مشکل ترس از محدودیت و تعهد در ازدواج

ازدواج marriage

بیشتر این افراد مجرد، تصور می کنن که ازدواج و قبول تعهد، آسایش و آرامش اونا رو سلب می کنه و در واقع اون طور که میخوان نمی تونن زندگی کنن و در نتیجه پیمان بستن، تعهد دادن و اجبار واسه باقی موندن در کنار یه نفر تا آخر عمر رو دست کشیدن از تموم آزادیای فردی می دونن.

یه قرارداد بین زن و مرده واسه شروع یه زندگی مشترک. این قرارداد رو می تونیم تعهد هم نام گذاری کنیم. تعهد، پایه اصلی و پایه ازدواج حساب می شه. اگه بخوایم در مورد چیستی اون صحبت کنیم، می تونیم اون رو به عنوان یه سری چارچوب، تکلیف و قانون در نظر بگیریم.

دست کم و اولین سطح تعهد همون تکالیف و وظایفیه که در عقدنامه ازدواج آمده. زن و مرد اون رو امضا و تعهد خودشون رو به اون اعلام می کنن. اما سطح بالاتر تعهد، تکالیف نانوشته ایه که با در نظر گرفتن اندازه رشد و تکامل افراد، در زندگی مشترک بروز پیدا میکنه، زن و شوهر در این سطح وظایفی رو واسه خودشون فرض و واجب می دونن.

بذارین با یه مثال براتون این موضوع رو توضیح بدهم. نماز و روزه بر هر مسلمانی تکلیفه، حالا زن یا مرد مسلمانی به دلیل رشد الهی، نماز شب رو هم بر خودش واجب می دونه. همین تکالیف نانوشته به زندگی معنی زیبایی میده.

ترس از تعهد ، ترس از مسئولیته، ترس از بایدها و نبایدهاست، ترس از تکالیفیه که فرد پس از ازدواج، اونا رو بر دوش میگیره، آدمایی که آمادگی جواب گویی و مسئولیت پذیری ندارن، تمرین نکرده ان یا تا این لحظه از زندگی شون، راهی بر خلاف راه تعهدات پیش روشون رو طی می کردن، همیشه راه ازدواج رو سخت و ناپیمودنی می بینن.

باید بدونین که زندگی زناشویی، دوران مجردی نیس. بلکه مسیریه که به طور کامل از زندگی مجردی فرق داره. در زندگی زناشویی شما باید غیر از خود به یک یا چند نفر دیگه هم فکر کنین. دیگه دوران مهمانیا، تفریحات و سفرهای مجردی به کمترین حد ممکن رسیدن. دیگه نمی تونین فقط واسه خود ولخرجی کنین، افراد دیگری هم هستن که به اندازه شما در زندگی تون سهم دارن. پس قبل اینکه به ازدواج فکر کنین باید خود رو بشناسین.

اونایی که از تعهدات ازدواج می ترسن، بیشتر قدرت خطر پذیری کمی دارن، اعتماد به نفس شون ضعیفه، قدرت اراده کردن بالایی ندارن و نمی تونن برنامه ریزی و هدف گذاری درستی داشته باشن.

در نتیجه اگه خود رو در این زمینه ها تقویت نکنن و مهارتای لازم رو کسب نکنن ترس از ازدواج و تعهد در اونا قوت میگیره.

ترس از تعهد، دلیلای مختلفی داره. این ترس معمولا در مردان بیشتر دیده می شه و اصلی ترین علتش اینه که ازدواج واسه مردها، به جز همه تعهداتی که از نظر اخلاقی بوجود میاره، تعهدات مالی هم داره. مهریه، نفقه و حق و حقوق مادی زن و بچه باعث می شه پسرها بیشتر از دخترها از تعهد ازدواج فرار کنن.

یکی از نگرانیا درباره تعهدات پس از ازدواج، به وفاداری و صبوریای اخلاقی برمیگرده. واسه داشتن این ترس، لازم نیس فردی افسارگسیخته و بی بند و بار باشه. بعضی تصور می کنن ازدواج دیر یا زود تکراری می شه و در این صورت، ممکنه پاشون بلغزد و دنبال شریک جدیدی بگردند. درسته؛ این ترس به جاست.

اما اگه تربیت، درست و همسران به تعهدات زناشویی معتقد بمونن و ایمان، تقوا، رفتار خوب و مراوده نیکوی میان همسران طبق پیشنهاد قرآن رعایت شه، این نوع ازدواجا هم می تونه موفقیت آمیز باشه.

ازدواج دلیل ارتقای شرم، حیای زنان، غیرت و تعصب مردان می شه و خویشتنداری زن و شوهر رو نسبت به محرکای جنسی و عاطفی جامعه بالا می بره و در سلامت جامعه خیلی موثره. اما اگه تعهدات زودگذر و احساسی باشه احتمال بروز ناراحتیا و مشکلات هست.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

ازدواج تبیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *