مزایای تشکر و قدرشناسی از همسر

How Gratitude Can Improve Your Love Life

قدرشناس بودن فقط در زندگی زناشویی کاربرد نداره؛ شما هرجایی که قدرشناس باشین می تونین به بهتر شدن روابط خودتون امیدوار باشین.

یه روان شناس گفت: تشکر نکردن از همسر و این که همه خوبی ها رو وظیفه ذاتی اون بدونیم، به مرور به روزمرگی و یکنواختی زندگی مشترک منجر می شه.

«فرشته صادقیان» در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، اعلام کرد: معمولاً بیشتر چیزایی رو که همسرمون از ما افسوس کرده به خوبی به خاطر می بیاریم، اما فراموش می کنیم در مقابل نعماتی که حضورش به زندگی مون بخشیده، از اون تشکر کنیم.

در واقع، بیشتر نزدیک به اتفاق آدم ها جملاتی مثل «وظیفه زن مرتب کردن خانه س» و یا «مرد وظیفه داره خرجی خونه رو بده» رو تکراری شنیده ان و متأسفانه به گفتنش عادت دارن، در حالی که این طور نیس و حتی یه تشکر معمولی می تونه ریزترین امور خونه رو قشنگتر و دلنشین تر پیش ببره.

این روان شناس ادامه داد: قدرشناسی خیلی جدی منتهی به استواری روابط زناشویی شده و سلامت روان اعضای خونه رو بهبود می بخشه. علاوه بر این، آدمایی که حتی در قبال امور عادی از واژه «متشکرم» استفاده می کنن، طرز نگاه و دیدگاه شون به زندگی اجتماعی هم تغییر می کنه و در آخر جایگاه خونواده خود رو بالاتر از بقیه خونواده ها می بینن.

ایشون اضافه کرد: وقتی لطف های دور و بری ها در حق خودمون رو می شماریم، اون ها رو با خیال راحت بیشتری کنار خود نگه می داریم. در واقع، قدرشناسی، روابط ما رو با بقیه مثبت می کنه، علی الخصوص که این فرد همسرمون باشه، چون از ریزترین خصوصیات اخلاقی ما باخبر بوده و قراره یه عمر کنارمون زندگی کنه.

یعنی، تشکر از همسر می تونه یکی از مهم ترین عامل های حفظ زندگی مشترک باشه که هیچ جایگزینی نداره.

صادقیان گفت: علاوه بر این، افراد قدرشناس، انرژی مثبت بیشتری داشته و لذت بیشتری از زندگی می برند.

به همین خاطر، از عمق وجود احساس خوشبختی و آرامش می کنن و کمتر دچار افسردگی می شن. در واقع، افسردگی از یه جور خودخواهی عمیق سرچشمه می گیرد و تا وقتی که ما در مقام گیرنده مطلق باشیم احساس پژمردگی هم دست از سرتون برنمی داره.

این روان شناس گفت: احساس افسردگی با احساس تشکر مقابله می کنه. از این رو، قدرشناسی خشم و حسادت رو کمرنگ تر کرده و و فرد رو در موقعیت رضایت از زندگی فعلی قرار می دهد. به عبارتی، قدرشناسی از همسر یه جور مهارته که سود اون در مرحله اول به خود فرد می رسد و اون رو در جایگاهی قرار می دهد که از امنیت خاطر و سلامت روان بهره مند شه.

 

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

ایسنا زناشویی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *