مزایای وجود گیاهان در منزل

گیاه عنکبوتی Spider-Plant

تحقیقات گذشته به ما میگه که گیاهان داخلی واسه ساختمانا و مردم به روشای متنوعی مناسب هستن. محوطه سازی داخلی نقش حیاتی در ارائه یه محیط آروم و دلپذیر داره که در اون حرکت، کار یا استراحت می کنن.

گیاهان به کاهش استرس و ایجاد احساس رفاه کمک می کنن

بیشتر ما به طور ذاتی میدونیم که نزدیک شدن به سبزه، باعث می شه که ما با محیط دور و برمون احساس راحتی بیشتری کنیم. ما گیاهان رو در دور و برمون تجربه می کنیم. ساختمانا ساکت تر و راحت تر هستن، اما در عین حال تحریک پذیر تر و جذاب ترن. قسمت بزرگی از تحقیقات علمی، به طور قطعی نشون داده که محوطه سازی داخلی اثرات زیادی بر سلامت شهروندان ساختمون داره.آدمایی که در دفاتر کار می کنن بیشتر تولید کننده هستن، روزای کمتری در سال مریض می شن، اشتباهات کمتری دارن. و وقتی که محوطه سازی داخلی محیط زیست خود رو تقویت می کنه، اونا خوشحال می شن.بیماران در بیمارستانا از داشتن رابطه با طبیعت بیشتر بهره مند می شن. حتی دلایلی هست که نشون میده واسه دانش آموزان در محیطای آموزش باعث کارکرد بهترشان می شه.

گیاهان به بهتر شدن کیفیت هوا کمک می کنن

توافق کلی بین محققان اینه که گیاهان محیط داخلی رو بهتر می کنن و در مقابله با پدیده مدرن سندرم ساختمون مریض (SBS) به درد بخور هستن. هیچ دلیل خاصی از SBS مشخص نشده اما کیفیتضعیف هوا ، سر و صدای زیادتر از اندازه و کنترل کم نور و رطوبت، به نظر می رسه عوامل مهمی هستن. چون گیاهان دارای سطوح وسیع و رد و بدل کردن گازها و آب با محیط دور و بر هستن، گیاهان می تونن به مقابله با بعضی از این مسائل کمک کنن. امتیازات خاص گیاهان داخلی عبارتند از:

  • کاهش سطح دی اکسید کربن
  • افزایش رطوبت
  • کاهش سطوح آلاینده های خاص، مانند بنزن و دی اکسید نیتروژن
  • کاهش سطح گرد و غبار هوایی
  • نگه داشتن دمای هوا پایین

گیاهان به کاهش سر و صدا کمک می کنن

به کار گیری گیاهان واسه کاهش سر و صدا از زمان ساخت جاده های شلوغ استفاده شده. تازگیا تحقیقات نشون داده یکی دیگه از امتیازات: گیاهان داخلی می تونه به کاهش سطح سر و صدای پس زمینه در داخل ساختمون هم کمک کنه. تحقیقات ما نشون میده که گیاهان و برگاشون جذب، پراکنده و یا مشخص پس زمینه سر و صدا هستن، در نتیجه باعث ایجاد محیطی راحت تر واسه ساکنان می شن .پیتر کاستا، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه جنوب بانک لندن، فهمید که گیاهان خاصی در جذب فرکانسای بالا بسیار خوب هستن. گیاهان بهترین جذب  کننده صدا واسه آدمایی که در فضاهای آکوستیکی زندگی می کنن هستن.

وقتی چشم تون به گل و گیاه های داخل خونه میفتد از نظر روانی اثرات بسیار زیادی روی شما و مغزتون میذاره و باعث افزایش روحیه مثبت در شما می شه. آرامشی که با تماشای گل و گیاه به شما دست میده حتی واسه پوست شمام خوبه و در کل آرامش باعث سلامت بهتر پوست و زیبایی بیشتر شما می شه.

منبع: دکتر سلام | مجله پزشکی و سلامت

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *