مزایا و معایب ازدواج با همکار

partner

الان بیشتر ساعتای عمر افراد در محیط کار سپری می شه و طبیعیه که ساعتای طولانی در رابطه بودن با هم باعث ایجاد علاقه و عشق شدید شه…

معمولا محل کار محیطیه که بیشتر افراد بهترین رفتارها رو از خود نشون میدن و ظاهری آراسته و مرتب دارن! به خاطر همین باید دقت بیشتری در این مورد داشت چون ممکنه رفتار همکارتون در بیرون از محیط کار به طور کامل برعکس چیزی که در محل کاره، باشه. آدما در محیط کار لایه های ظاهری شخصیتشون رو نشون میدن، نه تموم لایه ها رو. پس باید دید همکار آقا یا خانمی که با اون در رابطه هستین و اونو به عنوان همکاری با خصوصیات خوب می‏شناسید، در زندگی مشترک هستش؟

  1. همه حولوحوش رو سبک سنگین کنین

معمولا مراودات دائمی تو یه محیط یه جور وابستگی بوجود میاره. پس بهتره از احساسی که به همکارتون دارین، مطمئن شید؛ واقعا این حس، به معنی عشق واقعیه یا اینکه به بودن اون در کنارتون عادت کرده و به اون وابسته شدین و فکر می کنین عاشقین؟

علاوه بر این، در بعضی اداره ها و شرکتا ازدواج همکاران ممنوعه و این قانون بیشتر در محیطای کاری کشورای اروپایی دیده می شه چون مدیران فکر می کنن با این کار، کارایی فرد کاهش پیدا می کنه. پس همه شرایط و حولوحوش رو خوب سبک سنگین کنین.

  1. واقع بین باشین

ازدواج با همکار رو نه میشه پیشنهاد کرد، نه رد. در این نوع ازدواج هم باید تموم حولوحوش بررسی شه و فقط به شناختی که از همکارتون در محیط کار رسیدین، اکتفا نکنین چراکه ممکنه در محیط کار رفتاری مخالف با چیزی که در خونه داره، داشته باشه.

پس واقعی با این موضوع برخورد کنین و مراقب رفتارتون هم باشین چون با برداشتن قدمی اشتباه، همکاران خیلی زود به این علاقه پی می برن و ممکنه این موضوع در محیط دهن به دهن بچرخد و اگه در آخر واسه ازدواج به توافق نرسید، جو ایجاد شده براتون مشکل ساز می شه.

  1. مشکلات رو هم ببینین

معمولا وقتی دور و بریا متوجه می شن دو همکار می خوان با هم ازدواج کنن، همیشه از فواید این نوع وصلت میگن: «این طوری مدت زمان بیشتری کنار هم هستین حتی راه رفت و برگشت»، «راحت می تونین برنامه هاتون رو با هم هماهنگ کنین» یا «در آخر تو محیط کار کسی هست که هواتو داشته باشه» و… شاید این مسایل از نظر بقیه جزو مزیتای ازدواج با همکار باشه و زوج همکار شرایط روانی و فکری همدیگه رو بهتر بفهمن اما اینا فقط ظاهر قضیه س. ازدواج با همکار هم مانند بقیه ازدواجا بی عیب نیس.

  1. به درآمدهای تون فکر کنین

واقعیت دیگری که نمیشه اونو رد کرد، مسایل مربوط به درآمده که واسه خیلی از زن و شوهرا مشکل آفرینه. بعضی وقتا و شوهرهایی هم که محل کارشون یکی نیس، درباره اندازه درآمد و چگونگی خرج کردن اون از همدیگه می پرسن و طرف مقابل رو در مورد اینکه به چه دلیل پولش رو خرج زندگی نمی کنه، بازخواست می کنن، حالا اگه همسرتون همکار هم باشه و از چند و چون حقوق همدیگه باخبر باشین، شرایط سخت تر می شه.

معمولا بیشتر مردان اصرار دارن خانومای شاغل درآمدشون رو صرف زندگی کنن درحالی که هر فردی حق داره در کنار تامین مایحتاج زندگی، بخشی از درآمدش رو پس انداز کنه.

مثلا وقتی خانوم یا آقایی می بینه همسرش رابطه صمیمی با همکارش داره و با اون گرم صحبت یا خنده، ناراحت می شه حال اینکه همین فرد قبل از ازدواج درباره چگونگی رابطه با همکاران آقا یا خانوم خود حساسیتی نداشته. از طرف دیگه، بعضی وقتا ساعتای طولانی در کنار هم بودن باعث سردی و یکنواختی روابط می شه و نباید این موضوع رو ندیده گرفت.

partners

  1. مرزهای تون رو مشخص کنین

ازدواج با همکار می‏تونه تغییرات یا محدودیتایی رو در زندگی مشترک واسه دو طرف بسازه و باعث بروز بعضی ملاحظات شه که شاید تا قبل از ازدواج اصلا واسه هیچ کدوم از دو طرف مهم نبوده و حتی به اون توجه نمی کردن؛ مثلا وقتی خانوم یا آقایی می بینه همسرش رابطه صمیمی با همکارش داره و با اون گرم صحبت یا خنده، ناراحت می شه حال اینکه همین فرد قبل از ازدواج درباره چگونگی رابطه با همکاران آقا یا خانوم خود حساسیتی نداشته.

از طرف دیگه، بعضی وقتا ساعتای طولانی در کنار هم بودن باعث سردی و یکنواختی روابط می شه و نباید این موضوع رو ندیده گرفت. تفاهم نداشتن بر سر یه موضوع و بعضی وقتا بحث کردن در مورد اون، در زندگی هر زوجی اتفاق میفته و نمیشه اونو رد کرد.

در اینجور شرایطی ممکنه زوج همکار اختلاف نظر و قهر و دعواهای خود رو به محل کار بکشن و این یعنی باخبر شدن تموم همکاران از مسایل زندگی خصوصی اونا. با اینحال، نباید از یاد برد زن و شوهرهای همکاری هم هستن که این جور رفتار نمی کنن پس قبل از ازدواج مرز مشخصی بین زندگی و کارتون مشخص کنین.

  1. محیط کار رو میدون رقابت نکنین

یکی از دلایلی که بعضی وقتا باعث می شه کار یه زوج همکار به دفتر مشاوره روان پزشکان بکشه، افزایش رتبه کاری یکی از دو طرف در محیط کاره؛ موضوعی که در فیلم «همسر» (ساخته مهدی فخیم زاده) خوب نشون داده شد؛ زن و شوهری که در شرکتی کار می کنن و رییس شرکت به جرم اختلاس دستگیر می شه. مرد هم که معاونت شرکت رو بردوش داره، مطمئنه ایشون رو به ریاست شرکت انتخاب می کنن ولی هیات امنا همسر اونو انتخاب می کند.

مرد که تحمل ریاست همسرش رو نداره، مشکلاتی در محل کار و در نتیجه خونواده به وجود می آورد. علاوه بر این، اخراج یا کاهش یکی از دو طرف هم می تونه مشکل ساز باشه. مثلا ممکنه زنی که به دلیل کاهش نیرو از شرکت بیرون اومده، عزمش رو جزم کنه که شوهرش هم از محیط کار بیرون بیاد.

چون عقیده داره محیط کار رو خوب می شناسه و می دونه چه کسائی در دور و بر همسرش هستن و اینکه همسرش با زنان یا مردان شرکت رابطه صمیمی ای داره اونو ناراحت می کنه. قبل از هر اقدامی تموم حولوحوش رو در نظر بگیرین و در مورد این مسایل با طرف مقابلتون صحبت کنین.

  1. مراقب نگاه بقیه باشین

آدمای کنجکاو همه جا هستن. وجود این افراد فقط محدود به آشنایان و دور و بریا نمی شه و ممکنه در محیط کار هم همکار کنجکاوی داشته باشین که بخواد سر از زندگی تون دربیاورد. کنجکاویایی مثل این که «شوهرت به تنهایی مخارج خونه رو تامین می کنه یا اینکه توئم مجبوری اونو همراهی کنی»، «به چه دلیل اجازه می دی همکاران خانوم یا آقا همسرت رو به اسم کوچیک صدا کنن» و… پس مراقب رفتار و گفتارتون در محیط کار باشین و حساسیتای بی جا نشون ندین چون از هر نظر زیر ذره بین نگاه دیگه همکاران هستین.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

ازدواج بازنشر تبیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *