مشکلی به نام کاهش دختران و افزایش پسران مجرد

مجردماندن یه میلیون دختر تا ۱۰ سال آینده در کشور خبری بود که عکس العمل ها و درخشش های گسترده ای داشت. یکی از خبرگزاری ها به نقل از دکتر شهلا کاظمی پور، معاون مرکز تحقیقات و تحقیق های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه این خبر رو منتشر کرد؛ خبری که کاظمی پور خود از اون بی خبر بود…

مشکلی به نام کاهش دختران و افزایش پسران مجرد

منتقدان براین نظریه، فکر میکنن که دامن زدن به موضوع کمبود پسر در جامعه و اعلام آمار اون نه فقط مشکلی رو حل نمی کنه و باعث نمی شه دختران جامعه به فکر ازدواج بیفته و آمار طلاق پایین بیاد بلکه باعث بروز مشکلات روانی بین افراد جوون جامعه هم می شه.

حال اینکه دکتر شهلا کاظمی پور براساس چه فرمولی به عدد ۱ میلیون نفری رسیده سوالیه که اون به هفته نامه سلامت جواب می دهد: «دهه ۷۰ بود که براساس تحقیقات به دست اومده، ما به این نتیجه رسیدیم که قانون هرم سنی ایران بعد از انقلاب اسلامی به دلیل افزایش باروری در سطح بزرگی قرار گرفته. از اون جایی که در همون زمان عرف فرق سنی ازدواج در کشور حدود ۵ سال بود، باید زنان ۱۵ تا ۲۹ سال با مردان ۲۰ تا ۳۴ سال ازدواج می?کردن. پس از انجام این محاسبه، مشاهده شد تعداد زنان مجرد بیشتر از مردونه. از نظر تناسب، تعداد دختران در مقایسه با پسران به یه نسبته اما وقتی اختلاف سن رو ملاک قرار می بدیم به دلیل وسیع بودن هرم سنی، آمار و ارقام تغییر می کنه.»

ایشون می افزاید: «اون زمان اختلاف سنی زن و شوهر به عنوان یه اخطار تلقی شد. در سال ۸۵ تعداد دختران مجرد به یه میلیون نفر رسید که براساس تحقیقات اگه این اختلاف سنی کاهش پیدا نکنه و همین روند ادامه داده شه، بی شک تعدادی از دختران در تجرد قطعی باقی خواهند موند. با در نظر گرفتن اینکه ما بحث طلاق و بیوه شدن رو هم داریم و بعضی از زنان ما به ازدواج دوم روی می بیارن همون شانسی که امکان داره یه دختر مجرد واسه ازدواج داشته باشه با افزایش آمار بیوه شدن از کف میره. در نتیجه اگه در گذشته حدود ۲ درصد از زنان ۴۰ تا ۴۵ سال در تجرد قطعی باقی می موندن الان این درصد علاوه بر اینکه زیاد می شه سن تجرد هم از ۴۰ سال به ۳۰ سال می رسه که این بحث در سال ۸۵ مطرح شد.»

آمار مجردها

بنا به گفته های دکتر کاظمی پور از زمان انجام محاسبه های آماری واسه تعیین جمعیت زنان مجرد ۵ سال می گذره و این عدد الان دچار تغییراتی شده. اجرای قانون کنترل موالید از اول سال ۱۳۶۷ باعث تغییرات زیادی در قانون باروری شد به گونه ای که اگه همون روش محاسبه رو در سال ۹۰ انجام بدیم نمودار به سطح معکوسی می رسه به این معنا که تعداد زنان کمتری با مردان بیشتری ازدواج می کنن.

براساس تحقیقات به دست اومده از طرف این جامعه شناس در سال جاری تعداد دختران مجرد از یه میلیون به رقم ۴۰۰ هزار و ۷۵ نفر رسیده؛ محاسبه ای که به گفته دکتر کاظمی پور به دلیل نبود آمار سرشماری دقیق در سال ۹۰ به سختی صورت گرفته.

در سال جاری جمعیت مردان مجرد ۱۵ تا ۳۹ سال در کشور ۶ میلیون و ۳۲۸هزار نفر و جمعیت زنان در همین طیف سنی، ۶ میلیون و ۸۳ هزار نفره که اختلاف این دو گروه رقمی برابر، ۴۷۵ هزار نفره که کم کم این نسبت ها دچار تغییرات می شه.

محاسبات از طرف این جامعه شناس مشخص می کنه که در سال ۸۵ جمعیت زنان مجرد هیچوقت ازدواج نکرده ۳۵ سال به بالا، ۳۰۸ هزار نفر بوده که شاید از این جمعیت تنها ۱۰ درصد از اونا تمایلی به ازدواج نداشتن و مابقی فرصت ازدواج رو به دست نیاورده و در تجرد باقی مونده ان. هر چی ازدواج در سنین پایین تر اتفاق بیفته اختلاف سنی کمتر هستش و هرچه این سن زیاد شه، این اختلاف سن بیشتر می شه چون که مردانی با سنین بالا بهتر می دونن با دخترائی بسیار جوون تر از خود ازدواج کنن و هرچه سن ازدواج آقایون بیشتر شه به همون نسبت دختران بیشتری هم مجرد باقی خواهند موند.

افزایش میل پسران به ازدواج موقت

ازدواج پدیده ایه اجتماعی و کمتر کسی پیدا می شه که حاضر به ازدواج نباشه شاید زمان ازدواج دچار تغییراتی شه اما این تقریبا واسه همه مردم چیزی عادی حساب می شه. بررسی های صورت گرفته بوسیله جامعه شناسا نشون می دهد که افزایش سن ازدواج بیشتر روی دختران تاثیر بد می ذاره تا پسران. مردان به دلیل اینکه انتخاب گر هستن، در هر سنی که تصمیم به ازدواج بگیرن این اقدام با کمی تاخیر عملی می شه اما واسه دختران اجرای این تصمیم با مشکلاتی همراه هستش که بعضی وقتا به دلیل بالارفتن سن فرد، خواسته اونا اجرایی نمی شه.

بنا به اظهارات شهلا کاظمی پور نگرانی هایی مثل ادامه تحصیلات و داشتن شغل مناسب که شخص رو واسه ازدواج بهتر تشویق می کنه در صورت عملی نشدن ازدواج باعث سرخوردگی شخص می شه. گرایش به ادامه تحصیلات واسه داشتن همسری با شرایط خاص دایره انتخابات شخص رو محدودتر می کنه و همین شخص ممکنه با مردی که از نظر سنی با اون هماهنگی داشته اما به دلیل داشتن سطح تحصیلات پایین تر، حاضر به ازدواج نباشه و این می شه یه نگرانی فکری که شروع بحران هستش.

کاظمی پور عقیده داره: «تشویق جوانان به امر ازدواج واسه آنانی که می خواهند واسه همیشه مجرد زندگی کنن وظیفه مصلحان جامعه س. آدم واسه زندگی اجتماعی آفریده شده و نیاز به همراه داره. شاید در بخش هایی از زندگی میل به ازدواج در شخص دچار تغییرات شه اما آدم واسه زندگی تکی آفریده نشده. در سال های اول جوونی احساس تنهایی حس نمی شه اما به مرور فرد نیاز به داشتن خونواده رو در خود شدیدا احساس می کنه.»

به گفته صاحب نظران اگه روابط جنسی به شرط ازدواج باشه ازدواج در اصل قرار می گیره وگرنه ازدواج شرط اول به حساب نمیاد.

به گفته معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، شاید نبود امنیت شغلی مناسب، تورم، هزینه های کمرشکن زندگی از دلایل فرار جوانان از ازدواجه اما کلی ترین دلیل اون بالارفتن سطح توقع و زیاده خواهی دختران مجرده و این باعث می شه که مردان واسه ارضای نیاز جنسی خود تن به روابط فرازناشویی یا ازدواج موقت بدن. تحقیقات صورت گرفته نشون می دهد که یکی از دلایل بالارفتن سن ازدواج داشتن روابط جنسی آزاده و همین امر باعث به تاخیر انداختن امر ازدواج هستش.

کاظمی پور می افزاید: «بعضی از پسران مجرد واسه ارضای نیاز جنسی به زنان مطلقه و بدون همسر گرایش پیدا می کنن و واسه قانون بخشیدن به این رابطه تن به ازدواج موقت می?بدن و پس از امکان گذروندن مدت زمان مشخص و جفت و جور کردن یه زندگی دایم تصمیم می گیرند ازدواج کنن.»

شاید شرایط اقتصادی بد پسران رو نسبت به امر ازدواج سردتر می کنه اما از نگاه این جامعه شناس، زیاده خواهی دختران و خونواده های اونا کلی ترین دلیل واسه نبود ازدواجه که همین موضوع کم کم و با افزایش سن به عنوان بحران و نگرانی به حساب میاد. به گفته جامعه شناسا، کارکرد ضعیف وسایل رابطه جمعی و نپرداختن به مسایل و مشکلات قبل از ازدواج جوانان و پاک کردن صورت موضوع به جای حل اون، به تصویر کشاندن زندگی تشریفاتی در اول زندگی مشترک و تبلیغ زندگی ساده و نسخه پیچی واسه جوانان، ارائه ندادن راهکارهای اساسی واسه حل معادلات اقتصادی، رواج فرهنگ غربی و اختلاف اون با کارکرد خونواده ها هنگام ازدواج و تغییر فرهنگ غنی ایرونی از دلایل دلیل ساز بحران ازدواج در کشوره.

هفته نامه سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *