ویترینی از تاریخچه، کارخانه و اجناس رویال سلانگور، تولیدکننده ی اجناس مسوار یا پیوتر، است که از زمان راه اندازی در سال ۱۸۸۵ تا به امروز بازم به تولید مشغوله. تورهای رایگانی در این مرکز وجود دارن که شامل بازدید از یک بخش موزه با نمونه هایی راحت از تولیدات شون، عکسای تاریخی و حتی لباسای کاری هستن که بازدیدکنندگان می تونه اونا رو بپوشن و از کارخانه درحال کارِ رویال سلانگور هم بازدید کنن. حتی می تونین ساخت چند قطعه پیوتر رو هم امتحان کنین. فروشگاهی هم هست که می تونین زیورآلات پیوتر رو از اونجا بخرین. خلاصه رویال سلانگور کارخانه فعالیه که از جاهای دیدنی کوالالامپور هم به حساب میاد.

۱۱. برج کوالالامپور

برج کوالالامپور (Kuala Lumpur Tower) که به مناره ی کوالالامپور (Menara Kuala Lumpur) هم معروفیت داره، با ۳۳۵ متر ارتفاع عرشه ای تماشایی داره که از اونجا می تونین نمای پانورامای خیره کننده ای از کل شهر رو ببینین. این برج استفادهای زیادی داره، ازجمله اینکه رویت هلال ماه رمضان از بالای این برج صورت میگیره، و حتی مسابقه ی سالیانه ای واسه رسیدن به بالای برج هم برگزار می شه تا مردم به رعایت سلامت و تناسب اندام تشویق شن. عرشه بازدید بالاترین نقطه شهره. ورود به اون واسه همه مردم آزاد بوده و پنجاه وچهار ثانیه طول می کشه تا با آسانسور به اونجا برسین. دور وحوش غروب آفتاب زمان پرطرفداری واسه بازدید از این برجه، چون مراجعه کنندگان می تونن غروب آفتاب در پهنا ی شهر رو از اون بالا تماشا کنن.

۱۲. پارک پروانهای کوالالامپور

پارک پروانها (Kuala Lumpur Butterfly Park) از جاهای دیدنی کوالالامپوره. اگه می خواید روزی رویایی رو سپری کنین، سری به این پارک بزنین و از تماشای صدها گونه مختلف پروانهای رنگارنگ متعجب شید. خود پارک هم مثل به جنگل طراحی شده و مسیرهای پیاده روی، دریاچه، مرداب و آلاچیق داره. با قدم زدن در این پارک علاوه بر پروانها، میشه از زندگی گیاهی و جانوری بومی هم دیدن کرد. برنامه های آموزشی هم مثل برنامه تولیدمثل و اطلاعاتی از چرخه زندگی برگزار می شن. بازدیدکنندگانِ پارک پروانهای کوالالامپور می تونن کمی از سرعت شون در زندگی ماشینی کم کنن و واسه ساعتی در این زندگی وحش بومی به کشف وشهود بدن.

۱۳. سوریا کی ال سی سی

سوریا کی ال سی سی (Suria KLCC) مجتمع خرید شش طبقه ایه که شامل مغازها، یک سینما، یک سوپرمارکت و کلی انتخاب واسه غذا خوردن ازجمله فود کورته. بازدیدکنندگان می تونن در بالاترین طبقه ی این مجتمع در فود کورت راسا (Rasa) کنار پنجره ای رو به مناظر خیره کننده از کل شهر بشینن و خوردن غذاهای تازه و خوشمزه ای از سرتاسر مالزی رو تجربه کنن. در زیرزمین هم می تونین دست فروشانی رو پیدا کنین که شکلای مختلف سوغاتیا، کارهای هنری و صنایع دستی عرضه می کنن.

۱۴. خیابون الور

خیابون الور (Alor Street) واسه غذاخوری هاش معروفه و از جاهای دیدنی کوالالامپور حساب می شه. اگه در طول روز سری به این خیابون بزنین، ناامید میشید، چون فروشندگان خیابانی از غروب آفتاب بساط شون رو پهن کردن و ظاهر خیابون رو به خاطر این به اونو می کنن. در این خیابون فروشندگان معمولا غذاهای پرطرفدار و اصیل میفروشن. البته انتظار تجملات خاصی رو نداشته باشین، غذاها خوشمزه، اما درعین حال آسون هستن و واسه خوردن شون باید روی میز و صندلیای پلاستیکی، گوشه پیاده رو بشینین.

۱۵. مسجد کامل

مسجد کامل (Jamek Mosque) که اول ۱۹۰۰ میلادی ساخته شده، یکی از قدیمی ترین مساجد مالزیه که بیشتر به خاطر سبک معماری مغولی اون و مکانش، موردتوجه گردشگران قرار میگیره، چراکه در محل تلاقی دو رود کلانگ و گومباک هستش. بازدیدکنندگان هم می تونن از قسمتای مختلف مسجد دیدن کنن و هم در دور رودها از تماشای مناظر خیره کننده لذت ببرن. مسجد کامل سالا اصلی ترین محل عبادت مسلمانان در کوالالامپور بود و تاریخچه پرافتخاری از حضور واعظان و رهبران معروف داره.

۱۶. باغ وحش ملی مالزی

باغ وحش ملی مالزی رو (National Zoo of Malaysia) که در شمال شرقی کوالالامپور هستش، انجمن جانورشناسی مالزی اداره می کنه و تقریبا ۵۰۰ گونه مختلف رو در خود جای داده. دیدنیای زیادی در این باغ وحش قرار گرفتن، ازجمله یک پارک خزندگان، یک پارک پرندگان، یک دریاچه و یک آکواریوم آب شیرین. حتی بخشای مختص حشرات و خیلی دیگر از گونه های گیاهی و جانوری بومی هم در این باغ وحش وجود دارن. این باغ وحش برنامه های حفاظتی و فعالیتای آموزشی مثل برگزاری تورهای همراه راهنما و نمایشگاهای تعاملی واسه بچه ها و نوجوانان هم داره. حتی بخشی به اسم دنیای کودکان هم داره که به حیوانات خونگی می پردازه و نسخه بازسازی شده ای از مزرعه و یک محل بازی رو هم در خود جای داده. اگه همراه خونواده هستین، بازدید از باغ وحش ملی رو که از جاهای دیدنی کوالالامپوره ازدست ندین.

۱۷. محله ی چینیا

کوالالامپور علاوه بر ملی بودنای مالایی و هندی، جمعیت چینی زیادی رو هم در خود جای داده و به خاطر همین، محله ی چینیا (China Town) به عنوان منطقه ای با ساکنان اصالتا چینی، پیشرفته و الان از جاهای دیدنی کوالالامپور به حساب میاد. این محله که در خیابون پتالینگ هستش، دارای بازار، غذاخوریای چینی و جاذبه های فرهنگی چینی، مثل معابد مختلفه. فروشندگان غذاهای چینی که شبا اینجا بساط شون رو پهن می کنن، خیلی پرطرفدار هستن.

۱۸. ایستانا نگارا

قبل از اونکه در سال ۲۰۱۱ کاخ جدیدی بنا شه، ایستانا نگارا (Istana Negara) کاخ پادشاهان مالزی بود، اما بعد از سال ۲۰۱۱ به موزه ی سلطنتی تبدیل شد. بازدیدکنندگان این کاخ می تونن درباره تاریخ سلطنت مالزی نکات جالبی بیاموزند و بعضی از اتاقا رو از نزدیک ببینند. نگهبانان سلطنتی با یونیفورمای سنتی و همین طور جدید هم در ورودیِ کاخ حضور دارن. مراسم عوض کردن نگهبانی هم هر روز برگزار می شه و بازدیدکنندگان می تونن شاهد بعضی از سنتای سلطنتی و رسمی مالزی باشن. اگه به فرهنگ و تاریخ مالزی و کشورهای شرق آسیا علاقه دارین، بازدید از ایستانا نگارا رو ازدست ندین.

۱۹. موزه ی سکه ی می بانک

موزه ی سکه ی می بانک (Maybank Numismatic Museum) که واسه یکی از بزرگ ترین و معروف ترین بانکای مالزیه، بزرگ ترین مجموعه اسکناس و سکه در مالزی حساب می شه و در برج می بانک هستش. این موزه دیدنیای مختلفی مثل نمونه های آنتیکی از سکه و اسکناس و همین طور مجسمه فلزی غول پیکری از یک درخت پول رو در خوی جای داده. بازدیدکنندگان می تونن در این موزه درباره تاریخچه پول در مالزی و جنوب شرقی آسیا چیزای زیادی بیاموزند.

۲۰. مسجد ملی

مسجد ملی (National Mosque) مالزی ساختمان خیلی بزرگیه که می تونه با هم ۱۵۰۰۰ نمازگزار رو در خود جای بده. این بنا که از جاهای دیدنی کوالالامپوره، در ده شصت میلادی طبق اصول معماری اسلامی ساخته شده و سقفی به شکل یک ستاره ی شش گوش داره. در جای جای ساختمان مسجد، تأکید زیادی هم بر ساختارهای آبی، مثل محل بیرون اومدن آب زیر زمینیا و حوضچهای بازتابی شده. بازدیدکنندگان می تونن در سرتاسر مسجد به گشت وگذار بدن، اما باید از لباس مناسبی که در اختیارشون قرار میگیره استفاده کنن.

۲۱. غارهای باتو

غارهای باتو (Batu Caves) خارج از کوالالامپور و در نزدیکیا ی سلانگور قرار گرفتن. بازدیدکنندگان از تماشای این صخره های سنگ آهکی که پر از غارهای مختلف و معابد کنده کاری شده در دل غارها هستن متعجب می شن. این غارها و معابد محل عبادت هندوها هستن و الان هم محل عبادی مهمی واسه ساکنان تامیلی مالزی حساب می شن. بازدیدکنندگان می تونن علاوه بر تماشای غارهای باتو، زندگی گیاهی و جانوری دور ازجمله میمونای وحشی که ساکن منطقه هستن و همین طور خفاشای معروف این غارها رو از نزدیک ببینند. در این محل فرصت صخره نوردی از ۱۶۰ راه مختلف واسه علاقه مندان فراهم شده و واسه کسائی که تجربه کمتری دارن هم مسیرهای آسون تری درنظر گرفته شده.

۲۲. پارک کی ال سی سی

میگن هیچ سفری به کوالالامپور کامل نمی شه، مگه اینکه سری به پارک کی ال سی سی (KLCC Park) بزنین. این پارک که درست زیر پل بین برجای پتروناس قرار گرفته، از جاهای دیدنی کوالالامپوره. این پارک ۲۰ هکتار وسعت داره و در اون واسه بازدیدکنندگان علاقه مند به ورزش، مسیرهای پیاده روی و دو درنظر گرفته. دریاچه ی بزرگ و فواره ای هم داره که روزی دو بار نمایشای ویژه ی آب در اونجا برگزار می شه. سازه های آبی دیگری هم در این منطقه تعبیه شدن، ازجمله مردابا، محل بیرون اومدن آب زیر زمینیا و آبشارهای چشم نواز و همین طور باغ کودکان ویژه ی بازدیدکنندگان کم سن وسال. مسجدی هم واسه اقامه ی نماز مسلمانان در پارک ساخته شده.

۲۳. معبد تیان هو

معبد تیان هو (Thean Hou Temple) به خاطر طراحی شش طبقه ی اصیلی که داره، در خاطر هر فرد می مونه. این معبد جزو نمادهای شهر کوالالامپور حساب می شه. داخل این معبد عناصر مختلفی از کنفسیوس گرایی، تائوئیسم و آئین بودایی پیدا می شه. ستونای سنتی قرمزی هم در این معبد هست که حس کامیابی رو به بازدیدکنندگان منتقل می کنه. تیان هو که یکی از زینتی ترین معابد کوالالامپوره، حکاکیای پیچیده و سقفای پرنقش ونگاری داره که با رنگای قرمز و طلایی تزئین شدن.

۲۴. مثلث طلایی

آخرین مورد از جاهای دیدنی کوالالامپور که در این مقاله درباره اش می خونین، مثلث طلایی (Golden Triangle) است؛ محله ی معروفی در کوالالامپور که زندگی شبونه فعالی داره و پر از کلوبا، رستورانا و هتلای گوناگونه. این منطقه چندین خیابون رو شامل می شه، اما مرکز اصلی اون در خیابون جالان پی راملی (Jalan P. Ramlee) هستش؛ جایی که بازدیدکنندگان می تونن حسابی در اون خوش بگذرونن. این منطقه مرکز خرید بزرگ هم واسه افراد عاشق خرید داره.

۲۵. خوردن ناسی کاندار

ناسی کاندار (Nasi Kandar) که به زبون محلی به معنای «برنج مخلوط» است، پایه غذاهای مالزیایی حساب می شه. مشتریان ناسی کاندار یک بشقاب برنج می گیرن و می تونن خورشا و سسای جور واجور زیادی رو همراه اون انتخاب کنن. ناسی کاندار به خاطر مهاجران زیادی که از جنوب هند به این کشور اومدند، در غذاهای تامیلی ریشه داره و سسا و خورش هاش پر از پودر کاری و فلفل هستن. بعضی از شکلای مختلف عادی ناسی کاندار عبارت ان از گوشت یا غذای دریایی کاری به همراه سبزیجاتی مثل بامیه و کلم آسیایی. خلاصه هر جایی که ناسی کاندار سرو می کنه، می تونه از جاهای دیدنی کوالالامپور باشه!پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *