جاهای دیدنی گرجستان؛ ۱۲ جای حیرت انگیز که در این کشور باید ببینین 

این روزها گرجستان به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تبدیل شده. مسافران زیادی از سرتاسر دنیا واسه دیدن طبیعت بکر و لذت بردن از فرهنگ خاص این کشور راهی گرجستان می شن. به جز دو شهر تفلیس و باتومی، بعضی دیگر از جاهای دیدنی گرجستان رو در این مقاله باهم بررسی می کنیم. با ما همراه باشین.

 

گرجستان سرزمین کوه و سنگ، قلعهای قرون وسطی و صومعها، تپه های سرسبز، کوهای باعظمت، غارهای عمیق و ساحلای سنگیه. کشوری که دوستداران تاریخ و فرهنگ درحالی که در شهرها و روستاها قدم میزنن، این احساس رو دارن که به گذشته سفر کردن. دوستداران طبیعت از دیدن منظرهای خیره کننده و کوها به وجد خواهند اومد. مهمون نوازی مردم محلی در کنار غذاها و نوشیدنیای خوشمزه، تجربه فوق العاده ای واسه مسافران این کشور رقم میزنه.

اینجا به ۱۲ تا از جاهای دیدنی گرجستان که به پیشنهاد گردشگران و مردم محلی انتخاب شدن، نگاهی میندازیم.

جاهای دیدنی گرجستان به پیشنهاد گردشگران

۱. تفلیس Tbilisi

تفلیس پایتخت این کشور قشنگ و یکی از بهترین جاهای دیدنی گرجستان واسه سفره. این شهر بر کرانه ی رودخانه ی متکواری (Mtkvari/ رود کر) و بین چند رشته کوه هستش. تفلیس از قرن پنجم میلادی پایتخت گرجستان بوده و تنوع معماری اون بازتابی از تاریخ طولانی و پیچیده اشه. یکی از بهترین راه ها واسه درک اینجا منحصر به فرد، قدم زدن در خیابونا و به ویژه در قسمت قدیمی و رنگارنگ شهره.

واسه لذت بردن از یک منظره بی مثل از سراسر شهر به قلعه ناریکالا (Narikala Fortress) سر بزنین. واسه رسیدن به بالای این قلعه تله کابینی هم تعبیه شده.

۲. متسختا Mtskheta

متسختا پایتخت مذهبی گرجستانه. این شهر قلب الهی و یکی از مهم ترین جاهای دیدنی گرجستان به حساب میاد. تا پیش از نقل جای پادشاه واختانگ گرگ یکم (King Gorgasali)، متسختا پایتخت گرجستان بود. این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای گرجستانه که اثری ۴۰۰۰ ساله از جامعه انسانی در اون پیدا شده. متسختا حدود نیم ساعت تا تفلیس فاصله داره.

۳. واردزیا Vardzia

واردزیا یک صومعه باشکوه در دل کوه در جنوب گرجستانه. این شهر مثل یکی از صحنهای فیلم «ارباب حلقه ها» است، با اینکه برخلاف فیلم، محل زندگی کوتولها نبوده و راهبان ساکن اون بودن. این صومعه ی مخفی در قرن دوازدهم میلادی، در طول دوره حکومت پادشاه تامار، ساخته شده. پادشاه تامار اولین زنی بود که به عنوان یک پادشاه (نه یک ملکه!) در تاریخ گرجستان تاج گذاری کرد. اینجا دیدنی تا پیش از اتفاق چندین زلزله مخفی و دور از چشم بود.

۴. اوپلیستسیخه Uplistsikhe

اوپلیستسیخه یکی از جاهای دیدنی گرجستانه که در شرق کشور و حدود ۱۰۰ کیلومتری تفلیس هستش. قدمت این شهر به بیشتر از ۳۰۰۰ سال می رسه. این شهر غارمانند مساحتی حدود ۴۰ هزار مترمربع داره و در گذشته دارای داروخونه، نانوایی، آمفی تئاتر و حتی زندان بوده. تموم بناها به وسیله تونلا به همدیگه وصل هستن. در بالاترین نقطه این مجموعه یک کلیسا قرار داره که در قرن نهم میلادی ساخته شده. این ساختمان رنگارنگ در برابر غارهای خشک و خاکستری اونجا خودنمایی می کنه.

۵. چیاتورا Chiatura

زمانی بین دره های شیب دار و عمیق، یکی از شهرهای معدنی پررونق گرجستان به نام چیاتورا قرار داشته. در ده ۱۸۰۰ میلادی این شهر به عنوان کُلنی درآورده معدن تأسیس شد. در سال ۱۹۵۴ دولت استالین سیستم ماشینای کابلی (که به «راه طنابی» مشهور بود) رو واسه جابه جایی سریع تر کارگرها به معادن راه اندازی کرد. هر گوشه شهر به وسیله این ماشینای کابلی به معادن وصل می شد و چیاتورا به عنوان «شهر کابلی» معروفیت پیدا. چیاتورا یکی از جاهای دیدنی گرجستانه که می تونین روح امپراتوری شوروی رو در اون احساس کنین.

۶. باتومی Batumi

باتومی شهری مدرن بر کرانه ی دریای سیاهه. این شهر دومین شهر بزرگ گرجستان حساب می شه. وقتی در این شهر قدم میزنین احساس می کنین جایی خارج از گرجستان هستین. کمی بعد از شنیدن صدای ناقوس کلیسا، صدای مؤذن در کوچها می پیچد. معماری این شهر ترکیبی از سبک اروپایی و آسیاییه و برجا، مجسمه ها و ساختمانایی رو که آثار معماران خوش فکر هستن، در خود جای داده. ساختمانای اصلی شهر رو میشه به روشنی در نورپردازیای شب تماشا کرد. باتومی یکی از جاهای دیدنی گرجستانه که یک شهر فریبنده واسه جذب توریست به حساب میاد. اگه با قطار از تفلیس به مقصد باتومی راهی شید، در راه ۵ ساعته می تونین از مناظر خیلی قشنگ لذت ببرین.

۷. اوشگولی و مجموعه روستاهای سوانتی Ushguli & other villages in Svaneti

این مقصد گردشگری در شمال غرب گرجستان در رشته کوهای قفقاز و در یک استان تاریخی مشهور هستش. تنها راه رسیدن به این مقصد حرکت از زوگدیدی (Zugdidi) به طرف مستیا (Mestia) است. در این راه رودخانهای خروشان، تنگهای قشنگ و کوهای پرعظمت دیدنیه.

سوانتی از چندیدن دهکده ی کوچیک تشکیل شده. قدم زدن در این روستاهای تماشایی و خوش منظره که تحت تاثیر خونه های قلعه ماننده به شما حس سفر به اروپای قرون وسطی رو می ده.

جاهای دیدنی گرجستان به پیشنهاد افراد محلی

۸. سیغناغی Sighnagi

شهرهای بزرگ و جاذبه های توریستی به اندازه کافی در گرجستان هست. چیزی که این کشور رو به طور ویژه ای جدا می کنه شهرهای کوچیک اینه. سیغناغی یکی از جاهای دیدنی گرجستانه. در استان کاختی (Kakheti) می تونین بهترینا رو تجربه کنین: غذاها و نوشیدنیای فوق العاده، خیابونا و خونه های کوچیک قشنگ با بالکونیای چوبی رنگارنگ، مناظر خیره کننده در جلگهای آلازانی (Alazani)، بوی خوش نانواییا و قلعهای فانتزی جورواجور. فاصله تفلیس تا سیغناغی با مینی بوسایی که از ایستگاه مترو سامگوری (Samgori) حرکت می کنن حدود ۱ ساعت و ۴۵ دقیقهه.

۹. شاتیلی خوسورتی Shatili Khevsureti

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرجستان شاتیلی خوسورتیه که روستایی قلعه ای به سبک قرون وسطیه. این داهات در محاصره کوهای سرسبز قرار داره. تنوع مناظر بی مثل این شهر کوچیک هر مسافری رو حیرت زده می کنن. زندگی مدرن هنوز به این منطقه از گرجستان نفوذ نکرده. مردم محلی تموم سعی خود رو می کنن تا مهمون هاشون اوقات خوبی داشته باشن. در زمان برگزاری جشنای مهم، مردم محلی لباسای مخصوص شون رو می پوشند و به کلیسا می رن. اینجا سنتای قدیمی غیرمسیحی با باورهای مسیحیت ترکیب شده و آیینای جالبی رو شکل داده.

شاتیلی خوسورتی در ۱۴۰ کیلومتری تفلیس قرار داره. به خاطر بارش برف و بسته بودن جاده، اینجا دیدنی تنها بین ماه های مه تا اکتبر (وسطای بهار تا وسطای پاییز) دسترسی داره.

۱۰. کازبگی Kazbegi

حقیقتا کازبگی یکی از جاهای دیدنی گرجستانه که با مناظر فوق العاده اش هر سلیقه ای رو عاشق خود می کنه؛ چه اونایی که عاشق سفرهای لوکس هستن و چه کسائی که هیچهایک می کنن، طبق سلیقه خود بهترین تجربه سفر رو دارن. در این روستای قشنگ مسیرهای پیاده روی زیادی هست که شما رو به طرف کلیسا گرجتی ترینیتی (Gergeti Trinity Church) هدایت می کنه. این کلیسا در ارتفاع ۲۱۷۰ متری هستش.

گرجستان بهشت هیچهایکرهاه. اولین ماشینی که به اون علامت هیچهایک رو نشون بدین واسه شما توقف می کنن. این قانون واسه رسیدن به کازبگی هم رعایت می شه. از ایستگاه اتوبوس دیدوب (Didube) تفلیس هم مینی بوسایی به مقصد کازبگی حرکت می کنن.

۱۱. دره های مارتویلی The Canyons of Martvili

این شهر در استان سامگرلو (Samegrelo) در غرب گرجستان هستش. فاصله اون تا تفلیس ۲۸۰ کیلومتره. دره ها، غارها و آبشارها در طول زمان و در کنار رودخانه آباشا (Abasha River) بوجود اومده ان. شما می تونین سوار بر قایق از چشم اندازه های فوق العاده دره های سرسبز اونجا لذت ببرین.

همه روزه از ایستگاه دیدوب، مینی بوسایی به مقصد مارتویلی تفلیس رو ترک می کنن.

۱۲. باخمارو Bakhmaro

باخمارو در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از دریا قرار داره و به عنوان یکی از مرتفع ترین مناطق اقلیمی گرجستان شناخته می شه. بازدید از باخمارو گزینه های لذت بخش زیادی رو به مسافرانش عرضه می کنه. شما می تونین بالای ابرها چادر بزنین، از کهکشون راه شیری عکس بگیرین و بالا اومدن و غروب خورشید رو بر فراز دریای سیاه ببینین. می تونین توت و قارچ بچینید، از مناظر تازه و صدای طبیعت لذت ببرین و حس واقعی زندگی روستایی در گرجستان رو تجربه کنین.

فاصله باخمارو از تفلیس حدود ۵ ساعته. از تفلیس و چوخاتوری (Chokhatauri) مینی بوسایی به مقصد باخمارو حرکت می کنن.



پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *