مصرف مکمل زنجبیل برای تسکین درد زانو

 یافته های یه مطالعه جدید نشون داد که مکمل پودر زنجبیل در آرامش درد بیماران گرفتار به استئوآرتریت زانو(آرتروز زانو) مؤثره و میشه از اون به عنوان یه مکمل ایمن جهت بهبود درد مبتلایان به این آسیب استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، دلایل محدودی نشون دهنده این مطلبه که زنجبیل با دارا بودن فیتوکمیکالای خاص بر کاهش التهاب و آرامش درد مؤثره. پس مطالعه ای با هدف بررسی اثر مکمل پودر زنجبیل بر بهتر شدن درد در بیماران گرفتار به استئوآرتریت زانو از راه حسن مظفری خسروی، استاد گروه تغذیه از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد و همکارانش انجام شد.

مطالعه حاضر به صورت کارآزمایی بالینی دو سو بی خبر کنترل شده با دارونما اجرا شد. ۱۲۰ مریض گرفتار به استئوآرتریت زانو با درد در حد متوسط به طور تصادفی به دو گروه گیرنده کپسول پودر زنجبیل و دارونما تقسیم شدن. گروه پودر زنجبیل و دارونما روزانه به ترتیب دو کپسول ۵۰۰ میلی گرمی هم اندازه و هم شکل شامل پودر زنجبیل و نشاسته به مدت سه ماه مصرف کردن. اندازه درد با به کار گیری اندازه خطی چشمی درد (VAS) در اول و انتهای هفته دوازدهم تعیین شد. جواب به درمان به صورت کاهش بیشتر از ۱.۵ نمره از درد تعریف شد.

یافته ها نشون دهنده اون هستش که میانگین اندازه درد قبل از دخالت بین دو گروه فرق معنی داری نداشت ولی بعد از تموم شدن دخالت، این اندازه به طور معنی داری در گروه استفاده کننده از زنجبیل کم شد. از طرف دیگه میانگین تغییر نمره درد قبل نسبت به بعد از دخالت به طور معنی داری در گروه زنجبیل بیشتر از گروه دارونما کم شد. اندازه جواب به دخالت در گروه دریافت کننده زنجبیل ۸۸ درصد و در گروه دارونما ۱۴ درصد به دست اومد که بین دو گروه از نظر آماری اختلاف معنی داری بدست اومد.

یافته های این مطالعه نشون داد که مکمل پودر زنجبیل در آرامش درد بیماران گرفتار به استئوآرتریت زانو مؤثره و میشه از اون به عنوان یه مکمل ایمن جهت بهبود درد مبتلایان به استئوآرتریت زانو با درد استفاده کرد.

باید اینم بگیم که این تحقیق در مجله دانشگاه علوم پزشکی یزد منتشر شده.

درد درد زانو زنجبیل عصر ایران مکمل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *