متوسط تنظیم ارتفاع سنج

 

Pressure Altimeter (mbar) / Mean متوسط عمق برف

 

Snow Depth (cm) / Mean بیشینه دمای روزانه (درجه سانتیگراد)

 

Temperature C / High کمینه دمای روزانه (درجه سانتیگراد)

 

Temperature C / Low متوسط قدرت دید (کیلومتر)

 

Visibility (km) / Mean حداکثر سرعت وزش باد

 

Wind Speed (m/s) / High حداقل سرعت وزش باد

 

Wind Speed (m/s) / Low متوسط سرعت وزش باد

 

Wind Speed (m/s) / Mean

مختصری درباره آب­و­هوای شهرستان ارومیه:
طبق گزارش ایستگاه هواشناسی فرودگاه ارومیه، و با توجه به سوابق تاریخی از سال 2003 تا 2012، ارومیه دارای آب­و­هوای قاره­ای با تابستان­های خشک و گرم است.
دما: در طول یک سال، درجه حرارت به­ طور معمول از 7- درجه سانتیگراد تا 32 درجه سانتیگراد متغیر بوده و به ندرت به کمتر از 13- درجه سانتیگراد یا بالای 35 درجه سانتیگراد رسیده است.
پوشش ابر: میانگین پوشش ابر در محدوده 16% ( صاف ) تا 62% ( ابری ) قرار دارد. آسمان در 3 بهمن ماه ابری­ترین و در 24 مرداد صاف­ترین است.
بارش: احتمال بارش در این منطقه در طول سال متغیر است. در کل سال، شایع­ترین نوع بارش، رعد­و­برق، باران متوسط، باران سبک و برف متوسط است.
برف: احتمال بارش برف در 1 بهمن ماه بیشترین است که در 23% از روز اتفاق می­افتد. فصلی که در آن احتمال بارش برف بیشترین است، از 10 آذر تا 29 اسفند می­باشد.
رطوبت: در طول سال، رطوبت نسبی به­ طور معمول از 26% ( خشک ) تا 94% ( بسیار مرطوب ) متغیر است و به ندرت کمتر از 16% ( خشک ) می­باشد.
قطره شبنم: در طول سال، نقطه شبنم معمولا از 10- درجه سانتیگراد ( خشک ) تا 16 درجه سانتیگراد ( آرام ) متغیر بوده و به ندرت به کمتر از 16- درجه سانتیگراد ( خشک ) و بیشتر از 18 درجه سانتیگراد ( مرطوب ملایم ) می­رسد.
سرعت باد: در طول سال، سرعت باد معمولا از 0 متر بر ثانیه تا 7 متر بر ثانیه ( آرام تا نسیم معتدل ) متغیر است، و به ندرت از 11 متر بر ثانیه ( نسیم قوی ) متجاوز خواهد بود ]54[.
بعد از توضیحات تفصیلی در این بخش درباره داده ­های تحقیق، می­توان گفت شناسایی اولیه داده ­ها به خوبی صورت گرفته و با درک کاملی از داده ­ها پیش­پردازش داده ­ها انجام می­گیرد.
4-3-3- مرحله پیش­پردازش داده ­ها
پس از دریافت داده ­ها، پیش­پردازش یا آماده ­سازی داده مهم­ترین گام در فرایند داده ­کاوی است که تاثیر بسیار مهمی بر موفقیت پروژه­ های داده ­کاوی دارد. هدف از گام پیش­پردازش داده ­ها انجام فرایند پاک­سازی داده ­ها برای مقادیر ازدست­رفته و داده ­های نویزی، کاهش ابعاد و تغییر و تبدیل داده ­ها در صورت لزوم است ]27[.
به­عبارت دیگر، مرحله آماده­سازی داده ­ها، شامل کلیه فعالیت­هایی می­باشد که جهت ساختن مجموعه داده نهایی (داده ­هایی که برای مدل­سازی آماده شده ­اند ) از داده ­های خام اولیه بکار می­رود. وظایف آماده­سازی داده احتمالا دفعات متعددی صورت می­گیرد. این وظایف شامل انتخاب جداول، رکوردها و خصیصه­ها همچنین انتقال و پاک­سازی داده جهت مدل­سازی می­باشد.
در این مرحله از تحقیق، پیش­پردازش بر روی مجموعه داده ­های کارکرد مشترکین، تعطیلات و اطلاعات هواشناسی انجام شد که به شرح ذیل است:

 • انتخاب داده (کاهش داده ­ها یا حذف ویژگی­های زائد): ویژگی­های نامتناسب با هدف پژوهش، شناسایی و حذف گردیدند ]27[.
  • با توجه به دوماهه بودن دوره­ های مصرف، برای برخی از مشترکین و در برخی دوره­ها بنا به دلایلی همچون عدم حضور مشترک، کارکرد کنتور در بازه­ی زمانی مورد نظر ثبت نگردیده، بنابراین با در نظر گرفتن حاشیه­ مناسب، داده ­های خارج از محدوده­ 30 تا 70 روز حذف می­­گردد.
  • با توجه به سرانه مصرف 2400 کیلووات ساعت مشترکین در استان آذربایجان غربی، میانگین مصرف­های خارج از محدوده­ 2 تا 12 کیلووات ساعت در روز حذف می­گردد.
  • با توجه به تغییرات شدید در میزان مصرف انرژی الکتریکی و الگوی رفتار مصرفی مشترکین قبل و بعد از هدفمندی، جهت دستیابی به نتایج مطلوب­تر، اطلاعات مربوط به دوره­ های قبل از هدفمندی حذف گردید.
  • فیلد “متوسط عمق برف” به علت داشتن مقادیر خالی فراوان و فیلد “متوسط تنظیم ارتفاع­سنج” ابزارهای هواشناسی بدلیل عدم ارتباط منطقی حذف گردید.
  • به جز فیلدهای تعطیلات، میانگین ارتفاع سقف ابر، کمینه دما و بیشینه دمای موثر، سایر فیلدها به دلیل اینکه در ایجاد مدل و پیش ­بینی تاثیرگذار نبودند در طی فرایند تکراری داده ­کاوی حذف گردیدند.
 • پاک­سازی داده: این بخش شامل پرکردن و حذف مقادیر خالی، شناسایی و حذف داده ­های پرت و اصلاح مقادیر نامعتبر می­باشد ]27[.
  • فیلد “متوسط ارتفاع سقف ابر” در روزهایی که هوا ابری نمی ­باشد، فاقد مقدار بود که با توجه به هدف تحقیق، با گزینه پیش­فرض مناسب در رکوردهای فاقد مقدار جایگذاری شد.
 • تغییر و تبدیل داده: در این بخش عملیات سازنده­ی آماده ­سازی داده ­ها مانند تولید فیلدهای مشتق­شده از سایر فیلدها، یا تبدیل مقادیر فیلدها و یا ایجاد رکوردهای جدید انجام می­گیرد ]27[.
   • ایجاد فیلد میانگین مصرف که حاصل تقسیم مصرف دوره بر تعداد ر
    برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت fotka.ir مراجعه نمایید.

    وز می­باشد.

   

  • تبدیل تاریخ شمسی قرائت به تاریخ میلادی و ایجاد تاریخ شروع دوره با بهره گرفتن از تاریخ قرائت و تعداد روزها.
  • محاسبه تعداد روزهای تعطیل برای هر مشترک-دوره و میانگین تعطیلات بر اساس تاریخ دوره و جدول تعطیلات و ایجاد فیلدهای مربوطه.
  • محاسبه و استخراج پارامترهای مربوط به آب­و­هوای هر مشترک-دوره با بهره گرفتن از تاریخ شروع و پایان دوره و نیز اطلاعات روزانه هواشناسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *